Od dubna budou mít elektromobily a hybridy speciální značku. Praha již slibuje výhody

ČTK ČTK
27. 3. 2019 16:51
Majitelé elektromobilů a vozů na hybridní nebo vodíkový pohon mohou od 1. dubna žádat o novou speciální registrační značku. Motoristům by do budoucna měly přinést některé výhody, například při parkování. ČTK to řekla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Praha dnes oznámila, že auta s těmito značkami budou mít v budoucnu snazší parkování v zónách placeného stání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ministerstvo dopravy

Stát chce postupně zvýhodňovat motoristy s ekologickými vozidly, vedle speciálních značek jsou to i další benefity. Jedním z nich je například osvobození od placení silniční daně. K dalším patří také odběr elektřiny pro dobíjení, který nepodléhá v současnosti na rozdíl od jiných pohonných hmot spotřební dani. Některá města pak chtějí elektromobily zvýhodnit při parkování.

Týká se to také hlavního města, které připravuje bezplatné parkování pro ekologická auta v zónách placeného stání. "Naším cílem je omezování emisí z dopravy, a proto podporujeme zvýhodnění aut s alternativním pohonem. Jejich bezplatné parkování v zónách placeného stání je jednou z možností, jak řidičům těchto vozů pohyb po městě usnadnit," uvedl náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Praha také chystá posílení stávající sítě nabíjecích stanic. Do konce letošního roku by mělo být v pražských ulicích vybudováno 50 rychlonabíjecích a devět středně rychlých nabíjecích bodů. Počet rychlonabíjecích stanic by se tak měl zvýšit pětinásobně.

Stát do budoucna počítá i s dalším zvýhodněním pro majitele elektrických vozidel. Jejich uživatelé by do budoucna mohli být osvobození od placení dálničních poplatků. Podle některých představ by řidiči těchto aut mohli v některých městech využívat i vyhrazené jízdní pruhy. Jsou to zatím jen úvahy, které stát zasadil do Akčního plánu čisté mobility.

O registrační značku pro elektromobily budou moci na registru vozidel zažádat majitelé vozidel na elektrický, hybridní (hodnota emisí CO2 je nejvýše 50g/km) nebo vodíkový pohon. Vydání této registrační značky bude zdarma, nebude však povinné. Majitelé je tak dostanou pouze na vyžádání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy