Prodej nových aut v Česku rostl i v měsíci, kdy vyšel najevo podvod Volkswagenu

Radek Pecák Radek Pecák
5. 10. 2015 11:45
Svaz dovozců automobilů zveřejnil statistiky o prodeji nových vozů v Česku za první tři čtvrtletí. Dopad aféry na prodej vozů VW ani dopad na prodej vozů s dieselovými motory zatím není v prodejních statistikách vidět. Suverénní vedení v žebříčku značek si udržuje tuzemská Škoda, druhý je Volkswagen.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Aféra Volkswagenu se během září nepodepsala na zájmu Čechů pořídit si nový automobil. Celkové prodeje v tomto měsíci dosáhly 18 056 kusů, což je nárůst o více než dva tisíce v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Oznámil to dnes Svaz dovozců automobilů.

Prodej nových aut v září byl ale slabší než v předchozích měsících. Do srpna celkové prodeje meziročně rostly o jeden procentní bod rychleji. Značky koncernu VW, kterých se týká aféra s obcházením emisí u dieselových vozů, rostly až na Seat rychleji než trh, a za zářijovým zpomalením tedy nestojí.

"Dopad aféry na prodej vozů VW ani dopad na prodej vozů s dieselovými motory zatím není vidět," říká Pavel Tunkl, tajemník Svazu dovozců automobilů.

Připomeňme, že podvody koncernu VW při měření emisí začal svět řešit v druhé půlce minulého měsíce

První Škoda, druhý VW

Od ledna do září registrovali lidé a firmy v Česku 171 070 nových osobních aut, což je o 20,9 procenta více než ve stejném období roku 2014. Stále je tedy pravděpodobné, že se v Česku během roku 2015 prodá poprvé přes dvě stě tisíc nových aut. Tempo růstu je však o procento nižší než o měsíc dříve. Do srpna trh rostl meziročně o 22 procent.

"Trh poroste celkově za rok 2015 o 20 procent a měl by dosáhnout více než 230 000 prodaných kusů," říká Vojtěch Opleštil z poradenské společnosti PwC.

Suverénní vedení v žebříčku značek si udržuje tuzemská Škoda. Její dealeři dosud předali zákazníkům 54 924 aut, což dělá podíl na trhu přes 32 procent. Za ní se s 10,6 procenta drží aférou zmítaný Volkswagen, třetí je Hyundai. V první desítce jsou ještě Ford, Dacia, Opel, Kia, Renault, Peugeot a Seat.

Z jednotlivých modelů je největší zájem o modely Škoda Octavia, Fabia a Rapid. Čtvrtý v pořadí je Volkswagen Golf a pátý Hyundai i30.

Většina zákazníků volí vozy s benzinovým motorem (téměř 55 procent), dieselové agregáty pohání 42 procent vozů prodaných v tuzemsku. Téměř tři čtvrtiny z prodaných aut si zaregistrovaly do provozu firmy.

Ještě rychleji než prodeje osobních aut vzrůstá letos zájem o užitkové vozy. Jejich registrace narostly v porovnání s prvními devíti měsíci loňského roku o 28 procent. V absolutních číslech ovšem tento segment stále tvoří méně než desetinu celkového trhu.

Podobně je na tom i prodej autobusů. Těch se zatím do září prodalo o 30 procent více než vloni během prvních tří čtvrtletí.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Policie obvinila řidiče autobusu kvůli nehodě na Chodově

Policie obvinila šedesátiletého řidiče autobusu z obecného ohrožení z nedbalosti kvůli nehodě dvou autobusů na pražském Chodově, která se stala loni 4. prosince. Záchranáři po kolizi ošetřili 18 zraněných včetně dětí z mateřské školy, pět dospělých skončilo v nemocnicích se středně těžkými zraněními. Pražská policie dnes na webu uvedla, že eviduje 22 poškozených. Obviněnému řidiči hrozí až pět let vězení.

"Šedesátiletý řidič byl obviněný ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti, za což mu v případě odsouzení hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi. V případu evidujeme 22 poškozených osob," informovala policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy