Zrušme školní předměty, navrhuje ANO. Pravice chce revoluci ve vzdělávání, levice je pro evoluci

Markéta Hronová Markéta Hronová
14. 9. 2017 19:31
Politické strany se shodnou, že je třeba přizpůsobit vzdělávání potřebám, které přinese svět za deset patnáct let. Zatímco TOP 09 při debatě o vzdělávání prosazovala revoluci ve školství, ČSSD byla proti velkým změnám. Strany se jednoznačně shodly jen na tom, že je potřeba se zaměřit na učitele, jejich kvalitu a ohodnocení. Zástupkyně hnutí ANO Ivana Dobešová pro budoucnost navrhla zrušení předmětů a komplexní učení po vzoru severských zemí.
Kam má směřovat české školství? Politici se střetli v předvolební debatě.
Kam má směřovat české školství? Politici se střetli v předvolební debatě. | Foto: Alžběta Jungrová/Economia

Praha - Shoda politických stran na budoucím směřování vzdělávání by byla hezká, ale to by u toho nesměli být politici, konstatoval poslanec Petr Kořenek (ČSSD) na předvolební debatě politických stran o vzdělávání, kterou v knihovně Václava Havla uspořádala Česká středoškolská unie.

Přestože všichni by rádi připravili dlouhodobější vizi, kterou už nebude nikdo jiný měnit, jaké kroky podnikat po volbách v oblasti školství se jednoznačně neshodli - s jedinou výjimkou, že je potřeba se zaměřit na učitele, zvýšení jejich platů a zlepšení podmínek k práci.

S konkrétní dlouhodobějším plánem přišla například poslankyně hnutí ANO Ivana Dobešová. "My stále očekáváme výstupy v jednotlivých předmětech. Ale měli bychom vzdělávat komplexně v nějakých větších celcích, kde by studenti získávali dílčí dovednosti. V severských zemích už začínají učit mimopředmětově, připravují se na čtvrtou technologickou revoluci, a to české školství nedělá," míní Dobešová.

V tom s ní souhlasí lídr jihočeské kandidátky TOP 09 a ředitel školy Pavel Klíma. "Svět se rychle mění a my zjišťujeme, že připravujeme děti na svět, který tady za 15 let nebude. Absolvent by měl být schopný se rychle učit novým věcem, ale ve školách to funguje tak, že jedničku má ten, kdo odříká všechna díla Karla Čapka. Takový svět tady ale nebude," míní.

TOP 09 by nejraději připravila reformu, kterou příští ministr nebude moct změnit. Klíma dokonce mluvil i o největší revoluci od dob Marie Terezie. S tím nesouhlasil Marek Výborný z KDU-ČSL, Marta Semelová za KSČM ani Petr Kořenek - učitelé by podle nich potřebovali spíše klid než další změny.

Podle Jiřího Nantla z ODS je cestou určit minimální standard, který budou muset školy splnit, a všechno ostatní by si školy mohly určovat samy. Jako palčivý problém zdůrazňoval obrovské krajské rozdíly v kvalitě vzdělávání, které by řešil jednotnou dotací na žáka, do které by nemohly jako dnes zasahovat kraje. "Aby se už kraje nemohly rozhodnout, že chtějí udržovat i školu s nevalnými výsledky, kam nechodí žáci, místo toho, aby finančně podpořil školy výborné," vysvětlil.

TOP 09: Socializační i výkonnostní roli školy najednou nezvládnou

Debata se stočila také k tomu, jakou má škola vlastně roli, a že dnes stoupají požadavky na to, aby jednak naučila co nejvíce znalostí a učila žáky soutěži a zároveň žáky socializovala a vybavila je všemi kompetencemi potřebnými pro život. Podle zástupce Strany zelených Pavla Himla by socializační role školy měla převážit tu výkonnostní: "Smyslem života není předstihnout druhé a vylézt po jejich zádech výš. Byl bych spíš pro tu roli socializační."

Podle TOP 09 nejde po školách chtít za současných podmínek obojí. "Museli jsme přijmout socializační roli, zároveň jsme tlačeni do výkonu, protože máme povinné přijímací zkoušky, maturity. Musíme si vybrat, jestli bude mít škola roli hlavně socializační, nebo hlavně výkonnostní. Aplikovat obě za současných podmínek v přeplněné třídě je kontraproduktivní," řekl Klíma z TOP 09.

Piráti začali tím, že podle mezinárodních srovnání patří Česko k zemím, kde děti škola nejméně baví a nevidí v ní smysl. "Právě otázka motivace je ta, kde bychom chtěli ve školství začít," uvedl Daniel Mazur.

Předchozí vlády tvrdily, že školství je priorita, ale potom pořád jenom škrtaly, říká bývalá ministryně školství Kateřina Valachová. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 10 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Za zbití a upálení bezdomovce uložil soud útočníkovi 13 let vězení

Za zbití a následné upálení bezdomovce v pražském Trojmezí potrestal soud Jiřího Málka 13 lety vězení. Uznal ho vinným z vraždy, z pokusu o těžké ublížení na zdraví a také z výtržnictví. Vyšetřovatelé činu uváděli, že muž vraždil, protože nesnáší sociálně vyloučené skupiny lidí. To se však nepodařilo prokázat a Málek to výslovně popřel. Uvedl také, že na útok si nepamatuje. Verdikt není pravomocný.

Třiapadesátiletý bezdomovec uhořel loni 6. července v přístřešku, který stál v lesnatém porostu mezi ulicemi Sady zahradnické mládeže a Doupovská. Příčinou úmrtí byla podle pitvy kombinace otravy oxidem uhelnatým a otravy alkoholem.

Málek připustil, že na místě činu byl, protože přišel na Trojmezí popíjet se svým známým z ubytovny. Podle rozsudku pak v opilosti napadl tamního bezdomovce, kterého předtím neznal, a to po sporu o víno. Zaútočil na něj údery pěstí do obličeje a kopy. Ležícímu, silně opilému muži také údajně skočil snožmo na hlavu. Poté odešel, za několik desítek minut se ale vrátil a zapalovačem na místě založil požár, který se rychle rozšířil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy