Foto: Vypadají jinak, ceny mají odlišné, ale vlastně jsou stejní. Přehled automobilových sourozenců

Foto: Vypadají jinak, ceny mají odlišné, ale vlastně jsou stejní. Přehled automobilových sourozenců
Společně s nimi se bude ovšem v jedné továrně ve francouzském městě Valenciennes vyrábět i model Toyota Proace, který využívá stejnou techniku.
Podobnou spolupráci na poli malých dodávek mají značky Mercedes (na snímku model Citan), který si ke svému obrazu upravil
Renault Kangoo.
V rámci jednoho koncernu je bratrská pomoc ještě obvyklejší. V bratislavské továrně značky Volkswagen se vyrábí model Up!
Foto: PSA
Radek Pecák Radek Pecák
6. 4. 2016 9:54
V rámci úspor při vývoji a ve výrobním procesu spojují automobilové značky poměrně často své síly. A to nejen ty příbuzné působící pod křídly jednoho koncernu, ale také konkurenční. Nabídnou potom na trh automobily, které sice mají odlišná jména a loga, často také pozměněné některé povrchové díly karosérie, ale jinak jsou po technické stránce velmi blízce spřízněné. Přinášíme některé konkrétní příklady.

Podrobné cenové a výbavové porovnání technicky spřízněných modelů Škoda Citigo, Seat Mii a Volkswagen Up! vyrábějících se na jedné lince v Bratislavě si prohlédněte zde.

 

Právě se děje

před 15 minutami

ČEZ chce letos vybrat dodavatele paliva pro Temelín na dalších zhruba deset let

Energetická společnost ČEZ vybírá dodavatele paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín na dalších zhruba deset let, jasno chce mít do konce letošního roku, uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Od roku 2010 palivo elektrárně dodává ruská společnost TVEL, předtím bylo používáno palivo americké firmy Westinghouse. Zájemce o současnou zakázku mluvčí nespecifikoval.

"Výběrové řízení se aktuálně uskutečňuje i přes komplikace ohledně pandemie covid-19 a nemožnost přímých jednání. Finální nabídky a ukončení předpokládáme do konce roku," řekl bez bližších podrobností Kříž. Ve druhé tuzemské elektrárně v Dukovanech má ČEZ do konce provozu nynějších bloků uzavřenou smlouvu s ruskou společností TVEL.

Vláda v pondělí oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat ruskou společnost Rosatom do tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. ČEZ reagoval, že rozhodnutí vlády rozumí. Firma připomněla, že bezpečnostní otázky řeší výsostně stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy