Audi zavádí nové číselné označení svých motorů. Něco podobného má v Číně i Škoda

Jan Matoušek Jan Matoušek
29. 8. 2017 7:13
Audi mění označení svých modelů, prodávaných v Evropě. Jména jako A3, A8 nebo Q7 ale německá automobilka neobětovala. Změna se týká značení motorů, které již neponesou informaci o svém objemu, ale indicii o výkonu v kilowattech. Ke spojení TFSI, TDI nebo g-tron tak nově přibudou dvě čísla, která se liší podle výkonové skupiny pohonné jednotky. Prvním modelem se čtyřmi kruhy a novým označením bude limuzína A8, změna celého portfolia bude trvat nejdéle do léta příštího roku.
Zážehový motor v Audi A8 se již nebude označovat jako 3.0 TFSI, ale 55 TFSI.
Zážehový motor v Audi A8 se již nebude označovat jako 3.0 TFSI, ale 55 TFSI. | Foto: Audi

Označení Audi A3 1.6 TDI bude již brzy minulostí. Místo něj se bude v cenících i na karoserii kompaktního modelu objevovat spojení A3 30 TDI. Německá automobilka se čtyřmi kruhy tak vymění označení objemu motoru za vyjádření jeho výkonu v kilowattech, nebo lépe řečeno výkonové skupiny, do které daná pohonná jednotka patří.

Čísla těchto skupin budou odstupňovaná po pěti (30, 35, 40, 45 atd.), reprezentovat pak mají hierarchii nejen v dané modelové řadě, ale také celém výrobním programu značky. Nejníže posazené motory s výkonem 81 až 96 kW ponesou číslovku 30, naopak nejvyšší číslo 70 budou mít motory s výkonem přes 400 kW. Uprostřed bude číslovka 45, znamenající výkon 169 až 185 kW. Pro snadnější identifikaci pohonné jednotky bude u číslovky zachováno spojení TFSI pro benzinové motory, TDI pro naftové motory, g-tron pro vozy s pohonem na CNG a e-tron pro plug-in hybridy nebo elektromobily.

"S nástupem alternativních typů pohonu se informace o objemu motoru stala pro naše zákazníky méně důležitou," vysvětlil člen představenstva Audi pro prodeje a marketing Dietmar Voggenreiter jeden z důvodů, proč německá značka ke změně sáhla. Voggenreiter dále tvrdí, že strukturování nabídky motorů podle výkonu je logičtější a jednodušší.

Jako první, a to i na českém trhu, kde se objeví před koncem roku, dostane nové značení motoru čtvrtá generace limuzíny A8. Verze s třílitrovým turbodieselem o výkonu 210 kW ponese označení 50 TDI, třílitrový zážehový agregát o výkonu 250 kW se bude jmenovat 55 TFSI. Všechny nově představené modelové řady upravené označení obdrží při vstupu na trh, stávající vozidla se ho dočkají s tradiční modernizací pro nový modelový rok v létě 2018. Výjimku budou tvořit sportovní řady S a RS, respektive supersportovní typ R8. Těch se změna označení agregátů nedotkne.

Prohlédněte si nejnovější vydání Audi RS5 v netradiční zelené barvě:

Ačkoliv může značení dvěma číslicemi vypadat jako velká novinka, v Číně jej Audi používá už nějakou dobu. Něco podobného mají na tamním trhu také vozy Volkswagen a Škoda s přeplňovanými motory TSI. V nabídce čínské verze Rapidu, Octavie, Kodiaqu nebo Superbu tak jsou verze jako TSI230, TSI280, TSI330 nebo TSI380. Nejedná se však o žádné vysokovýkonné varianty daných modelů, ale i u nás známá provedení s motorem 1.2, 1.4, 1.8 nebo 2.0 TSI.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 7 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy