Chcete rychlé auto? V Praze koupíte už i McLaren, prodává je bývalý závodník

Radek Pecák Radek Pecák
22. 10. 2015 17:36
McLaren je automobilová značka, která využívá při konstrukci svých vozů poznatky ze závodění v seriálu formule 1. Nyní své modely bude prezentovat i prodávat v novém autosalonu na jižním okraji hlavního města.
McLaren 675 LT
McLaren 675 LT | Foto: Radek Pecák

Praha - Během pouhých dvou měsíců se letos na podzim otevírá v hlavním městě zastoupení již druhé legendární automobilové značky pocházející z britských ostrovů. Po Rolls-Royce, který nabízí především exkluzivitu a luxus, se nyní začínají prodávat i hypersportovní automobily McLaren.

Ve svém autosalonu ve Vestci u Prahy je bude nabízet bývalý známý automobilový závodník Miloš Bychl. "Nyní dokončujeme úpravy prostor a budujeme servis. Od příštího roku budeme, pokud vše dobře dopadne, fungovat jako oficiální dovozce všech modelů McLaren do České republiky," řekl Bychl online deníku Aktuálně.cz. Dnes zajišťuje oficiální dovoz do Česka z Vídně rakouská firma McLaren Austria.

Díky Bychlovi je už také v České republice jeden exemplář z limitované pětisetkusové edice McLaren 675 LT. Jde o automobil primárně určený pro ježdění na závodních okruzích, ale má homologaci i pro jízdu po běžných komunikacích. "Rozhodl jsem se, že si ho ponechám," svěřil se s úsměvem Bychl.

V České republice je v současné době necelá desítka vozů McLaren. "Počítám ale, že od příštího roku se tento počet začne znatelně zvětšovat, i díky nabídce nových levnějších modelů," uvedl Bychl. Novinka McLaren 540 bude mít základní cenu kolem 140 000 eur, tedy zhruba 3,8 milionu korun.

Historie značky se začala psát v roce 1963, kdy ji založil novozélandský automobilový závodník Bruce McLaren. V roce 1965, tedy před padesáti lety, vznikl první prototyp určený pro závodění při Velkých cenách F1.

Silniční auta McLaren se vyrábějí až od roku 1989. V roce 1993 měl premiéru vůz McLaren F1, který poháněl dvanáctiválcový motor. I bez použití turbodmychadla byl schopen atakovat hranici 400 kilometrů v hodině.

V roce 2013 vznikl jeho nástupce - McLaren P1. Má hybridní pohon s celkovým výkonem soustrojí 916 koňských sil. Na dvousetkilometrovou rychlost se rozjede během 7 sekund, dosažení tempa 300 km/hod trvá celkem 17 sekund. To je o pět sekund dříve než v případě výše zmiňované McLaren F1.

Počet vyrobených aut bude limitován. Série je omezena na 375 kusů. Základní cena začíná na zhruba milionu eur. Všechny kusy již ale mají své majitele.

Mc Laren ovšem nabízí i poněkud méně extrémní stroje. Například model 650, který pohání osmiválec a konkuruje například Ferrari 488, nebo odlehčenou verzi tohoto vozu s označením 675 LT. Nejlevnějším vozem v nabídce značky je Sport Series. Nabízí výkony srovnatelné například s Porsche 911 Turbo či Mercedes-Benz AMG GT.

 

Právě se děje

Další zprávy