Nejluxusnější SUV světa je v Praze. Rolls-Royce přivezl obra jménem Cullinan

Matěj Skalický, redaktor Českého rozhlasu
12. 9. 2018 16:01
Ještě před pár lety by to bylo nemyslitelné. A přece – to auto vzniklo, je obrovské a hýří přepychem. Rolls-Royce v Praze ukázal SUV Cullinan a my jsme byli u toho.
Rolls-Royce dlouho tvrdošíjně tvrdil, že toto auto vyrábět nebude. Teď nám ho v Praze představil.
Rolls-Royce dlouho tvrdošíjně tvrdil, že toto auto vyrábět nebude. Teď nám ho v Praze představil. | Foto: Matěj Žovinec

Pařížská ulice, hotel Intercontinental. Za okny je pod černou plachtou schovaná mohutná jachta na čtyřech kolech. Měří 5,3 metru a na střechu dohlédne snad jen basketbalista. Královská automobilka Rolls-Royce dlouho tvrdošíjně tvrdila, že žádné takové auto neudělá. Nebude to SUV, nebude to hřmotná čtyřkolka, dušovali se v Goodwoodu.

Jenže stále rostoucí trend zvýšených aut je neúprosný, takže nakonec podlehli i aristokraté z Anglie. Teď stojí jejích veledílo před námi, a aby dostálo bohémské pověsti, jmenuje se po největším diamantu světa.

Prohlédněte si fotografie Rolls-Royce Cullinan z jeho české premiéry:

"Vítejte v srdci luxusu," říká Karel Kadlec z českého zastoupení nejluxusnější značky světa a s Peterem Schoppmannem, šéfem prodejů Rolls-Royce ve střední a východní Evropě, svorně stahují maskovací tkaninu přes sošku Spirit of Ecstasy na kapotě.

Konec dohadům a pověrám, teď poprvé ho vidíme na vlastní oči. Má lávově červený lak, ebenově černá kola a zářící ledky. Jen marně hledáme ručně malovanou linku na bocích karoserie, kterou známe třeba z limuzíny Phantom, za tu bychom si určitě připlatili.

Rodokmen jinak velký Rolls nezapře, přesto je svou siluetou u britské automobilky jedinečným zjevením. "Cullinan se drží hesla Effortless, Everywhere a nabízí nenucený luxus, ať už se vydá kamkoliv," říká Peter Schoppmann a Karel Kadlec za něj slogan nejnovějšího modelu značky překládá jednoduše tak, že Cullinan se dostane všude a snadno.

Pravda, je to první Rolls-Royce s pohonem všech čtyř kol a velmi sympaticky se staví proti trendu sdílených platforem svou vlastní "architekturou luxusu". "Stylově vás v zimě odveze na horskou chatu v Krkonoších, ale nenuceně se prodere i bahnem a štěrkem na vaše oblíbené místo k rybaření na řece," popisuje Kadlec. To už je obří Rolls celý obnažený, oba pánové otevírají dveře proti směru jízdy a zvou na prozkoumání interiéru.

Palubní desku Cullinanu lze na přání vyzdobit i vlastní intarzií.
Palubní desku Cullinanu lze na přání vyzdobit i vlastní intarzií. | Foto: Matěj Žovinec

Cullinan - a to je třeba podtrhnout - má jedny z nejpohodlnějších křesel na světě. Ostatně celý interiér je esencí dokonalosti, přestože si archaicky drží léta zažité tvary milionářských korábů z Goodwoodu. Světlu prostupujícímu prosklenou střechou sekundují tlumené stropní lampy či podsvícená loga na prazích.

Zadní lavice je pohodlně proseděným gaučem, krásně se v něm uvelebíte. Ve sklápěcích stolcích najdete tablety, dveře se otevírají tlačítkem pomocí elektromotorků. To všechno známe, to všechno na anglických velikánech milujeme.

Dotek moderny odhalíte jak v šikovně skrytých USB konektorech, tak při prozkoumání dvojitě přeplňovaného dvanáctiválce o objemu 6,75 litru s výkonem 420 kW a točivým momentem 850 Nm. Jezdit můžete v pěti, ale i ve čtyřech. V takovém případě místo prostředního pasažéra vzadu převezme široký loketní stolek s barem ukrývajícím sklenky na šampaňské.

To vše je k mání v balíčku za skoro osm a čtvrt milionu. Takový je startovní základ. Cenový strop? Ale kdeže, ten neexistuje, u Rolls-Royce si můžete připlatit za cokoliv. Třeba jen vychytávka v podobě dvou sedaček v kufru obrácených proti směru jízdy prý stojí několik set tisíc. Ale ten výhled z nich na rozbouřené moře při zastávce na kraji útesu, ten je k nezaplacení. U nás tahle vyhlídka očividně láká, vždyť několik objednávek na nový Cullinan už českému Rolls-Royci leží na stole.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy