V Bosně přestavěli Ford na Teslu Cybertruck. Teď nemohou dostat povolení k provozu

Martin Přibyl Martin Přibyl
9. 9. 2020 10:35
Fanouškovi z bosenského Mostaru se čekání na zahájení prodeje Tesly Cybertruck zdálo moc dlouhé, a tak zaúkoloval místní firmu Stark Solutions, aby mu postavila vlastní. Výsledek je pojízdný, zatím ale nejde homologovat pro provoz na tamních silnicích.
Cybertruck z Bosny | Video: Reuters

IT specialistům a inženýrům ze Stark Solution zabrala stavba auta osm měsíců. Pod futuristickou slupkou věrně kopírující křivky Tesly Cybertruck se přitom skrývá jeden z jejích hlavních konkurentů se spalovacím motorem, Ford F-150. Tým Stark Solutions musel americký pick-up rozebrat na prvočinitele a následně složit a upravit.

První zkušební projížďka ulicemi Mostaru přitom přitáhla pozornost. "Polovina lidí si myslela, že jsme postavili tank, protože vůbec nevěděli, co je Cybertruck zač. Jedna dívka nás ale zastavila a ptala se, jestli se tedy Cybertruck bude vyrábět tady v Bosně," popisoval pro Reuters zážitky Mario Coric, manažer Stark Solutions.

Zákazník podle Corice chtěl, aby firma spojila dva světy: tvar Cybertrucku a techniku Fordu. "Je to fanoušek obou značek," říká a přiznává, že ač tvary pick-up od Tesly připomínají, auto je celkově menší než jeho elektrický vzor.

Stark Solutions se teď snaží přihlásit svůj výtvor "na značky" a zatím naráží na úřady, které s ohledem na bezpečnost odmítají udělit autu s ostrými hranami karoserie povolení k provozu. Ostatně na to, že tuhá karoserie s ostrými hranami bude pro Cybertruck překážkou, aby dostal v Evropě schválení k provozu, upozorňovali odborníci již dříve.

Evropská auta mají kvůli ochraně chodců relativně měkké přídě, aby při nárazu absorbovala velkou část energie. Konstrukční filozofie Cybertrucku s pevnou vnější kostrou z oceli válcované za studena v tomto směru jde proti platným předpisům. Elon Musk ostatně již na Twitteru prohlásil, že by se v Evropě mohla prodávat menší verze Cybertrucku, dá se tedy čekat, že bude mít i upravený design.

Vloni představený pick-up přitom zaujal neortodoxními tvary i konstrukcí. Auto je neprůstřelné a má nerozbitná skla, která se však při prezentaci povedlo šéfdesignérovi Tesly Franzovi von Holzhausenovi rozbít ocelovou koulí. Tesla u auta slibuje dojezd až 800 km na jedno nabití, cena základní verze s dojezdem 400 kilometrů by se přitom měla vejít v USA do milionu korun.

Cybertruck je možno na základě vratné zálohy ve výši 2500 korun předobjednat i v Česku, první vozy se mají vyrobit koncem příštího roku. Z linky nebudou sjíždět v Bosně, Tesla pro ně postaví nový závod poblíž texaského hlavního města Austinu.

Trapas na předváděčce nové Tesly. Designér rozbil "nerozbitné" sklo | Video: Tesla.com
 

Právě se děje

Aktualizováno před 46 minutami

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy