BMW prodává další X model. X4 stojí 1 240 000 Kč

25. 5. 2014 8:07
Nejlevnější kupé-SUV mnichovské automobilky má pod kapotou dieselový motor.
Boční silueta vozu se bude líbit.
Boční silueta vozu se bude líbit. | Foto: BMW

Tuzemské zastoupení značky BMW odtajnilo ceny, za které bude u nás prodávat své druhé kupé-SUV. Tím prvním bylo větší X6. Novinka X4 bude s dieselovým motorem označeným 20d startovat na ceně 1 240 200 Kč. Oficiální uvedení na trh je sice až 12. července, zájemci si však automobil mohou objednávat u dealerů již nyní.

Jak prozrazuje například rozvor 2810 mm, vychází technický základ vozu z modelu BMW X3. Je ale nižší.  Přední cestující v X4 sedí v porovnání s X3 o 20 a zadní dokonce o 28 mm níže.

Do délky automobil měří  4671 mm, což je o 14 milimetrů více než je stejný rozměr X3, naopak výška 1624 mm je o 36 mm nižší.

Technicky vůz vychází automobil z modelu X3
Technicky vůz vychází automobil z modelu X3 | Foto: BMW

Dodejme ještě jeden důležitý rozměr. Tiskové materiály uvádí, že v zádi auta se ukrývá zavazadlový prostor se slušnou hodnotou 500 litrů. Zadní sedačky jsou tak, jak je u BMW obvyklé, dělené v poměru 40:20:40, takže při sklopení prostředního dílu je možno uvnitř převážet i lyže.

To zřejmě řada lidí využije, protože vůz má standardně pohon všech kol.

Motorová paleta je poměrně široká. Zahrnuje tři dieselové a tři benzinové agregáty. Zmíněný čtyřválcový turbodiesel 20d má maximální výkon 190 koní a automobil s ním při pětilitrové spotřebě může z klidu na stovku zrychlovat za osm sekund.

Rychlejší svezení pak nabídnou dvě verze vznětového šestiválce - buď s 258 nebo s 313 koňskými silami.

Zadní pasáž je typická pro současné vozy značky.
Zadní pasáž je typická pro současné vozy značky. | Foto: BMW

Nejlevnější variantou vozu se zážehovým motorem je 20i. Jeho výkon je 184 koní a spotřeba 6,9 litru na sto kilometrů. Větší zájem zřejmě bude o X4 28i, který využívá motor s výkonem 245 koní. Akcelerace 0-100 km/hod trvá 6,4 sekundy.  Vrcholnou motorizací je 35i se šetiválcem, v němž se ukrývá 306 koní. Maximální rychlost BMW X4 35i je 247 kilometrů v hodině.

Ve standardní výbavě vozu jsou zařízení sloužící ke snížení spotřeby, tedy i systém start&stop, či rekuperace kinetické energie. Dále například sportovní volant s možností řazení rychlostí páčkami na volantu či parkovací senzory.

Mezi příplatkovými prvky může být například head-up displej, automatické přepínání dálkových světel, navigace nebo otevírání víka kufru pohybem nohy pod nárazníkem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy