Skoro třetina lidí dává svému autu jméno: třeba Hrošík

Radek Pecák Radek Pecák
2. 7. 2011 4:42
Už jen pětina lidí si auto opravuje svépomocí
Foto: Radek Pecák

Bára, Běla, Božena nebo Maruška, ale i zvířecí - Beruška, Brouček, Hrošík, Myšák nebo Sršeň.  To jsou běžná jména, která lidé v Česku dávají svým automobilům.

Zjistila to společnost STEM/MARK při průzkumu o typickém chování vlastníků a řidičů tuzemských automobilů.

Podle ní logicky častěji pojmenovávají vozy ženy, které k nim mají větší emocionální vazbu než muži. I když ti obvykle autům jméno nedávají, většina z nich je na svůj vlastní vůz hrdá. Konkrétně hrdost přiznalo 70 procent dotazovaných. Nadpoloviční část (59 procent) dokonce věří, že každý automobil má svůj vlastní charakter.

STEM/MARK zjistil další pozoruhodnou skutečnost. Čeští vlastníci automobilů se o ně starají pečlivěji než o vlastní zdraví.

Do servisů jezdíme, k lékaři nechodíme

Zatímco údržbu automobilu svěřujeme raději profesionálům (59 %), léčení běžných zdravotních problémů necháváme častěji ve vlastních rukách (63 % dotázaných se léčí samo). Tento rozdíl je přitom ještě větší u žen než u mužů. Udržovat svůj automobil v dobrém stavu je pro české řidiče důležitější než udržovat v dobré kondici sám sebe (78 % vs. 42 %).

V rámci udržení automobilu v dobrém technickém stavu pořizuje 60 % řidičů kvalitní maziva a paliva. Pozitivní vliv dobrého paliva na výkon vozu cítí 80 % českých řidičů, jen 69 % oproti tomu vnímá vliv kvalitní stravy na vlastní kondici. Téměř polovina dotázaných navíc uvedla, že rozezná rozdíl mezi prémiovým a běžným palivem (46 %) a je ochotná si za lepší kvalitu připlatit (48 %).

V garáži opravuje auto jen pětina Čechů 

„Téměř třetina řidičů (27 %) uvedla jako důvod tankování prémiových paliv dosahování lepšího výkonu motoru. 18 % pak zmínilo ochranu motoru před usazeninami. Výsledky průzkumu tak potvrzují zkušenosti z našich čerpacích stanic," řekl Dušan Nedorost, ředitel provozu čerpacích stanic Shell v České republice.

79 % lidí se pravidelně stará o technický stav svého vozu. Jak uvedlo téměř 60 % dotázaných, pravidelnou údržbu i případné opravy přitom převážně svěřují odborným servisům. Jen pětina řidičů si údržbu provádí sama. To především muži, kteří tuto činnost považují za svého koníčka.

Shell ale také zjistil, že 8 % dotázaných preventivní kontroly nenavštěvuje vůbec.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden uvolnil zákaz vydávání víz a zelených karet, který vyhlásil Trump

Americký prezident Joe Biden nařídil uvolnit dočasný zákaz vydávání některých víz a zelených karet, které umožňují cizincům legální trvalý pobyt ve Spojených státech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Vydávání víz loni zmrazil Bidenův předchůdce Donald Trump, který tvrdil, že tímto krokem chrání během krize způsobené pandemií covidu-19 pracovní místa pro Američany.

Podle Bidena uzavření dveří pro migranty přicházející legálně "neprospívá zájmům Spojených států". "Právě naopak, Spojeným státům to škodí, protože mimo jiné znemožňuje některým rodinným příslušníkům amerických občanů a lidí s legálním trvalým pobytem, aby se k nim připojili. Také to poškozuje ta americká odvětví, která využívají talenty z celého světa," zdůvodnil ve středu svůj krok prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy