V Bosně přestavěli Ford na Teslu Cybertruck. Teď nemohou dostat povolení k provozu

Martin Přibyl Martin Přibyl
9. 9. 2020 10:35
Fanouškovi z bosenského Mostaru se čekání na zahájení prodeje Tesly Cybertruck zdálo moc dlouhé, a tak zaúkoloval místní firmu Stark Solutions, aby mu postavila vlastní. Výsledek je pojízdný, zatím ale nejde homologovat pro provoz na tamních silnicích.
Cybertruck z Bosny | Video: Reuters

IT specialistům a inženýrům ze Stark Solution zabrala stavba auta osm měsíců. Pod futuristickou slupkou věrně kopírující křivky Tesly Cybertruck se přitom skrývá jeden z jejích hlavních konkurentů se spalovacím motorem, Ford F-150. Tým Stark Solutions musel americký pick-up rozebrat na prvočinitele a následně složit a upravit.

První zkušební projížďka ulicemi Mostaru přitom přitáhla pozornost. "Polovina lidí si myslela, že jsme postavili tank, protože vůbec nevěděli, co je Cybertruck zač. Jedna dívka nás ale zastavila a ptala se, jestli se tedy Cybertruck bude vyrábět tady v Bosně," popisoval pro Reuters zážitky Mario Coric, manažer Stark Solutions.

Zákazník podle Corice chtěl, aby firma spojila dva světy: tvar Cybertrucku a techniku Fordu. "Je to fanoušek obou značek," říká a přiznává, že ač tvary pick-up od Tesly připomínají, auto je celkově menší než jeho elektrický vzor.

Stark Solutions se teď snaží přihlásit svůj výtvor "na značky" a zatím naráží na úřady, které s ohledem na bezpečnost odmítají udělit autu s ostrými hranami karoserie povolení k provozu. Ostatně na to, že tuhá karoserie s ostrými hranami bude pro Cybertruck překážkou, aby dostal v Evropě schválení k provozu, upozorňovali odborníci již dříve.

Evropská auta mají kvůli ochraně chodců relativně měkké přídě, aby při nárazu absorbovala velkou část energie. Konstrukční filozofie Cybertrucku s pevnou vnější kostrou z oceli válcované za studena v tomto směru jde proti platným předpisům. Elon Musk ostatně již na Twitteru prohlásil, že by se v Evropě mohla prodávat menší verze Cybertrucku, dá se tedy čekat, že bude mít i upravený design.

Vloni představený pick-up přitom zaujal neortodoxními tvary i konstrukcí. Auto je neprůstřelné a má nerozbitná skla, která se však při prezentaci povedlo šéfdesignérovi Tesly Franzovi von Holzhausenovi rozbít ocelovou koulí. Tesla u auta slibuje dojezd až 800 km na jedno nabití, cena základní verze s dojezdem 400 kilometrů by se přitom měla vejít v USA do milionu korun.

Cybertruck je možno na základě vratné zálohy ve výši 2500 korun předobjednat i v Česku, první vozy se mají vyrobit koncem příštího roku. Z linky nebudou sjíždět v Bosně, Tesla pro ně postaví nový závod poblíž texaského hlavního města Austinu.

Trapas na předváděčce nové Tesly. Designér rozbil "nerozbitné" sklo | Video: Tesla.com
 

Právě se děje

před 17 minutami

Policie pátrá po třech chlapcích na Českobudějovicku

Policie pátrá po třech chlapcích, kteří utekli z diagnostického ústavu v Šindlových Dvorech na Českobudějovicku. Pohřešovaní jsou ve věku od 13 do 15 let. Policie po chlapcích pátrá od pátečního večera, uvedla dnes na svém webu.

Třináctiletý Adam Štádler má šedomodré oči, hnědé vlasy vyholené po stranách a nahoře vlnité. Oblečen by mohl být do černých tepláků, bílé mikiny, na nohou má černé tenisky a na hlavě šedou kšiltovku.

O rok starší David Kříž má hnědé vlasy a hnědé oči. Oblečen by mohl být do šedých tepláků, oranžové mikiny. Na nohou může mít černomodré tenisky.

Patnáctiletý Jan Hospodářský má tmavě hnědé vlasy a modré oči. Oblečen byl do modrých kraťasů a fialovo černé mikiny. Na nohou měl červené tenisky značky Nike.

"chlapci neužívají žádné léky, nejsou v ohrožení života. Pohybovat by se mohli v Českých Budějovicích," uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

před 1 hodinou

Při střelbě na večírku zemřeli v USA dva mladí lidé, dalších 14 je zraněných

Dva mladí lidé zemřeli a 14 dalších bylo zraněno při střelbě na soukromém venkovním večírku ve městě Rochester ve státě New York. Novinářům to řekl prozatímní policejní šéf Mark Simmons. Policie zatím nikoho nezadržela a neví, zda střelců bylo více. Při střelbě zemřel muž a žena ve věku 18 a 22 let. Zranění byli převezeni do nemocnic, žádný z nich nebyl v ohrožení života, dodal Simmons.

Informace o střelbě přicházejí krátce poté, co se místní policejní oddělení dostalo pod palbu kritiky kvůli zásahu, po kterém v březnu zemřel 41letý černoch Daniel Prude. V reakci na to rezignoval místní policejní šéf.

Zatím to ale nevypadá, že střelba souvisela s březnovým úmrtím. Simmons uvedl, že policie reagovala na telefonáty o střelbě a na místě našla přibližně 100 lidí, kteří se snažili z místa utéct. Před telefonáty policie o večírku nevěděla, uvedla agentura AP. Policie se o střelbě dozvěděla kolem 00:30 místního času (06:30 SELČ).

"Jde o další tragédii, kdy jednotlivci pořádají tyto nezákonné, neschválené domácí večírky v domech, které nejsou bezpečné především kvůli covidu, kvůli těm podmínkám. A když se přidá alkohol a násilí, je z toho recept na katastrofu," prohlásil Simmons.

Zdroj: ČTK
Další zprávy