Schváleno akcionáři: Spojením koncernů FCA a PSA vznikne čtvrtá největší automobilka

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
4. 1. 2021 15:47
Akcionáři francouzské automobilky PSA na dnešní dopolední mimořádné valné hromadě schválili fúzi s italsko-americkým výrobcem aut Fiat Chrysler (FCA). Odpoledne pak stejným způsobem odhlasovali spojení i podílníci italsko-amerického koncernu FCA. Vznikne tak skupina Stellantis, čtvrtý největší výrobce aut na světě, který bude celkem zahrnovat 14 různých značek.
Logo automobilky Stellantis.
Logo automobilky Stellantis. | Foto: Reuters

Sloučení automobilek dnes v Paříži nejprve schválili hlavní akcionáři - rodina Peugeotů, čínská automobilka Dongfeng a prostřednictvím investiční banky Bpifrance také francouzský stát. Na schůzi všech ostatních akcionářů návrh na sloučení schválilo přes 99 procent zúčastněných.

Více než 99 procent akcionářů následně schválilo spojení i na straně italsko-amerického koncernu FCA. Odpoledne o tom informoval prezident společnosti John Elkann.

"Na fúzi jsme připraveni," řekl šéf PSA Carlos Tavares. Dohoda ještě před Vánoci prošla prověrkami regulačních úřadů.

Pod Stellantis bude spadat celkem 14 značek - od Fiatu a Maserati za FCA přes americké značky Jeep a Dodge nebo Ram až po značky PSA jako Peugeot, Citroën, Opel a DS.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Do sídla ukrajinské vlády pronikl muž s granátem v ruce a hrozí, že ho odpálí

Do sídla ukrajinské vlády v Kyjevě pronikl muž s ručním granátem v ruce a hrozí jeho odpálením. Uvedla to ve středu agentura Unian, která se odvolává na sociální sítě.

"Živý odtud neodejdu!" citovala agentura útočníka.

Incident natočil aktivista Ihor Bondarčuk z nevládní organizace Stop korupci a video zveřejnil na Facebooku. Jeden z uživatelů v útočníkovi rozpoznal válečného veterána.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Britské kapely nejsou naočkované, na festival v Tasově nepřijedou

Hvězdou festivalu Beseda u bigbítu nakonec bude polská zpěvačka Brodka. Nahradí britské kapely Black Country, New Road a Snapped Ankles, stejně jako belgickou sestavu Flying Horseman. Britové se nestihli plně očkovat, což by pro ně znamenalo cestovní komplikace, nejspíš i karanténu. "U Flying Horseman zase nastala situace, kdy na jejich koncert mělo navazovat německé turné, které se z důvodu restrikcí postupně rušilo. Zůstal jen koncert v České republice, který se nakonec kapela rozhodla z finančních i časových důvodů zrušit," vysvětluje ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

Nově v programu přibyly české formace Dva a Bratři. Vyprodaná přehlídka v Tasově na Hodonínsku se koná tento pátek a sobotu. Hlavní část programu obstarají české a slovenské formace. "Naším hlavním cílem je mapovat aktuální dění na české a slovenské nezávislé hudební scéně, dovézt to nejzajímavější od zavedených umělců a zároveň včas rozpoznat nové talenty. Rádi bychom návštěvníkům zprostředkovali ucelený pohled na současnou hudbu," doplňuje Uretšlégr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy