Neprávem zapomenutý italský klenot. Autobianchi bylo pro Fiat pokusným králíkem

Neprávem zapomenutý italský klenot. Autobianchi bylo pro Fiat pokusným králíkem
Autobianchi Bianchina (1957 až 1969):
Historie společnosti Bianchi započala v roce 1885, kdy se Edoardo Bianchi pustil do oprav a posléze výroby jízdních kol. Na přelomu století zahájil montáž motorových vozidel. Za druhé světové války byla továrna zničena a k obnovení produkce osobních aut scházely rodině prostředky.
Řešení našla v založení společného podniku s Fiatem a firmou Pirelli, výrobcem pneumatik. V roce 1955 tak vznikla firma Autobianchi, jež o dva roky později spustila produkci dvouválcového modelu Bianchina. Ten sdílel techniku s tehdejším Fiatem 500, „luxusnější“ značka Autobianchi však nabízela řadu karosářských variant včetně elegantního kabrioletu.
Autobianchi Stellina (1963 až 1965):
V roce 1958 prodala rodina zakladatele svůj podíl zbylým akcionářům. Fiat se posléze rozhodl používat závod v milánské čtvrti Desio i jako pokusnou laboratoř, a to právě i v případě vývoje modelu Stellina.
Na sportovním modelu Stellina, který měl opět motor vzadu a vycházel z typu Fiat 600, si turínský koncern vyzkoušel využití karosérie z plastu. Stellina (v překladu „hvězdička“) však mnoho zákazníků nenašla a zůstala pouhou epizodou.
Foto: Autobianchi
Petr Korbel
23. 8. 2020 6:42
Italská perla, která si nezaslouží, aby se na ni zapomnělo. Připomeňte si značku Autobianchi, která by letos oslavila 65 let od svého vzniku.

V dějinách automobilového průmyslu sehrálo milánské Autobianchi nevděčnou roli mouřenína, který vykonal těžkou práci a pak se ho páni zbavili. Bylo by však nespravedlivé, aby tuto někdejší italskou perlu navíc stihl trest naprostého zapomenutí: vozy značky Autobianchi dotáhly koncepci s pohonem předních kol k řešení, které postupně převzali skoro všichni. V letošním roce by firma oslavila 65 let od vzniku, avšak před 35 lety naběhl do výroby její poslední model a před čtvrt stoletím zanikla. Připomeňme si její automobily.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dva mladíci nepřežili v Dobřichovicích pád z továrního komínu

V Dobřichovicích u Prahy spadli v noci na dnešek dva muži z továrního komína. Jeden byl na místě mrtvý, druhý zemřel po převozu do nemocnice. Okolnosti nehody policisté vyšetřují, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Jeden z mužů při pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel. Druhého muže transportoval vrtulník do pražské nemocnice, svému zranění ale později také podlehl," uvedla mluvčí.

Příčinu a okolnosti kriminalisté vyšetřují, k dokumentaci využili i dron. Co muži ve věku 25 a 27 let na komíně dělali, zatím není jasné. V případu byla nařízena soudní pitva.

před 1 hodinou

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, bez proudu jsou stále tisíce domácností

Kvůli silnému větru evidovala dnes ráno společnost ČEZ Distribuce víc než 27 tisíc domácností bez elektřiny. Dopoledne se podařilo většinu poruch odstranit, okolo desáté hodiny dopoledne se tak počet míst bez proudu snížil na zhruba 8500 míst, z toho v Pardubickém kraji to bylo asi 4000, v Královéhradeckém 2700 a ve středních Čechách 900.

Na Vysočině je bez proudu dalších 1200 domácností, jimž poskytuje elektřinu společnost E.ON.

Nejčastější příčinnou poruch byl silný vítr lámající stromy a větve, které padaly do vedení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy