Dobíjení elektromobilů u Billy je zdarma, stačí aplikace ChargeUp

Dobíjení elektromobilů u Billy je zdarma, stačí aplikace ChargeUp
Foto: Eva Srpová
Za podpory: Logo Unicorn
3. 12. 2020 15:08
Některé obchodní řetězce v Česku instalují na zdi svých supermarketů dobíječky pro elektromobily. Vnímají, že tímto krokem mohou úspěšně přilákat zákazníky, kteří elektromobil vlastní. Ti si svůj vůz zde nabijí a v mezičase nakoupí. Ačkoli elektromobilita je v Česku stále ještě v plenkách, bonus pro elektromobilisty nabízí čím dál více obchodů.

Jako první s instalací wallboxů na parkovištích u supermarketů přišla v roce 2016 v rámci pilotního programu Billa, nyní si auto na elektřinu můžete dobít i u vybraných obchodů v řetězci Kaufland, Globus i Lidl. Billa aktuálně provozuje osm dobíjecích míst po celé České republice s tím, že na několika z nich je k dispozici více dobíjecích bodů. Nové nabíječky jsou ve výstavbě. Dobíjení probíhá zdarma a váže se na otevírací dobu obchodů, aby zde elektromobilisté neparkovali a nenabíjeli zdarma přes noc, kdy je supermarket zavřený.

Majitelem infrastruktury je řetězec, ale software, který stanice obsluhuje, Bille výhradně poskytuje firma Unicorn. Majitel elektrovozu, který si chce auto u Billy dobíjet, nepotřebuje žádné čipy nebo RFDI karty, stačí použít aplikaci ChargeUp. Se stanicí se spojí prostřednictvím QR kódu a zahájí nabíjení. Pro každou bezplatnou transakci je vyhrazena obvykle jedna hodina, aby zde lidé neparkovali déle, aniž by nakupovali. V mobilní aplikaci s mapou je také možné zarezervovat si dobíjecí bod zhruba pět minut předtím, než ke stanici dorazíte. Viditelné jsou v běžných aplikacích s mapami stanic po celé ČR, tedy například na Evmapa.cz nebo Polyfazer.cz. Zde jsou k dispozici i detailnější informace o nabíječce, tedy jaký poskytuje výkon a jaké jsou k dispozici konektory.

"Billa vnímá dobíjení jako další přidanou hodnotu pro své zákazníky a slibuje si, že tím osloví zajímavou skupinu zákazníků. Jsou to relativně majetní lidé, kteří si vybírají, kde utratit své peníze mimo jiné i podle toho, zda tam mohou dobít své auto," říká Ondřej Synek ze společnosti Unicorn.

"I když platba u těchto stanic neprobíhá, nad stanicemi držíme neustálý dohled a řešíme, pokud nastanou nějaké problémy s dobíjením. V takových případech poskytujeme řidičům nonstop telefonickou podporu," vysvětluje Ondřej Synek.

Dlouhodobě nejvytíženější nabíječkou jsou dvě parkovací místa u vchodu do supermarketu Billa v Praze-Řepích. "Ačkoli jde o starší typy stanic, stále jsou oblíbené, lidé jezdí z centra Prahy ze zaměstnání, nakoupí, přitom něco málo dobijí a pak pokračují domů za Prahu," říká Ondřej Synek.

Podle něj mají dobíječky u řetězce odběr v řádu několika tisíc kWh za měsíc a odebraná elektřina na takové stanici měsíčně dosáhne hodnoty v jednotkách až malých desítkách tisíc korun. Billa staví nejen pomalé AC stanice, které dobíjejí výkonem 11 nebo 22 kW s konektorem Mennekes, ale i rychlejší 50kW DC dobíječky s CCS konektorem, které se vyplatí tam, kde se očekává větší obslužnost. Aktuálně se instalují wallboxy u Billy v Prostějově, Břeclavi a další na Moravě.

Unicorn a Škoda Auto

Firma Unicorn je jedním z poskytovatelů řídicího systému dobíjecích stanic pro automobilku Škoda Auto, resp. Ško-Energo, která má aktivity v oblasti elektromobility v rámci koncernu na starosti. Ta začala dobíjecí stanice ve výrobních areálech Škody Auto stavět už v roce 2017, a to zejména pro potřeby zaměstnanců a také pro výzkum a vývoj. "Zhruba před čtyřmi lety nás oslovili kolegové ze společnosti Ško-Energo, abychom jim pomohli navrhnout systém pro řízení dobíjecích stanic, které plánovali v rámci výrobních areálů," vysvětluje Ondřej Synek.

První generace softwarového řešení od Unicornu, kterou společnost Ško-Energo využívá pro management dobíjecí infrastruktury, bude začátkem příštího roku nahrazena novým cloudovým systémem ChargeUp CPO. Ten aktuálně využívá i řada dealerství značky Škoda Auto a několik desítek provozovatelů dobíjecí infrastruktury v Česku a na Slovensku. Díky aplikaci ChargeUp ESP mohou nejen tato dealerství nabídnout dobíjení také veřejnosti na zpoplatněné bázi. Kromě toho budou brzy stanice nabízené v rámci aplikace ChargeUp ESP dostupné také uživatelům aplikace Sygic, což je třetí nejpoužívanější mobilní navigace na světě, anebo v rámci mezinárodní partnerské sítě Hubject.

"Naše řešení je poskytované pouze ve formě cloudové služby, tzn. naši zákazníci nemusí řešit provoz ani údržbu systému, o to se staráme my. Slouží zejména k získání kontroly nad dobíjecími stanicemi a podporuje jejich monetizaci, pokud se zákazník rozhodne stanice zpoplatnit a nabízet veřejnosti. V takovém případě musí provozovatel splnit řadu legislativních povinností nebo zajistit podporu pro koncové zákazníky, řidiče, což je přesně to, s čím našim zákazníkům pomáháme," vysvětluje Ondřej Synek.

Unicorn má v plánu brzy vstoupit do byznysu dobíjecích stanic a souvisejících služeb. "Vzhledem k očekávanému nárůstu počtu dobíjecích stanic nejen v České republice jsme se rozhodli od ledna 2021 nabízet komplexní služby dodávky dobíjecí infrastruktury na klíč, a to včetně projekce, instalace a následného servisu, a to na čtyřech vybraných trzích," dodává Synek, bližší detaily však firma zatím zveřejnit nechce. Vlastní síť dobíjecích stanic však Unicorn dle jeho slov zatím neplánuje.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Nový sníh může v pátek zkomplikovat dopravu, hlavně na severu a východě republiky

Na severu a východě České republiky bude v pátek opět sněžit, místy připadne od pěti do deseti centimetrů mokrého sněhu, který může lámat stromy a působit výpadky proudu. Komplikace lze čekat také v dopravě. Na svém webu to ve čtvrtek uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jeho upozornění před novou sněhovou pokrývkou platí od pátečního ráno do večera až noci pro severní oblasti Ústeckého, Libereckého a Olomouckého kraje, severovýchod Královéhradeckého, Pardubického a Zlínského kraje a celý Moravskoslezský kraj.

Řidičům meteorologové doporučují, aby při cestování do těchto regionů sledovali dopravní zpravodajství a jezdili opatrně. Do hor by se neměli vydávat bez zimní výbavy, včetně sněhových řetězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy