Továrna na saaby opět nevyrábí. Nemá dostatek peněz

Radek Pecák ČTK Radek Pecák, ČTK
23. 5. 2014 6:39
Výroba modelu 9-3 v omezeném rozsahu po dvouleté přestávce začala koncem minulého roku.
Logo automobilu Saab 99 z kolekce Maris Berzins.
Logo automobilu Saab 99 z kolekce Maris Berzins. | Foto: Reuters

Minimálně na čtyři týdny přerušila čínská společnost National Electric Vehicle Sweden (NEVS), která nyní vlastní zkrachovalou automobilku Saab, výrobu modelu 9-3 v továrně ve švédském Trollhättanu.

Stalo se tak kvůli nedostatku financí. Zastavení výroby automobilů má ale být pouze dočasné.

NEVS uvedla, že teď nemá dost peněz na uhrazení dluhů. "Příčinou je to, že společnost Qingbo Investment, která je spoluvlastníkem NEVS, neplní svůj závazek, že bude v případě potřeby financovat aktivity NEVS," napsala firma ve své zprávě.

Z výrobní linky automobilů dosud sjíždělo šest aut denně.

Víru v to, že zmrtvýchvstání Saabu bude pokračovat, dává managementu podle  mluvčího NEVSu Mikaela Ostlunda fakt, že společnost Qingbo dohodu nezrušila.

"Qingbo dohodu nezrušila, tvrdí, že ji naplní. Dohodnuté finance jsme však zatím nedostali," dodal. Qingbo loni získala ve společnosti NEVS dvaadvacetiprocentní podíl a objednala si 200 elektromobilů Saab, jejichž výrobu NEVS plánuje.

Automobilku Saab vlastnil do roku 2010 americký koncern General Motors, který ji prodal nizozemské firmě Swedish Automobile. V roce 2011 byl Saab nucen přerušit výrobu kvůli nedostatku peněz na platby dodavatelům.

Po neúspěšném pokusu o prodej Saabu do čínských rukou vyhlásil švédský soud koncem roku 2011 bankrot podniku. Předloni koupila majetek Saabu za nezveřejněnou cenu společnost NEVS.

Saab vyráběl automobily od roku 1949 a v posledních 25 letech, kdy byl převážně ve vlastnictví amerického GM, byl téměř nepřetržitě ve ztrátě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně zlepšil

Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil, druhý je stále ve vážném stavu. Oba zůstávají v plzeňské fakultní nemocnici v intenzivní péči. Nebezpečné chemikálie unikly v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. 

"Stav jednoho muže je již stabilizovaný, druhý zůstává ve velmi vážném stavu. Oba zůstávají na intenzivní péči," řekla administrátorka nemocnice Libuše Kufnerová.

Po úniku chemikálií zůstali v prostorách firmy čtyři lidé v bezvědomí. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let. Záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, nebezpečné látky se nedostaly do kanalizace. Hasiči v pátek lidem preventivně doporučili, aby nevětrali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy