Nejprodávanější auta na světě: Volkswagen Golf spadl o tři příčky, Toyota vede

Nejprodávanější auta na světě: Volkswagen Golf spadl o tři příčky, Toyota vede
Jedničkou je, stejně jako v loňském roce, Toyota Corolla. Celosvětově se prodalo 1 236 380 aut, což je 4,1procentní nárůst.
2. Ford F, druhá pozice jako v roce 2018, na světě se prodalo přesně 1 070 234 vozů, jen o 1,1 % méně než v roce 2018.
3. Toyota RAV4, stejné místo jako v roce 2018, ale prodeje vzrostly o 11,7 %, na světě se prodalo 932 tisíc vozů.
Honda Civic, čtvrté místo, 821 tisíc prodaných vozů. Rozdíl oproti předloňsku minimální (-0,3 %).
Foto: iStock
Eva Srpová Eva Srpová
20. 1. 2020 6:03
Oborový automobilový web Focus2move.com zveřejnil data o nejprodávanějších autech za rok 2019. V první desítce se několik modelů prohodilo, Golf se z důvodu generační obměny propadl, úspěch slaví pick-up Ram. Jedničkou je stejně jako předloni Toyota Corolla. Na podrobný žebříček a největší propady a postupy se podívejte do galerie.

Data zveřejnil web Focus2move.com

 

Právě se děje

před 54 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy