Aktuálně nejprodávanější auta: Propad hlásí i Škoda Auto, skokanem je Renault a Dacia

Nejprodávanějším modelem na českém trhu je dlouhodobě Octavia.
10. Na desáté pozici nejprodávanějších značek v Česku je Citroen, který v lednu prodal 506 aut. Oproti lednu 2018 to je o 31 vozů méně. Navzdory tomu v pořadí značek postoupil z 12. pozice. Nejprodávanějším modelem je Berlingo.
9. Renault byl v lednu 2018 dokonce až na 14. příčce v pořadí značek s 503 prodanými kusy, za letošní leden poskočil na devátou pozici (675 prodaných vozů). Nejoblíbenější je Clio, které letos dostane nástupce.
8. Kia je aktuálně osmá, stejně jako vloni v lednu. Prodala 676 aut, o 17 méně. Nejprodávanější je Ceed, který vloni přišel v nové generaci.
7. Ford pociťuje výrazný pokles prodejů v Česku. Ještě vloni v lednu byl čtvrtý, aktuálně je na sedmé příčce. Prodalo se 688 aut, tedy o 575 méně. Nejžádanější je nová generace Focusu.
Foto: Škoda Auto
Eva Srpová Eva Srpová
14. 2. 2019 13:51
Svaz dovozců automobilů zveřejnil prodejní statistiky za leden 2019. Mezi top 10 nejprodávanějšími značkami na českém trhu nadále jasně vede Škoda Auto, avšak v číslech se projevil meziroční pokles, v případě Škodovky o pětinu. Jedinými, komu se mezi nejoblíbenějšími automobilkami v Česku daří výrazně lépe než vloni, jsou Renault a Dacia. V pořadí značek se Dacia dokonce blíží k bronzové pozici. Propadlíkem v pořadí je Ford.

Český automobilový trh vloni zaznamenal čtyřprocentní pokles oproti roku 2017. Propady se projevily u většiny značek především v lednu letošního roku. Prodalo se 19 278 aut, což je o 17 procent méně než v lednu 2018, kdy automobilky prodaly 23 219 vozidel.

Pokles se v žebříčku deseti nejprodávanějších značek dotkl sedmi z nich, výrazně rostou jedině Renault a Dacia. Na podrobná čísla se podívejte do galerie. Přehled nejprodávanějších modelů na českém trhu je tady.

Škoda v lednu dodala celosvětově celkem 102 600 vozů. Oproti minulému roku jde o mírný pokles (leden 2018: 103 800 vozů, -1,1 procenta). "Důvodem je mimo jiné pokles celkového trhu s osobními vozy v Číně a ve střední Evropě. V Rusku (+23 procent) a v západní Evropě (+6,2 procenta) dodávky zákazníkům oproti stejnému období minulého roku výrazně vzrostly," zní ze Škody Auto.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy