První auta schopná jízdy bez řidiče budou mít prémiová loga

Radek Pecák Radek Pecák
10. 1. 2015 8:04
Stejně jako současné obytné vozy budou mít v budoucnosti i klasické automobily přední sedadla otočná o 180 stupňů.
Přední sedačky v koncepčním voze Mercedes jsou otočné.
Přední sedačky v koncepčním voze Mercedes jsou otočné. | Foto: Mercedes-Benz

I když na autech, která jsou schopná autonomní jízdy v současné době pracují téměř všichni významní hráči na poli výroby automobilů, a také například firma Google, větší rozšíření takových vozů v běžném provozu nastane až po roce 2025, tedy za nejméně deset let.

Na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas to předpověděl Mark Fields, prezident a generální ředitel Ford Motor Company. "Naší prioritou není vypouštět marketingová tvrzení či závodit o to, kdo uvede autonomní vůz na trh jako první. Naší prioritou je přivést na trh autonomní vůz značky Ford, který bude dostupný širokým masám a skutečně přispěje ke zkvalitnění životů našich zákazníků, dodal Fields.

Ale už o dalších deset let později, v roce 2035, by podle společnosti Boston Consulting Group, mohly plně automatizované vozy tvořit skoro desetinu globálního prodeje aut.

Průzkum provedený mezi řidiči ve Spojených státech potvrdil, že  o nákupu plně autonomního vozu v příštích deseti letech uvažuje 44 procent oslovených. Zhruba pětina by navíc byla ochotna zaplatit za vyspělou technologii nutnou k fungování takového vozidla minimálně 5000 dolarů navíc.

Zatím je ale velmi pravděpodobné, že jízdu bez nutnosti řídit si nejdříve užijí vlastníci velkých a luxusních vozů prestižních značek.

Například Mercedes na veletrhu představil koncept luxusního samořiditelného sedanu Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion, který je schopen jízdy bez řidiče a sedadla v něm se dají otáčet proti sobě.

Nejde pouze o technologie

"Kdokoli se soustředí pouze na technologie, ještě nepochopil, jak autonomní řízení změní naši společnost," prohlásil výkonný ředitel Daimler Dieter Zetsche. Role auta se podle něj rozšiřuje, to přestává být pouhým dopravním prostředkem a "stane se nakonec mobilním životním prostorem".

Foto: Mercedes-Benz

Koncept vozu Mercedes jezdí na elektřinu a je možné ho řídit manuálně, nebo přepnout do autonomního modu. V kabině je celkem šest digitálních displejů, které je možné uvést do chodu dotykem, gesty nebo pohyby očí.

Audi pak vystavilo koncept Prologue, který naznačuje budoucí design značky, má výkonný motor, a přitom je rovněž schopný samočinné jízdy. To, že má tato značka již v současné době k dispozici technologie, díky kterým se "neřízené" auto může pohybovat v normálním provozu, dokázalo tím, že na místě řidiče v patřičně upraveném modelu A7 svezlo na trase dlouhé 900 kilometrů novináře.

Smysly řidiče nahrazuje ve voze systém, který  používá řadu radarů. Pomocníkem jsou také laserové skenery umístěné pod maskou chladiče a zadním nárazníkem a rovněž 3D kamera.

Foto: Audi

Podstatně dříve než plně autonomní řízení, budou mít řidiči k dispozici nové typy parkovacích asistentů. Ty vyvíjí například Volvo, Ford a Volkswagen. Funkce „Trained Parking“, kterou svůj parkovací asistenční systém obohatí Volkswagen, nejprve umožní naskenování často používané cesty k parkovacímu stání, tu pak uloží do paměti a následně může podporovat řidiče částečně automatizovaným ovládáním vozidla.

V dalším evolučním stupni bude možné celý proces parkování ovládat dálkově. Řidič tedy bude moci vystoupit již před garáží a pouze vůz sledovat prostřednictvím chytrého mobilu. Před odjezdem si pak zase auto z garáže obdobným způsobem přivolá.

 používá řadu radarů. Konkrétně jde například o radar dlouhého dosahu používaný také pro adaptivní tempomat, systém Audi Side Assist, další dva radary středního dosahu, laserové skenery umístěné pod maskou chladiče a zadním nárazníkem nebo 3D kameru.Více na: http://www.autorevue.cz/audi-a7-schopne-jizdy-bez-ridice-dojelo-ze-silicon-valley-na-veletrh-ces#utm_medium=selfpromo&utm_source=autorevue&utm_campaign=copylinkVíce na: http://www.autorevue.cz/audi-a7-schopne-jizdy-bez-ridice-dojelo-ze-silicon-valley-na-veletrh-ces#utm_medium=selfpromo&utm_source=autorevue&utm_campaign=copylink

 

Právě se děje

před 15 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy