Neprávem zapomenutý italský klenot. Autobianchi bylo pro Fiat pokusným králíkem

Neprávem zapomenutý italský klenot. Autobianchi bylo pro Fiat pokusným králíkem
Autobianchi Bianchina (1957 až 1969):
Historie společnosti Bianchi započala v roce 1885, kdy se Edoardo Bianchi pustil do oprav a posléze výroby jízdních kol. Na přelomu století zahájil montáž motorových vozidel. Za druhé světové války byla továrna zničena a k obnovení produkce osobních aut scházely rodině prostředky.
Řešení našla v založení společného podniku s Fiatem a firmou Pirelli, výrobcem pneumatik. V roce 1955 tak vznikla firma Autobianchi, jež o dva roky později spustila produkci dvouválcového modelu Bianchina. Ten sdílel techniku s tehdejším Fiatem 500, „luxusnější“ značka Autobianchi však nabízela řadu karosářských variant včetně elegantního kabrioletu.
Autobianchi Stellina (1963 až 1965):
V roce 1958 prodala rodina zakladatele svůj podíl zbylým akcionářům. Fiat se posléze rozhodl používat závod v milánské čtvrti Desio i jako pokusnou laboratoř, a to právě i v případě vývoje modelu Stellina.
Na sportovním modelu Stellina, který měl opět motor vzadu a vycházel z typu Fiat 600, si turínský koncern vyzkoušel využití karosérie z plastu. Stellina (v překladu „hvězdička“) však mnoho zákazníků nenašla a zůstala pouhou epizodou.
Foto: Autobianchi
Petr Korbel
23. 8. 2020 6:42
Italská perla, která si nezaslouží, aby se na ni zapomnělo. Připomeňte si značku Autobianchi, která by letos oslavila 65 let od svého vzniku.

V dějinách automobilového průmyslu sehrálo milánské Autobianchi nevděčnou roli mouřenína, který vykonal těžkou práci a pak se ho páni zbavili. Bylo by však nespravedlivé, aby tuto někdejší italskou perlu navíc stihl trest naprostého zapomenutí: vozy značky Autobianchi dotáhly koncepci s pohonem předních kol k řešení, které postupně převzali skoro všichni. V letošním roce by firma oslavila 65 let od vzniku, avšak před 35 lety naběhl do výroby její poslední model a před čtvrt stoletím zanikla. Připomeňme si její automobily.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy