Také automobilku Porsche vyšetřují německé úřady kvůli podezření z podvodu s emisemi

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 12. 2016 18:01
Očekávané se stalo skutečností. Německé úřady vyšetřují výrobce sportovních automobilů Porsche, zda rovněž nepoužíval software, který umožňuje manipulovat s výsledky měření emisí výfukových plynů. Oznámil to Spolkový úřad pro motorová vozidla (KBA). Porsche je součástí koncernu Volkswagen a u modelových řad Cayenne a Panamera využívá k pohonu šestiválcový turbodiesel do Audi, kterou KBA právě kvůli těmto motorům vyšetřuje od listopadu. Zdá se, že trable německého automobilového koncernu neberou konce.
Luxusní SUV Porsche Cayenne využívá k pohonu mimo jiné šestiválcový turbodiesel od Audi, u kterého je podezření, že využíval nelegální software kvůli snížení emisí při testech
Luxusní SUV Porsche Cayenne využívá k pohonu mimo jiné šestiválcový turbodiesel od Audi, u kterého je podezření, že využíval nelegální software kvůli snížení emisí při testech | Foto: Porsche

Frankfurt nad Mohanem - Německé úřady vyšetřují, zda výrobce sportovních aut Porsche nepoužíval software, který umožňuje manipulovat s výsledky měření emisí výfukových plynů. Oznámil to Spolkový úřad pro motorová vozidla (KBA). Porsche patří do skupiny Volkswagen, zpráva je tak nejnovější ranou pro snahy koncernu zotavit se ze skandálu s emisemi, který byl odhalen loni na podzim.

KBA zkoumá software, který měří úhel volantu automobilu. Podle podezření mohl tento software zjistit, zda je auto právě laboratorně testováno, a pokud ano, přepnout vůz do režimu, kdy vypouští méně znečišťujících emisí, než za běžných jízdních podmínek.

Porsche obvinění odmítá. Mluvčí automobilky uvedl, že pohyby volantu nebyly použity k detekci toho, zda vůz zrovna prochází emisními testy. "To nebylo děláno u žádného z modelů Porsche," prohlásil mluvčí. Dodal, že automobilka s KBA plně spolupracuje, napsala agentura Reuters.

KBA již provádí podobné vyšetřování u další značky Volkswagenu, a to výrobce luxusních vozů Audi. Divize Audi dodává motory pro Porsche.

Volkswagen loni v září přiznal, že instaloval do svých vozů s naftovým motorem software, který umožňoval při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Automobilka se již dohodla s americkými úřady na mnohamiliardovém urovnání a další miliardy utratí za opravy aut a urychlení vývoje elektrických vozů.

 

Právě se děje

Další zprávy