Továrna na saaby opět nevyrábí. Nemá dostatek peněz

Radek Pecák ČTK Radek Pecák, ČTK
23. 5. 2014 6:39
Výroba modelu 9-3 v omezeném rozsahu po dvouleté přestávce začala koncem minulého roku.
Logo automobilu Saab 99 z kolekce Maris Berzins.
Logo automobilu Saab 99 z kolekce Maris Berzins. | Foto: Reuters

Minimálně na čtyři týdny přerušila čínská společnost National Electric Vehicle Sweden (NEVS), která nyní vlastní zkrachovalou automobilku Saab, výrobu modelu 9-3 v továrně ve švédském Trollhättanu.

Stalo se tak kvůli nedostatku financí. Zastavení výroby automobilů má ale být pouze dočasné.

NEVS uvedla, že teď nemá dost peněz na uhrazení dluhů. "Příčinou je to, že společnost Qingbo Investment, která je spoluvlastníkem NEVS, neplní svůj závazek, že bude v případě potřeby financovat aktivity NEVS," napsala firma ve své zprávě.

Z výrobní linky automobilů dosud sjíždělo šest aut denně.

Víru v to, že zmrtvýchvstání Saabu bude pokračovat, dává managementu podle  mluvčího NEVSu Mikaela Ostlunda fakt, že společnost Qingbo dohodu nezrušila.

"Qingbo dohodu nezrušila, tvrdí, že ji naplní. Dohodnuté finance jsme však zatím nedostali," dodal. Qingbo loni získala ve společnosti NEVS dvaadvacetiprocentní podíl a objednala si 200 elektromobilů Saab, jejichž výrobu NEVS plánuje.

Automobilku Saab vlastnil do roku 2010 americký koncern General Motors, který ji prodal nizozemské firmě Swedish Automobile. V roce 2011 byl Saab nucen přerušit výrobu kvůli nedostatku peněz na platby dodavatelům.

Po neúspěšném pokusu o prodej Saabu do čínských rukou vyhlásil švédský soud koncem roku 2011 bankrot podniku. Předloni koupila majetek Saabu za nezveřejněnou cenu společnost NEVS.

Saab vyráběl automobily od roku 1949 a v posledních 25 letech, kdy byl převážně ve vlastnictví amerického GM, byl téměř nepřetržitě ve ztrátě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy