Tuning, veterány, formule. Autosalon v Essenu je mišmaš, kde si každý najde to své

Tuning, veterány, formule. Autosalon v Essenu je mišmaš, kde si každý najde to své
Na rozdíl od běžných autosalonů vystavují v Essenu hlavně úpravci aut.
K vidění jsou exponáty z historie i současná nabídka.
Jde o prodejní výstavu, koupit si tu lze i vzácné veterány. Jako například závodní Porsche 908 "Langheck" z roku 1968.
Auto bylo jedním z prvních pokusů automobilky ovládnout závod v Le Mans.
Foto: EMS
Jakub Stehlík Jakub Stehlík
6. 12. 2022 15:45
Pět stovek vystavovatelů v devíti halách. Populární Essen Motor Show i letos nabízí to nejzajímavější ze světa tuningu, závodních strojů a veteránů. Jedním z lákadel 54. ročníku je expozice osmnácti historických monopostů formule 1 v barvách John Player Special. Otevřeno tu mají až do konce týdne.

Je to vskutku lahodný automobilový eintopf. Seriózní výstava nových modelů se zde mísí s bláznivými kreacemi tunerů, na jejichž výtvory s nesmyslně přikloněnými koly fantazie běžného motoristy ani nestačí. Pak jsou tu také veterány, které si lze prohlédnout či rovnou koupit. A komu to domácí rozpočet nedovolí, odnese si odtud alespoň model auta v takřka libovolném měřítku.

Pravidelným návštěvníkem essenské výstavy je i automobilový konstruktér a designér Jiří Král, kterého letos nejvíce zaujal koncept off-roadu Brabus inspirovaný Mercedesem G. "To auto je čistá funkce, žádné manýry. Co člověk potřebuje do terénu? Dobrou průchodnost a pevnou klec, když to někde otočí," přemítá konstruktér.

Zajímavou ukázkou, jak lze směstnat co největší motor do co nejmenšího vozu, je podle Krále drobný španělský supersport Tramontana R s 5,5litrovým motorem od AMG o výkonu 720 koní. "Dva jezdci tu sedí za sebou v otevřeném kokpitu, vše za tři sta tisíc eur," hodnotí vůz Král stručně.

Koupit se tu tradičně dají i zajímavé veterány. Letos například Porsche 908 "Langheck" z roku 1968, jehož cenu majitel sdělí jen vážnému zájemci. Zdaleka ne vše, co tu ale na první pohled vypadá jako originál, je jím i ve skutečnosti. To je i případ zdařilé repliky Porsche 917, které proslavil závod v Le Mans. Stačí však otevřít víko motoru, pod kterým se skví moderní vodou chlazený motor s chladiči pocházejícími z Audi S6. A hned je jasno.

Jedním z vrcholů letošního Essenu je expozice historických formulí 1. K vidění jsou stroje ze stáje Hesketh a McLaren, se kterými závodil James Hunt, v řadě tu stojí také celá plejáda Lotusů. "Mezi nimi je i geniální Chapmanův Lotus 88, o kterém se dodnes učí na ČVUT," konstatuje Král. Slavný britský konstruktér Colin Chapman u monopostu rozdělil karoserii na dvě samostatné části, tělo a bočnice, což FIA vyhodnotila jako nedovolený aerodynamický prvek. Do skutečného závodu se auto nikdy nedostalo.

Na rozdíl od velkých světových výstav je essenský autosalon typický svou až domáckou atmosférou. "Téměř u každého stánku najdete člověka, který věci rozumí a rád si s vámi popovídá," líčí Jiří Král. "Zjistíte, že zvláště malí úpravci aut vůbec nemají jednoduchý život. Za návrh jim nikdo nic nedá, zaplaceno dostanou až po realizaci."

Letošní ročník autosalonu v Essenu potrvá až do nedělní 18. hodiny. Celodenní vstupenka vyjde na 20 eur, děti do osmi let mají vstup zdarma. Lístky na akci jsou letos k dostání výhradně online, přímo na místě je koupit nelze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy