Auto jako investice: Na Wartburgu se dalo vloni vydělat 11 %, na Brouku téměř 46

Martin Přibyl Martin Přibyl
10. 4. 2019 6:02
Německý Svaz automobilového průmyslu VDA vydal statistiku vývoje cen veteránů na tamním trhu. Průměrná cena historických vozidel se tam vloni zvedla o 2,2 procenta, a byla tedy jen lehce nad úrovní inflace. V nabídce se ale dají najít vozy s podstatně vyšším nárůstem hodnoty. Na jakých autech se vloni dalo v Německu pořádně vydělat? Podívejte se do přehledu.

Na následujících stranách naleznete auta s největším meziročním nárůstem ceny na německém trhu s veterány.

Foto: General Motors

10. Chevrolet Corvette (1978-1982)

Nárůst ceny: +10,6 procenta
Běžná cena na trhu: 25 000 eur

O více než deset procent vzrostla mezi lety 2017 a 2018 hodnota třetí generace Corvetty z let 1978 až 1982. Ikona mezi americkými sporťáky, tamní lidový konkurent Ferrari, táhne zájemce třeba svými obřími osmiválci, které mohou mít objem až 7,4 litru. Největší zájem je možná i proto o verzi Targa s odnímatelným střešním panelem - vedle zvuku motoru si můžete užít i vítr ve vlasech.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy