Tesla zabila při zběsilé jízdě dva lidi. Výrobce varuje před šířením fám

ČTK Eva Srpová ČTK, Eva Srpová
14. 11. 2022 13:07
Tesla Model Y se počátkem listopadu řídila neřízenou rychlostí po čínských ulicích, zabila při ní dva lidi a tři zranila. Tamní policie hledá nezávislou společnost, která by nehodu vyšetřila. Automobilka Elona Muska slíbila, že poskytne veškerou součinnost.
Tesla Model Y - ilustrační foto.
Tesla Model Y - ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Americký výrobce elektrovozů Tesla veřejně prohlásil, že pomůže čínské policii vyšetřit nehodu svého vozu Model Y. Podle čínských médií při ní zahynuli dva lidé a tři byli zraněni, když řidič údajně ztratil kontrolu nad automobilem. Tesla v Číně již dříve čelila tvrzením o selhání brzd ve svých vozech a agentuře Reuters sdělila, že jednou vysoudila za takové obvinění ze strany čínského řidiče veřejnou omluvu a odškodnění.

Incident se stal 5. listopadu v jižní provincii Kuang-tung. Podle čínského portálu Jimu News při něm zahynul motocyklista a středoškolačka. Portál zveřejnil video, ve kterém jsou pasáže zběsilé jízdy vozu natočené, auto naráží do jiných vozidel i například do cyklisty. Po ujetí 2,6 kilometru narazí do výlohy obchodu. Podle webu elektrek.co řidič skončil se zraněním. 

Tesla uvedla, že policie hledá nezávislou společnost, která by nehodu vyšetřila. Automobilka Elona Muska slíbila, že poskytne veškerou součinnost. Zároveň ve zprávě adresované agentuře Reuters varovala před šířením "fám" a poukazuje na to, že je i z videa patrné, že řidič nesešlápl brzdový pedál.

Čína představuje pro Teslu druhý největší trh. Nehoda byla v neděli jednou z nejvíce sdílených zpráv na čínské sociální síti Weibo a objevilo se mnoho nepotvrzených vysvětlení, jak k incidentu došlo.

Jimu News citoval dopravní policii, která uvedla, že příčina incidentu ve městě Čchao-čou nebyla zjištěna. Citoval i nejmenovaného rodinného příslušníka řidiče, který uvedl, že 55letý řidič měl problémy s brzdovým pedálem, když se chystal zastavit před rodinným obchodem.

 

Právě se děje

Další zprávy