Arménský prezident po protestech odložil zdražení elektřiny

ČTK ČTK
27. 6. 2015 20:58
Někteří aktivisté podle agentury AP dali najevo, že se ukončit protest ještě nechystají, ale požadavky neupřesnili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jerevan - Arménský prezident Serž Sargsjan v sobotu odložil plánované výrazné zdražení elektrické energie ve snaze ukončit protesty, které už týden blokují nejdůležitější komunikace v hlavním městě Jerevanu. Podle médií slíbil, že prozatím ponese náklady spojené s nárůstem ceny elektřiny stát.

Demonstrace v Jerevanu propukly poté, co vláda oznámila, že od 1. srpna zdraží proud o 17 až 22 procent. Zvýšení cen pro maloodběratele si vyžádala arménská distribuční společnost vlastněná ruským energetickým holdingem Inter RAO. Vzhledem k těsným ekonomickým vazbám na Rusko nyní arménské hospodářství pociťuje důsledky ruské krize, kterou vyvolávají západní sankce a propad cen ropy a zemního plynu.

Sargsjan doposud protestům čelil a odmítal od zdražení elektrické energie ustoupit. V sobotu však oznámil, že vláda zvýšení ceny bude krýt do ukončení nařízeného auditu ve firmě Inter RAO.

Prezident tak učinil po schůzce, kterou měl v pátek večer s ruským ministrem dopravy Maximem Sokolovem, který je spolupředsedou rusko-arménské ekonomické komise. Na ní se dohodli na zmíněném auditu, což však demonstranty neuspokojilo.

Nepomohlo ani to, když Sargsjan sdělil, že Rusko poskytne Arménii úvěr ve výši 200 milionů dolarů (téměř pět miliard korun) na modernizaci armády.

Zatím není jasné, zda prezidentův ústupek přiměje demonstranty opustit ulice Jerevanu. Někteří aktivisté podle agentury AP dali najevo, že se ukončit protest ještě nechystají, ale neupřesnili, jaké jiné požadavky mají.

Ulice arménské metropole blokovaly tisíce protestujících od pondělí a jejich počet neustále rostl až na 15 000. Podle arménských médií se neklid později rozšířil i do druhého největšího arménského města Gjumri. V úterý proti demonstrantům v Jerevanu zasáhla policie a na 200 lidí zadržela, ale v následujících dnech už byly protesty klidné.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám, a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy