Nejmenší škodovka bude k mání za 180 000

Radek Pecák Radek Pecák
1. 11. 2011 10:00
Jde o první třídveřový vůz Škody od spojení s VW a také první, který se nevyrábí v Čechách
Foto: Vojtěch Marek

Tato cena se čekala. Částku 180 000 Kč za nejnovější a nejmenší škodovku odborníci nejčastěji tipovali. Právě tolik (přesněji však 179 900 Kč) budou prodejci automobilky Škoda požadovat za Škodu Citigo.

Začne se prodávat na přelomu listopadu a prosince.

Cenově se tak Škoda Citigo dostává na tuzemském trhu výše než někteří její konkurenti v této kategorii vozů. Levnější je například Fiat Panda (159 900 Kč) či Peugeot 107 (169 900 Kč). Méně zákazníci platí i za moderní Kiu Picanto.

"My ale nechceme být nejlevnější, jsme přesvědčení, že nabízíme úplně jinou, vyšší kvalitu než současná konkurence," tvrdí vedoucí tuzemských prodejů Škody Petr Pečenka.

Výroba teprve začíná

V tuto chvíli bratislavský závod Volkswagenu vyrobil řádově jen několik stovek aut. Ty jsou určeny jako předváděcí pro dealery značky v tuzemsku.

Česká republika bude jedinou zemí, kde se Škoda Citigo začne prodávat již letos. Příští rok bude následovat uvedení na trhy v dalších evropských zemích. Škodovka předpokládá, že hlavním odbytištěm pro tento malý městský vůz bude západní Evropa, kde se prodává čtvrtina celosvětové produkce takto malých aut. Postupně k současné třídveřové karosérii přidá i stejně velké, ale pětidveřové auto.

"Doufám ale, že se nám postupně podaří i Čechy naučit jezdit v malých automobilech," říká Petr Pečenka.

Podrobný ceník všech výbavových stupňů a příplatkových prvků hodlá Škoda zveřejnit na konci tohoto týdne. Už nyní je však jisté, že za silnější variantu benzinového motoru se bude připlácet deset tisíc Kč. Protože v základní výbavě bude vlastně pouze čtveřice airbagů, lze předpokládat, že auto v základní výbavě za zmiňovaných 180 000 Kč si mnoho lidí nekoupí. Vyšší stupně výbavy Ambition a Elegance budou stát 194 900 Kč a 209 000 Kč.

V balíčcích Plus bude i klimatizace

Škodovka i u tohoto vozu bude nabízet své pakety Plus. Pokud zájemce o Citigo v prostřední výbavě Ambition zaplatí 5 000 Kč, získá ještě palubní počítač a klimatizaci. I bez tohoto příplatku již bude ve voze v této specifikaci zabudován protismykový stabilizační systém ESP.

Naproti tomu systém City Safe Drive, který zajistí samočinné zabrzdění vozu před překážkou v rychlostech až do 30 kilometrů v hodině, bude na rozdíl od sourozeneckého Volkswagenu UP vždy za příplatek.

Slušně vybavená Škoda Citigo se silnějším motorem, s klimatizací a rádiem tedy podle propočtů redakce Aktuálně.cz bude stát přibližně 210-220 tisíc Kč.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 60 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy