Nejluxusnější SUV světa je v Praze. Rolls-Royce přivezl obra jménem Cullinan

Matěj Skalický, redaktor Českého rozhlasu
12. 9. 2018 16:01
Ještě před pár lety by to bylo nemyslitelné. A přece – to auto vzniklo, je obrovské a hýří přepychem. Rolls-Royce v Praze ukázal SUV Cullinan a my jsme byli u toho.
Rolls-Royce dlouho tvrdošíjně tvrdil, že toto auto vyrábět nebude. Teď nám ho v Praze představil.
Rolls-Royce dlouho tvrdošíjně tvrdil, že toto auto vyrábět nebude. Teď nám ho v Praze představil. | Foto: Matěj Žovinec

Pařížská ulice, hotel Intercontinental. Za okny je pod černou plachtou schovaná mohutná jachta na čtyřech kolech. Měří 5,3 metru a na střechu dohlédne snad jen basketbalista. Královská automobilka Rolls-Royce dlouho tvrdošíjně tvrdila, že žádné takové auto neudělá. Nebude to SUV, nebude to hřmotná čtyřkolka, dušovali se v Goodwoodu.

Jenže stále rostoucí trend zvýšených aut je neúprosný, takže nakonec podlehli i aristokraté z Anglie. Teď stojí jejích veledílo před námi, a aby dostálo bohémské pověsti, jmenuje se po největším diamantu světa.

Prohlédněte si fotografie Rolls-Royce Cullinan z jeho české premiéry:

"Vítejte v srdci luxusu," říká Karel Kadlec z českého zastoupení nejluxusnější značky světa a s Peterem Schoppmannem, šéfem prodejů Rolls-Royce ve střední a východní Evropě, svorně stahují maskovací tkaninu přes sošku Spirit of Ecstasy na kapotě.

Konec dohadům a pověrám, teď poprvé ho vidíme na vlastní oči. Má lávově červený lak, ebenově černá kola a zářící ledky. Jen marně hledáme ručně malovanou linku na bocích karoserie, kterou známe třeba z limuzíny Phantom, za tu bychom si určitě připlatili.

Rodokmen jinak velký Rolls nezapře, přesto je svou siluetou u britské automobilky jedinečným zjevením. "Cullinan se drží hesla Effortless, Everywhere a nabízí nenucený luxus, ať už se vydá kamkoliv," říká Peter Schoppmann a Karel Kadlec za něj slogan nejnovějšího modelu značky překládá jednoduše tak, že Cullinan se dostane všude a snadno.

Pravda, je to první Rolls-Royce s pohonem všech čtyř kol a velmi sympaticky se staví proti trendu sdílených platforem svou vlastní "architekturou luxusu". "Stylově vás v zimě odveze na horskou chatu v Krkonoších, ale nenuceně se prodere i bahnem a štěrkem na vaše oblíbené místo k rybaření na řece," popisuje Kadlec. To už je obří Rolls celý obnažený, oba pánové otevírají dveře proti směru jízdy a zvou na prozkoumání interiéru.

Palubní desku Cullinanu lze na přání vyzdobit i vlastní intarzií.
Palubní desku Cullinanu lze na přání vyzdobit i vlastní intarzií. | Foto: Matěj Žovinec

Cullinan - a to je třeba podtrhnout - má jedny z nejpohodlnějších křesel na světě. Ostatně celý interiér je esencí dokonalosti, přestože si archaicky drží léta zažité tvary milionářských korábů z Goodwoodu. Světlu prostupujícímu prosklenou střechou sekundují tlumené stropní lampy či podsvícená loga na prazích.

Zadní lavice je pohodlně proseděným gaučem, krásně se v něm uvelebíte. Ve sklápěcích stolcích najdete tablety, dveře se otevírají tlačítkem pomocí elektromotorků. To všechno známe, to všechno na anglických velikánech milujeme.

Dotek moderny odhalíte jak v šikovně skrytých USB konektorech, tak při prozkoumání dvojitě přeplňovaného dvanáctiválce o objemu 6,75 litru s výkonem 420 kW a točivým momentem 850 Nm. Jezdit můžete v pěti, ale i ve čtyřech. V takovém případě místo prostředního pasažéra vzadu převezme široký loketní stolek s barem ukrývajícím sklenky na šampaňské.

To vše je k mání v balíčku za skoro osm a čtvrt milionu. Takový je startovní základ. Cenový strop? Ale kdeže, ten neexistuje, u Rolls-Royce si můžete připlatit za cokoliv. Třeba jen vychytávka v podobě dvou sedaček v kufru obrácených proti směru jízdy prý stojí několik set tisíc. Ale ten výhled z nich na rozbouřené moře při zastávce na kraji útesu, ten je k nezaplacení. U nás tahle vyhlídka očividně láká, vždyť několik objednávek na nový Cullinan už českému Rolls-Royci leží na stole.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Muž na Vyškovsku zabil příbuznou sekerou, soud mu uložil 10,5 roku vězení

Krajský soud v Brně ve středu uložil muži za loňskou vraždu příbuzné sekerou v obci na Vyškovsku trest 10,5 roku vězení. Muži hrozilo až 20 let vězení, k činu se ale v plném rozsahu doznal. Soud tak ani v tomto smyslu neprováděl žádné dokazování. Kromě trestu vězení soud muži uložil zaplatit odškodné dceři poškozené zhruba 700 000 korun. Rozsudek je pravomocný, žádná ze stran se proti němu neodvolala.

Muž příbuznou zavraždil loni 26. října vpodvečer, šlo o manželčinu babičku. Podle obžaloby příbuznou po předchozí rozepři napadl ve spíži a vstupních prostorách, kdy si z dílny k tomu účelu přinesl velkou sekeru. Ženu udeřil jednou do zadní části hlavy, poté co upadla, ještě do pravého ramene. "Bezprostřední příčinou smrti bylo rozsáhlé devastující zhmoždění mozkové tkáně," uvedla státní zástupkyně Eva Žďárská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy