Tesla zabila při zběsilé jízdě dva lidi. Výrobce varuje před šířením fám

ČTK Eva Srpová ČTK, Eva Srpová
14. 11. 2022 13:07
Tesla Model Y se počátkem listopadu řídila neřízenou rychlostí po čínských ulicích, zabila při ní dva lidi a tři zranila. Tamní policie hledá nezávislou společnost, která by nehodu vyšetřila. Automobilka Elona Muska slíbila, že poskytne veškerou součinnost.
Tesla Model Y - ilustrační foto.
Tesla Model Y - ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Americký výrobce elektrovozů Tesla veřejně prohlásil, že pomůže čínské policii vyšetřit nehodu svého vozu Model Y. Podle čínských médií při ní zahynuli dva lidé a tři byli zraněni, když řidič údajně ztratil kontrolu nad automobilem. Tesla v Číně již dříve čelila tvrzením o selhání brzd ve svých vozech a agentuře Reuters sdělila, že jednou vysoudila za takové obvinění ze strany čínského řidiče veřejnou omluvu a odškodnění.

Incident se stal 5. listopadu v jižní provincii Kuang-tung. Podle čínského portálu Jimu News při něm zahynul motocyklista a středoškolačka. Portál zveřejnil video, ve kterém jsou pasáže zběsilé jízdy vozu natočené, auto naráží do jiných vozidel i například do cyklisty. Po ujetí 2,6 kilometru narazí do výlohy obchodu. Podle webu elektrek.co řidič skončil se zraněním. 

Tesla uvedla, že policie hledá nezávislou společnost, která by nehodu vyšetřila. Automobilka Elona Muska slíbila, že poskytne veškerou součinnost. Zároveň ve zprávě adresované agentuře Reuters varovala před šířením "fám" a poukazuje na to, že je i z videa patrné, že řidič nesešlápl brzdový pedál.

Čína představuje pro Teslu druhý největší trh. Nehoda byla v neděli jednou z nejvíce sdílených zpráv na čínské sociální síti Weibo a objevilo se mnoho nepotvrzených vysvětlení, jak k incidentu došlo.

Jimu News citoval dopravní policii, která uvedla, že příčina incidentu ve městě Čchao-čou nebyla zjištěna. Citoval i nejmenovaného rodinného příslušníka řidiče, který uvedl, že 55letý řidič měl problémy s brzdovým pedálem, když se chystal zastavit před rodinným obchodem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zemřel fotograf František Dostál, proslul souborem Letní lidé z říční plovárny

Ve věku 84 let zemřel toto pondělí fotograf František Dostál, dokumentarista a reportér, který zachycoval absurditu všedního dne i neobyčejných setkání. Informovala o tom jeho partnerka Alena Vykulilová. Dostálovým nejslavnějším souborem je kolekce Letní lidé, který vytvořil mezi roky 1968 až 1990 ve Zlenicích na řece Sázavě. Dokumentoval v něm přes dvě desítky let rekreace obyčejných lidí na říční plovárně.

František Dostál se narodil roku 1938 v pražských Vršovicích, které se také staly jeho prvotní inspirací. Fotit začal v 60. letech, publikoval v řadě periodik. Námětem jeho tvorby byli především lidé pražských ulic a posázavští trampové, k nimž sám patřil. Pro jeho dílo byl typický jemný humor, často těžící z absurdních setkání nesourodých prvků na jednom obrazu.

Přestože se Dostál fotografii věnoval výhradně jako amatér, patří se svými více než 20 knižními tituly, bezpočtem novinových a magazínových ilustrací i bezmála 70 výstavami k nejpublikovanějším českým fotografům.

Studoval na průmyslové škole strojnické v letech 1953 až 1957, kde se poprvé seznámil s fotografií. V mládí byl aktivním sportovcem. Jako dorostenec se stal držitelem československého rekordu ve sprinterské štafetě a skákal do výšky. Téměř do důchodu pracoval jako konstruktér obráběcích strojů ve firmě Škoda Plzeň se sídlem v Praze.

Za výstavní aktivitu se stal členem mnoha fotoklubů - v Argentině, Brazílii, Jugoslávii, Německu, Polsku, Velké Británii, získal řadu čestných titulů a více než stovku ocenění. Roku 2008 obdržel cenu ministerstva kultury za celoživotní přínos amatérské fotografii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy