Škoda představila nový vůz. Mission L je jen začátek

Radek Pecák Radek Pecák
12. 9. 2011 20:40
Motivy upomínající na český křišťál jsou na karosérii i v interiéru
Foto: Radek Pecák

Frankfurt - Ještě je brzo se ptát, za kolik ji koupíte, ale už se můžete podívat, jak bude nová škodovka vypadat.

Koncept MissionL je hlavním exponátem mladoboleslavské Škody na letošním autosalonu ve Frankfurtu. Jako první tento vůz spatřili pozvaní novináři na slavnostním večeru koncernu Volkswagen v předvečer zahájení autosalonu.

Škoda vjela na pódium přestavěné sportovní haly přesně ve 20.40. Při délce skoro 4,5 metru působí poněkud úzká. Z boku připomíná vzhledem jednoznačně octavii.

Příští rok do prodeje

Škoda už zveřejnila oficiální informaci, podle níž bude tento vůz (stane se sedmou modelovou řadou automobilky) uveden příští rok na trhy Evropy, Ruska a Číny.

Při pohledu zblízka na koncept je zřejmé, že řada prvků je převzata z designového konceptu Vision D z letošního autosalonu v Ženevě. Tentokrát nikoli v interiéru, ale přimo na předku auta je využit prvek upomínající na řemeslné umění českých sklářů a brusičů krišťálu.

Směrová světla a světla pro denní svícení jsou totiž  integrována do tenké linky ve spodní části hlavních světlometů. Mají ostré linie a krystalickou strukutru.

Tento motiv se opakuje i jinde: Na bocích a zádi vozu tvoří tři linie v plechu před zadními svítilnami jemně zpracovaný trojúhelník připomínající broušené sklo. Zadní svítilny pak mají bílou čirou plochu s jemným, krystalickým brusem. 

Svítící potahy

V interiéru na výplních dveří se nachází prosvícené textilní potahy, v nichž jsou drobné struktury připomínající broušený křišťál. Téma české sklářské tradice se tak přenáší i do interiéru.

LTuto studii jsme pojali jako velmi puristickou, plochy jsme rozdělili jednoduše, ale efektně," přibližuje filozofii konceptu Jozef Kabaň, vedoucí designu Škoda. Vůz tak získal silný a sportovní výraz. "Vyjadřujeme tím přímočarost a mladistvý charakter. Život se často stává tak složitým, že mnoho lidí hledá únik v preciznosti, kvalitních materiálech a minimalismu. To vše jim studie MissionL nabízí," doplňuje Kabaň.

Nový sedan pro indický trh

Nové škodovky, ale jiné než MissionL, se ovšem mezitím dočkají i Indové.

"Již v tomto roce bude v Indii zahájen prodej nového kompaktního sedanu určeného výhradně pro místní trh," uvedl mluvčí Škoda-auto Rudolf Dreithaler.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy