Praga chce opět vyrábět osobní vozy. Bude to supersport

Radek Pecák Radek Pecák
12. 7. 2011 0:44
Výkon motoru, který darovaly dvě motorky, je 520 koní
Foto: Aktuálně.cz

Druhé závodní vystoupení čeká o nadcházejícím víkendu tým Race 4 Praga. Po prvním závodu, který absolvovaly zbrusu nové závodní speciály Praga v belgickém Spa, je nyní čeká účast na podniku na dalším belgickém okruhu Zolder.

Pragovky se účastní seriálu Dutch Supercar Challenge GT.

Právě na závodních tratích tvůrci vozu testují prvky, které pak chtějí využít i v sériově vyráběném voze.

Při pohledu dovnitř je zřejmé, že jde o čistokrevný závodní speciál
Při pohledu dovnitř je zřejmé, že jde o čistokrevný závodní speciál | Foto: Aktuálně.cz

Základem pro vývoj byl slovenský K-1 Attack

Závodní speciál vychází konstrukčně ze slovenského vozu K-1 Attack, s jehož výrobcem hodlá Praga spolupracovat. Hlavním odbytištěm slovenského stroje jsou USA, kam se vůz prodává jako stavebnice.

Protože ale pro takovéto individuálně sestavené vozy platí v USA mírnější předpisy pro jejich používání na silnici, bude muset vůz projít před evropskou homologací řadou úprav.

Server iDnes přinesl informaci, že pravděpodobný termín, kdy by se nový vůz Praga mohl objevit na tuzemských silnicích, je rok 2012, případně 2013.

Motor má 520 koní

V současnosti vůz pohání osmiválcový motor o výkonu 520 koní. Jde vlastně o dva spojené motory z motorky Suzuki Hayabusa. Převodovka je sekvenční šestistupňová a přenáší výkon na zadní kola.

Velká část vozu je z karbonu a díky tomu je hmotnost vozu jen kolem osmi set kilogramů.

V závodním týmu jsou v současnosti tři posádky: Hlavním jezdcem je  Daniel Landa a s ním ve dvojici nastoupil Josef Peták, další posádku závodící ve voze Praga R4 tvořili v prvním závodě Dick Květňanský s Martinem Sedlákem a v Pragovce závodil také Berry Van Elk. Ten se prvním závodě umístil nejlépe, a to na 3. místě.  

Je na co navazovat

Praga byla za první republiky největším výrobcem aut v Československu. Vyráběla jak osobní vozy, tak i nákladní, dále traktory a dokonce i tanky.

S vozem Praga Grand jezdil kromě jiných celebrit také prezident Masaryk.

V období socialistického Československa byla Praga známá díky svému nákladnímu vozu Praga V3S, na přelomu tisíciletí pak vznikl nový nákladní speciál a také terénní motocykl.

Nedávno Praga oznámila svoji spolupráci s italským výrobcem motokár. 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Novém Jičíně uložil ženě za porušení karantény podmíněný trest

Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil dnes Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění covidem-19. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), podle níž je to první takový případ v Moravskoslezském kraji, který se dostal až k soudu.

Obžalovaná Renáta Gažová nařízení hygieniků, aby dva týdny zůstala doma, porušila v květnu. Hrozil jí tak až osmiletý trest vězení, protože pravidla nerespektovala v době nouzového stavu. "Společně s matkou se pohybovala na ulici před domem mezi dalšími lidmi. A to obě bez nasazených roušek," uvedl státní zástupce Aleš Boháč.

Policisté pro ženu přišli domů zřejmě po udání od sousedů. Soudkyně Ivana Šostáková uložený podmíněný trest odůvodnila mimo jiné tím, že informace poskytnuté hygieniky byly velmi rozsáhlé a nemusely být obžalované všechny zcela jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy