Čech uháněl po slovenské dálnici 204 km/h. Dostal pokutu téměř 22 tisíc korun a přišel o řidičák

ČTK ČTK, Ondřej Běhal
30. 3. 2016 14:33
Čtyřiadvacetiletému řidiči naměřila slovenská policejní hlídka na dálnici D2 z Česka do Bratislavy rychlost 204 kilometrů v hodině.
Rychlá jízda, ilustrační foto.
Rychlá jízda, ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Český řidič v úterý výrazně překročil maximální povolenou rychlost na slovenské dálnici, policisté mu za to uložili pokutu 800 eur (přibližně 21 600 korun) a zadrželi řidičský průkaz. ČTK to sdělila policejní mluvčí Lucia Mihalíková.

Jaká auta zvládnou 204 km/h?

Rychlost 204 km/h, kterou upaloval po slovenské dálnici mladý řidič s blíže neidentifikovaným vozem značky BMW, zvládnou i levná auta méně věhlasných značek. Přehled všech 104 verzí nových vozů, které takové tempo vyvinou a prodávají se v Česku jako nová v ceně do půl milionu naleznete zde.

Maximální povolenou rychlost tak řidič s vozidlem BMW překročil o 74 kilometrů. Podle slovenské policie muž rychlou jízdou ohrožoval nejen svůj život, ale i ostatní účastníky silničního provozu.

Zmiňovaná pokuta je nejvyšší, jakou za rychlou jízdu mohou slovenští policisté uložit přímo na místě. Z vyjádření policie vyplývá, že řidič pokutu hlídce nezaplatil. Pokud by případ dospěl až do správního řízení, řidiči by hrozila vyšší peněžitá sankce a také odebrání řidičského průkazu na šest měsíců až tři roky.

"Zadržení řidičského průkazu znamená, že řidič po spáchání přestupku nemůže z místa odjet. Musí ho odvézt někdo jiný," vysvětlil Petr Vomáčka z ÚAMK, jak se podobná situace řeší.

Zadržený řidičský průkaz slovenští policisté pošlou na úřad v místě bydliště člověka, který spáchal přestupek, a ten mu ho vrátí. Trest se vztahuje pouze na území státu, kde prohřešek spáchal. V Česku tedy bude moci jezdit bez omezení.

Loni na stejné dálnici slovenští policisté zastavili českého účastníka závodu luxusních aut Diamond Race 2015, který jel rychlostí 197 kilometrů v hodině. Hlídka mu uložila tehdy maximální možnou pokutu ve výši 650 eur. Horní hranici pokut za výrazné překročení povolené rychlosti Slovensko zvýšilo začátkem letošního roku.

V Česku se takto vysoké překročení rychlosti jízdy trestá pokutou ve výši 5 až 10 tisíc korun a zákazem činnosti na půl roku až rok. Přestupek se řeší pouze ve správním řízení, nelze ho "spláchnout" blokovou pokutou na místě.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy