Aktuálně nejprodávanější auta: Propad hlásí i Škoda Auto, skokanem je Renault a Dacia

Nejprodávanějším modelem na českém trhu je dlouhodobě Octavia.
10. Na desáté pozici nejprodávanějších značek v Česku je Citroen, který v lednu prodal 506 aut. Oproti lednu 2018 to je o 31 vozů méně. Navzdory tomu v pořadí značek postoupil z 12. pozice. Nejprodávanějším modelem je Berlingo.
9. Renault byl v lednu 2018 dokonce až na 14. příčce v pořadí značek s 503 prodanými kusy, za letošní leden poskočil na devátou pozici (675 prodaných vozů). Nejoblíbenější je Clio, které letos dostane nástupce.
8. Kia je aktuálně osmá, stejně jako vloni v lednu. Prodala 676 aut, o 17 méně. Nejprodávanější je Ceed, který vloni přišel v nové generaci.
7. Ford pociťuje výrazný pokles prodejů v Česku. Ještě vloni v lednu byl čtvrtý, aktuálně je na sedmé příčce. Prodalo se 688 aut, tedy o 575 méně. Nejžádanější je nová generace Focusu.
Foto: Škoda Auto
Eva Srpová Eva Srpová
14. 2. 2019 13:51
Svaz dovozců automobilů zveřejnil prodejní statistiky za leden 2019. Mezi top 10 nejprodávanějšími značkami na českém trhu nadále jasně vede Škoda Auto, avšak v číslech se projevil meziroční pokles, v případě Škodovky o pětinu. Jedinými, komu se mezi nejoblíbenějšími automobilkami v Česku daří výrazně lépe než vloni, jsou Renault a Dacia. V pořadí značek se Dacia dokonce blíží k bronzové pozici. Propadlíkem v pořadí je Ford.

Český automobilový trh vloni zaznamenal čtyřprocentní pokles oproti roku 2017. Propady se projevily u většiny značek především v lednu letošního roku. Prodalo se 19 278 aut, což je o 17 procent méně než v lednu 2018, kdy automobilky prodaly 23 219 vozidel.

Pokles se v žebříčku deseti nejprodávanějších značek dotkl sedmi z nich, výrazně rostou jedině Renault a Dacia. Na podrobná čísla se podívejte do galerie. Přehled nejprodávanějších modelů na českém trhu je tady.

Škoda v lednu dodala celosvětově celkem 102 600 vozů. Oproti minulému roku jde o mírný pokles (leden 2018: 103 800 vozů, -1,1 procenta). "Důvodem je mimo jiné pokles celkového trhu s osobními vozy v Číně a ve střední Evropě. V Rusku (+23 procent) a v západní Evropě (+6,2 procenta) dodávky zákazníkům oproti stejnému období minulého roku výrazně vzrostly," zní ze Škody Auto.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

Další zprávy