Která automobilka je nejhodnotnější, nepřekvapí. Do top desítky už pronikli i Číňané

Tesla je nejhodnotnější automobilkou světa.
1. Tesla (USA) - hodnota 75,933 miliardy dolarů (meziročně +78 %)
2. Toyota (Japonsko) - hodnota 33,108 miliardy dolarů (meziročně +23 %)
3. Mercedes-Benz (Německo) - hodnota 30,349 miliardy dolarů (meziročně +18 %)
4. BMW (Německo) - hodnota 27,594 miliardy dolarů (meziročně +11 %)
Foto: Tesla, Inc.
Jan Matoušek Jan Matoušek
16. 6. 2022 5:55
Nejhodnotnější automobilkou světa je i letos Tesla. Vyplývá to z každoročního žebříčku Kantar BrandZ. Mezi stovku celkově nejhodnotnějších značek na světě se dostaly ještě další tři automobilky, od amerického výrobce elektromobilů si ale i svou hodnotou udržují značný odstup.

Hodnota Tesly je podle žebříčku Kantar BrandZ 75,933 miliardy dolarů, což je v přepočtu skoro 1,8 bilionu korun. Nejde přitom jen o samotnou hodnotu firmy, při oceňování bere výzkumná agentura Kantar do úvahy i to, jak firmu vnímají zákazníci. Čím větší navázání na ně daná firma má, tím vyšší hodnoty dosahuje. "Silná afinita (blízkost či vzájemný vztah - pozn. red.) ke značce je základem ochoty zákazníků platit a nikdy nebyla pro organizace, které chtějí kompenzovat prudce rostoucí inflaci, tak důležitá," shrnuje vedoucí Kantar BrandZ Martin Guerrieria.

Tesla patří také mezi největší skokany letošního žebříčku: z loňského 47. místa se dokázala posunout na letošní 29. pozici a nechala za sebou třeba Netflix, Samsung nebo TikTok. Ještě v roce 2020 přitom automobilka mezi stovkou nejhodnotnějších vůbec nefigurovala. Podle Kantaru odráží pozice firmy Elona Muska celosvětový trend prodeje elektromobilů.

Vzrostla i celková hodnota deseti nejhodnotnějších značek celého automobilového sektoru. Oproti loňskému roku o 34 procent na více než 230 miliard dolarů. "Hodnota narostla navzdory problémům s dodávkami čipů a díky budoucnosti ležící v elektromobilech," tvrdí šéfka globálního ohodnocení Kantar BrandZ Amandine Baventová.

Ta také upozorňuje na jedinou novou značku v desítce nejhodnotnějších automobilek, čínský BYD, což je zkratka pro Build Your Dreams (v překladu "postav své sny"). Ten je nejen největším čínským výrobcem elektromobilů, ale letos v březnu také ukončil jako jeden z prvních produkci čistě spalovacích automobilů. Vedle elektromobilů se soustředí na plug-in hybridy, obě kategorie vozidel jsou v Číně při nákupu dotované.

Čínský výrobce vystřídal mezi deseti nejhodnotnějšími automobilkami Nissan, který naopak z pořadí úplně vypadl. Zbylých devět značek bylo v žebříčku i loni, přičemž pouze Ford a Honda si prohodily svá místa. Na desítku nejhodnotnějších automobilek světa se můžete podívat do galerie v úvodu článku.

Pokud se vrátíme zpět mezi sto absolutně nejhodnotnějších značek světa, vedle Tesly tam jsou z automobilek už jen celkově na 66. příčce umístěná Toyota, 70. Mercedes-Benz a 76. BMW. Všechny tři značky si o něco málo pohoršily, přestože jejich celková hodnota stoupla. Toyota se pak zároveň stala v hodnocení Kantaru "nejudržitelnější" automobilkou.

V rámci hodnocení udržitelnosti přitom nejde jen o to, jak se značka chová ve vztahu k životnímu prostředí, ale i ve vztahu ke společnosti, to znamená mimo jiné třeba i k zaměstnancům. Mezi celkově nejudržitelnější značky (lídrem je v tomto ohledu Microsoft) však Toyota nepronikla.

Značkou s celkově největší hodnotou se pro rok 2022 stal Apple. Jeho hodnota dosahuje 947 miliard dolarů a je tedy nejblíže tomu, stát se první značkou jejíž hodnota překročí bilion dolarů. Druhý je Google s hodnotou přes 819,5 miliardy dolarů a třetí loňský vítěz žebříčku, Amazon s hodnotou skoro 706 miliard dolarů. Hodnota stovky nejcennějších značek v žebříčku Kantar BrandZ dosahuje 8,7 bilionu dolarů, o 23 procent více než loni, přičemž poprvé se žebříček nejhodnotnějších značek objevil v roce 2006.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy