Přední evropskou automobilku opět povede žena. Linda Jacksonová bude šéfovat Peugeotu

Martin Přibyl Martin Přibyl
20. 1. 2021 10:03
Příchod Lindy Jacksonové do čela francouzského Peugeotu vyplývá z nově ustanoveného vedení koncernu Stellantis, který oficiálně vznikl v sobotu 16. ledna spojením italsko-americké skupiny FCA s francouzským PSA. Jacksonová do ledna loňského roku vedla Citroën a následně měla na starosti odlišení značek PSA (tedy Peugeotu, Citroënu a Opelu).
Linda Jacksonová ještě jako šéfka Citroënu.
Linda Jacksonová ještě jako šéfka Citroënu. | Foto: Libor Fojtík

Střídání v čele Peugeotu je jednou z nejzajímavějších změn v rámci Stellantisu. Pozici Jacksonové uvolnil Jean-Philippe Imparato, který nově povede italskou Alfu Romeo a strádající automobilku bude muset postavit na nohy. Ostatní šéfové značek zůstávají na svých místech, jen Timothy Kuniskis je "prozatímní" hlavou amerického Chrysleru.

Celkově ve vedení nově vzniklého koncernu převažují lidé z PSA, vede ho bývalý šéf francouzské skupiny Carlos Tavares. To ostatně jen dokumentuje skutečnost, že byť je vznik skupiny popisován jejími představiteli jako spojení rovných, detaily fúze ukazují na to, že PSA ve skutečnosti koupilo italsko-americké FCA. Jeho bývalý šéf, Brit Mike Manley, bude mít na starosti působení Stellantisu v Jižní i Severní Americe.

Jacksonová není jedinou ženou, která se dostala do nejužšího vedení koncernu Stellantis. Nákup a logistiku celé skupiny bude řídit Michelle Wenová, původem z PSA, do strategického řízení firmy se zapojí i Silvia Vernettiová, která dříve vedla finanční divizi Jeepu (FCA). Malou francouzskou prémiovou automobilku DS Automobiles (dříve divizi Citroënu) pak má na starosti Béatrice Foucherová a značku sdílené mobility Free2Move Brigitte Courtehouxová.

Pravděpodobně nejvýznamnější ženskou osobností automobilového světa zůstává šéfka amerického koncernu General Motors Mary Barraová. Významnou funkci však má i Francouzka Clotilde Delbosová, která je zastupující šéfkou a finanční ředitelkou skupiny Renault. V německém koncernu Daimler pak Britta Seegerová vede marketing a prodej, u Audi stejnou pozici zastává Hildegarde Wortmannová. Ženu v představenstvu domácí Škody by si přál i její nový šéf Thomas Schäfer.

 

Právě se děje

před 12 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy