Nový silák od Zetoru. Podívejte se, co mu předcházelo

Nový silák od Zetoru. Podívejte se, co mu předcházelo
Byl to slavný Zetor Z 25. Značka Zetor vznikla spojením písmene Z, což bylo historické logo Zbrojovky, a posledních dvou písmen slova traktor. Název prý vymyslela slavná závodnice Eliška Junková. Postupně modernizovaný Zetor 25 se vyráběl až do roku 1961.
V polovině padesátých let byl vyvinut Zetor Z 50 Super. Disponoval již výkonem 50 koňských sil.
Zetor nabízel i pásové či polopásové traktory.
V prvních poválečných letech se traktory Zetor lakovaly obvykle hnědou či zelenou barvou. To proto, aby se využily zásoby laků z dob válečné výroby. Později bylo rozhodnuto, že traktory pro tuzemský trh budou modré a pro export červené.
Foto: Radek Pecák
Radek Pecák Radek Pecák
28. 6. 2015 16:35
Fotogalerie: Od roku 1946 vyrobila brněnská firma 1,2 milionu traktorů. Nyní nabízí čtyři modelové řady.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy