Kachna od Citroënu slaví. Auto pro všechny, pamatujete?

Kachna od Citroënu slaví. Auto pro všechny, pamatujete?
Zadání bylo velmi jednoduché - vyrobit malý automobil, který bude schopen i komfortní jízdy přes pole a převeze čtyři dospělé muže.
Premiéra se odehrála před 65 lety - na autosalonu v Paříži v roce 1948.
Konstrukce byla velmi jednoduchá. Například i dveře měl vůz zpočátku zavěšeny na předních sloupcích, teprve později proběhla řada úprav včetně nahrazení kulatých světlometů hranatými.
Motor byl vpředu, nejprve měl výkon pouze 6,6 kW a objem 0,375 litru.
Foto: Aktuálně.cz
Radek Pecák Radek Pecák
7. 10. 2013 12:00

Citroën 2CV je jedním z lidových vozů, které měly takzvaně motorizovat Evropu. Oficiálně se vůz představil až v říjnu 1948 v Paříži. Pro svoje měkké odpružení, které mělo za následek i velké náklony v zatáčkách, se mu přezdívalo kachna. Do roku 1990 se vyrobily téměř čtyři miliony kusů.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy