Skandál s emisemi pokračuje. Software obcházející testy našly úřady také ve vozech Audi

ČTK ČTK
7. 11. 2016 10:37
Software, který umožňuje manipulovat s emisemi oxidu uhličitého, našly kalifornské úřady v některých vozech Audi, uvedl německý časopis Bild am Sonntag. Tyto vozy se údajně prodávaly také v Evropě. V Německu byl do vyšetřování kauzy Dieselgate nově zahrnut také předseda dozorčí rady Volkswagenu Hans Dieter Pötsch.
Software manipulující s emisemi byl údajně objeven také ve vozech značky Audi - ilustrační foto.
Software manipulující s emisemi byl údajně objeven také ve vozech značky Audi - ilustrační foto. | Foto: Audi

V září loňského roku obvinila americká federální Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) německý automobilový koncern Volkswagen, že do svých vozidel s naftovými motory instaloval software, který umožňuje skrýt skutečnou hladinu vypouštěných emisí, a tím se snažil obejít zákony na ochranu ovzduší. Vypukla takzvaná Dieselgate. Volkswagen později přiznal, že do 11 milionů naftových aut na celém světě instaloval software umožňující manipulace s emisemi oxidů dusíku, což se týká i vozů značky Audi a Škoda. 

Právě na modely od Audi se teď zaměřili při testech v USA. Podle německého nedělníku Bild am Sonntag kalifornský regulační úřad našel v některých vozech značky Audi ze skupiny Volkswagen další software, který umožňuje manipulovat s emisními testy. Tentokrát jde o zařízení, které při testech snižuje emise oxidu uhličitého.

Nový software objevil kalifornský úřad pro čistotu ovzduší (CARB), tvrdí Bild. Toto zařízení figurovalo i v loňském nálezu softwaru, který v naftových vozech Volkswagenu snižoval při testech emise oxidů dusíku. CARB i Audi se agentuře Reuters ke zprávě odmítly vyjádřit.

Podle listu obsahují software snižující ve zkušebních podmínkách emise oxidu uhličitého i naftové a benzinové vozy Audi prodávané v Evropě. Zařízení firma instalovala do vozů s určitým typem automatické převodovky a spouští se v situacích, kdy není s volantem otáčeno, uvedl Bild. Podle listu se přestal tento software instalovat letos v květnu a vedení Audi kvůli této praxi potrestal několik svých inženýrů.

Mraky nad koncernem se stahují ale i v Evropě. Německá prokuratura v dolnosaském Braunschweigu zahrnula do svého vyšetřování z podezření na manipulaci s finančním trhem nynějšího předsedu dozorčí rady automobilky Volkswagen Hanse Dietera Pötsche. Oznámila to sama automobilka. Pötsch byl loni, kdy propukl firemní skandál s obcházením emisních testů, finančním ředitelem Volkswagenu.

Prokuratura v Braunschweigu v červnu oznámila, že vyšetřuje, zda Volkswagen splnil povinnost informovat investory o negativních finančních dopadech skandálu s emisemi před loňským 22. zářím, kdy se automobilka k manipulacím s emisemi přiznala. Ve vyšetřování se dosud zaměřila na tehdejšího výkonného šéfa společnosti Martina Winterkorna a na šéfa vlajkové značky VW Herberta Diesse. Uvedla přitom, že vyšetřování se může rozšířit nebo zúžit.

Ač koncern Volkswagen hlásí, že v roce 2016 meziročně prodal téměř o dvě procenta aut více než loni, samotná značka Volkswagen zaznamenala pokles o 0,2 %. Koncern byl navíc donucen k radikálním škrtům, před nedávnem například ohlásil odchod z rallye. Volkswagen už vedle Bavorska zažalovaly za finanční újmu, kterou jim skandál způsobil, také německé spolkové země Hesensko a Bádensko-Württembersko.

Už teď je jisté, že pokuty nebudou nízké, Volkswagen už se dohodl s americkými úřady a majiteli naftových vozů na finančním urovnání. Automobilka musí kvůli skandálu s obcházením emisních testů vyplatit rekordních 14,7 miliardy USD (364,8 miliardy Kč).

 

Právě se děje

před 57 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy