Nejvážnějším konkurentem co do prodejů bude na českém trhu Citroën Berlingo. Ten je po dosluhující Dacii Dokker nejoblíbenějším velkoprostorovým modelem na českém trhu. Nabízí se vedle krátké verze s rozvorem o délce 2785 mm také s prodlouženým rozvorem na 2975 mm, s novým VW ale logicky porovnáváme jen kratší variantu.
Technické srovnání
|
Volkswagen Caddy |
Citroën Berlingo |
Rozměry (d/š/v) |
4500/1855/1798 mm |
4403/1848/1844 mm |
Rozvor náprav |
2755 mm |
2785 mm |
Zavazadlový prostor |
760/2556 l |
597/2126 l |
Aktuálně dostupné motory |
2.0 TDI (55/75/90 kW) |
1.2 PT (81/96 kW), 1.5 BlueHDi (75/96 kW) |
Cena od |
620 218 Kč |
440 000 Kč |
Berlingo je v přímém srovnání o kousek kratší, má ale delší rozvor náprav. O něco menší je také kufr. Mimochodem i Berlingo může být sedmimístné - za 20 tisíc u jediné výbavy Feel Pack.
Nabídka motorů obsahuje u Citroënu i zážehové tříválce, zatímco Caddy na ceny 1.5 TSI ještě čeká. Naftové motory jsou si nicméně výkonově poměrně blízko, přičemž ten nejsilnější lze u Berlinga také vybavit automatem. Ten je osmistupňový s měničem a standardně ho nabízí i silnější benzinová dvanáctistovka.
Kde Citroën vyloženě dominuje, je cena. Základní provedení Live Pack s benzinovým motorem o výkonu 81 kW stojí po slevě 440 tisíc korun (zvýhodnění v různé výši se nabízí u všech motorů a výbav). Pozoruhodné také je, že i kvůli akčnímu zvýhodnění stojí nejdražší osobní Berlingo (1.2 PureTech / 96 kW EAT8 za 602 tisíc korun) pořád méně než nejlevnější osobní Caddy s 55kW naftovým čtyřválcem. Mezi oběma vozy je tedy propastný rozdíl, který se ale může s příchodem akčních cen zmenšit. Podívejte se na srovnání základních výbav se stejně výkonným naftovým motorem.
Porovnání výbavy
|
Volkswagen Caddy 2.0 TDI / 75 kW |
Citroën Berlingo 1.5 BlueHDi / 75 kW Live Pack |
Cena od |
679 275 Kč |
465 000 Kč |
Počet airbagů |
6 |
6 |
Nouzové brzdění |
S |
S |
Upozornění na vyjetí z pruhu |
S |
S |
Tempomat |
S |
S |
Klimatizace |
S - poloautomatická |
S - manuální |
Rádio |
S |
S |
Dotyková obrazovka |
S - 6,5 palce |
+15 000 Kč (8 palců) |
Bluetooth |
S |
S |
Multifunkční volant |
S |
S |
Elektrická okna |
S - vpředu |
S - vpředu |
Vyhřívaná zrcátka |
S |
S |
Boční posuvné dveře na obou stranách |
S |
S |
Střešní ližiny |
+5362 Kč |
N |
Kola |
16 palců, ocelová s kryty |
16 palců, ocelová s kryty |
Výbavové srovnání ukazuje, že o více než 200 tisíc levnější Citroën Berlingo za Volkswagenem Caddy nijak nezaostává. Snad kromě dotykové obrazovky rádia má velmi podobnou základní výbavu. Navíc má třeba i rozpoznávání dopravních značek, u VW vázané na příplatkovou navigaci. Poměrem ceny a výbavy tedy francouzský zástupce toho německého momentálně poměrně jasně a jistě překonává.