Honda stahuje výrobu z Evropy a jejího okolí. Po britské fabrice zavře i tu v Turecku

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
8. 4. 2019 14:28
Japonská automobilka Honda Motor se rozhodla ukončit produkci osobních vozů v tureckém Gebze. Učiní tak, jakmile v roce 2021 přestane vyrábět současnou verzi sedanu Civic. Oznámila to dnes podle agentury Reuters firma. Dodala, že za rozhodnutím stojí rozvoj elektrifikace v globálním automobilovém průmyslu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Honda plánuje, že od roku 2025 bude v Evropě prodávat jen čisté elektromobily nebo hybridy. Takové vozy si ale vyžadují vysoké investice do výrobních linek, které japonská automobilka chce koncentrovat tam, kde již nyní vyrábí většinu svých aut. Anglický magazín Car přitom uvádí, že Japonci vyrobili vloni v Asii 2,3 milionu aut, v Severní Americe 1,9 milionu.

Již v únoru proto Honda informovala, že v rámci globální restrukturalizace své výroby plánuje zavřít do roku 2021 svůj závod na výrobu vozů Civic v britském městě Swindon. Z tamní linky sjelo vloni jen 160 000 aut. Firma odmítá, že by uzavření britského provozu souviselo s připravovaným odchodem Británie z Evropské unie.

Stejnou příčinu má i zavření fabriky v Turecku. Pokračování výroby ale nenahrávají ani problémy tamního trhu s novými auty, v lednu zaznamenal meziroční ztrátu 59 procent, Honda sama na něm klesla o čtyřicet procent.

Honda je třetí největší japonskou automobilkou. Její provozní zisk se ve třetím finančním čtvrtletí, které skončilo 31. prosince, meziročně propadl o 40 procent na 170,1 miliardy jenů (zhruba 35 miliard Kč).

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy