Kam směřuje budoucnost automobilů? Debatovat o tom budou čeští studenti

Martin Přibyl Martin Přibyl
24. 10. 2018 15:33
Co se týče výroby aut, platí Česko jednoznačně za automobilovou velmoc. O tom, že ale posouváme dál i vývoj v této oblasti, se moc nemluví. Čeští studenti se budou budoucnosti dopravy věnovat 31. října na unikátní konferenci.
Chytré semafory, konektivita, elektromobily a autonomní auta. Studenti se budou bavit o tom, jak bude vypadat doprava budoucnosti.
Chytré semafory, konektivita, elektromobily a autonomní auta. Studenti se budou bavit o tom, jak bude vypadat doprava budoucnosti. | Foto: Continental

Škoda, Continental, Value 4Industry, Faurecia… To jsou příklady čtyř společností, které u nás nejen vyrábějí auta nebo součástky do nich, ale pracují i na vlastním vývoji. Studentský magazín Studenta svolal na poslední říjnový den akci, při níž se všichni, kdo chtějí posouvat tuto oblast dále, mohou dozvědět, co je ve vývoji čeká a na čem se aktuálně pracuje.

Studentská formule z Fakulty strojní ČVUT.
Studentská formule z Fakulty strojní ČVUT. | Foto: ČVUT

Na akci promluví Tomáš Rousek, vesmírný architekt a spolupracovník NASA. Všem účastníkům představí vizi dopravy budoucnosti. Odpoví třeba na otázku, jak se rozšíří autonomní vozy a kdy nás skutečně budou po silnicích vozit robotická vozidla.

Studenti se také dozví, co je v nejbližší době čeká v praxi a proč u nás stále jezdí tak málo elektromobilů. Prohlédnout si bude možné i studentskou formuli, se kterou závodí budoucí inženýři z Fakulty strojní ČVUT.

Matěj Bartecký z Continentalu má představit, na čem zrovna v Česku ve vývoji pracují. Už teď můžeme prozradit, že v Česku vznikají i takové vychytávky jako head-up displeje pro supersporty Ferrari nebo klíčky pro luxusní Jaguary.

Studenti se mohou na akci, která se koná 31. 10. v budově CIIRC v pražských Dejvicích, registrovat zdarma. Více informací na www.studenta-party.cz.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy