Apple trápí nízké prodeje iPhonů. Začne spolupracovat i s neautorizovanými servisy

ČTK ČTK
30. 8. 2019 10:50
Americká společnost Apple začne poprvé prodávat díly, nástroje, diagnostiku a manuály k opravám rozbitých telefonů iPhone neautorizovaným opravnám. Po letech lobbování proti zákonům v některých státech v USA, které Apple k této praxi nutily, to znamená zásadní posun v politice firmy, uvedla agentura Reuters.
Foto: Reuters

Program bude nejprve spuštěn ve Spojených státech a později se rozšíří i na další země. Nezávislým opravnám budou nabízeny značkové díly pro pozáruční opravy za stejnou cenu, jakou Apple dává autorizovaným servisům.

Opravy v neautorizovaných servisech budou omezeny na výrobky, na které se už nevztahuje záruka. Se záručními opravami se zákazníci budou stále muset obracet přímo na Apple nebo na autorizované opravny, kterých je po celém světě více než 5000.

Společnost si od tohoto kroku slibuje zvýšení prodeje - zvláště v situaci, kdy prodej telefonů iPhone v posledních dvou čtvrtletích klesl. Nižší příjmy ale pomohl kompenzovat prodej příslušenství, jako jsou bezdrátová sluchátka AirPods nebo hodinky Apple Watch.

Neautorizované obchody a opravny si dlouho stěžovaly, že k tomu, aby se staly autorizovanými poskytovateli služeb Applu, firma vyžaduje příliš velký odběr dílů. Velké technologické podniky dříve při lobbování proti zákonům v některých státech USA, které je nutily dodávat komponenty neautorizovaným servisům, argumentovaly snahou udržet vysoký standard služeb.

Apple uvedl, že nový program rok testoval s 20 podniky v Severní Americe, Evropě a v Asii. Harmonogram pro jeho spuštění v zahraničí ale podnik nesdělil.

 

Právě se děje

Další zprávy