Nebezpečné airbagy jsou i v ČR. Tisíce aut musí do servisu

ČTK ČTK
25. 5. 2015 16:50
Závada má už celosvětově na svědomí životy šesti řidičů a způsobila stovky zranění. Airbagy od značky Takata jsou ve vozech Toyota, Honda a Nissan.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: EuroNCAP

Praha - Česká zastoupení značek Toyota, Honda a Nissan svolají do autoservisů několik tisíc vozů kvůli možným vadným airbagům společnosti Takata. Celkem by se svolávací akce mohla týkat až 9000 vozů. Uvedl to server iDnes.

Skandál s vadnými airbagy naplno vypukl v USA. U některých aut totiž po nárazu airbag nechránil cestující ve voze, ale naopak zabíjel. Při nárazu totiž kromě vzduchového polštáře zasáhla řidiče železná střepina ze zařízení samotného airbagu. Závada má už na svědomí životy šesti řidičů a způsobila stovky zranění. V USA musí kvůli tomu do servisu přes 35 milionů aut, nejvíce v historii automobilového průmyslu.

"Na českém trhu jde přibližně o 6000 vozidel, která budou svolávána do autorizovaných servisů na kontrolu," řekla mluvčí Toyoty Kateřina Blínová. Pozvánku mohou očekávat majitelé vozů Yaris, Camry, Avensis, Verso, Corolla a RAV4 vyrobených v roce 2003 až 2007.

Do servisu budou muset zajet i majitelé vozů Honda. Importér vozidel se obrátil na ministerstvo dopravy, aby mu zjistil z centrálního registru vozidel majitele modelů Accord, Civic, CRV a Jazz vyrobených v letech 2002 až 2009, problém se týká 949 vozidel. Očekávat pozvánku na prohlídku by měli i někteří majitelé aut značky Nissan, u které se to týká 2074 aut, jejichž majitelé budou v průběhu června kontaktováni.

Takata podle svého vyjádření nemá informace o žádných problémech se svými airbagy v ČR. Problémy se podle ní týkají vozů v zemích, kde je vysoká vlhkost.

 

Právě se děje

před 29 minutami

V benešovské nemocnici bude omezený režim nejméně ještě v pondělí

Benešovská nemocnice bude fungovat v omezeném režimu přinejmenším ještě v pondělí. Po útoku kryptovirem v noci na středu nelze spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace byly zrušeny. Na nápravě budou přes víkend dál pracovat IT specialisté. Vedení kraje předpokládalo, že počátkem příštího týdne již nucené omezení skončí, aktuální zprávy z nemocnice tomu ale nenasvědčují. "Stále trvá nouzový stav nemocnice, a to zatím do pondělí 16. 12. včetně," řekl mluvčí zařízení Petr Ballek.

Lékaři mohou pacientovi například ošetřit odřeninu nebo zašít řeznou ránu, zvládnou běžné převazy a kontroly. Pokud ale bude potřeba rentgen, je to problém. Nemocnici se však podle mluvčího podařilo zajistit, že zaměstnanci dostanou výplaty standardní elektronickou cestou na své účty

Další zprávy