Zloděje na Velké pardubické odhalí "žirafa". Kamery hlídají kvůli dopingu i stáje

Martin Biben Martin Biben
8. 10. 2017 13:55
Desítky kamer letos hlídají bezpečnost závodníků, koní i diváků Velké pardubické. Novinkou jsou kamery umístěné přímo ve stájích. Zachytí každého, kdo se ke koním přiblíží. Takové záběry by byly klíčovým pomocníkem vyšetřovatelů v případě dopingového skandálu, který závod poznamenal v roce 2015.
Kamerový systém "žirafa".
Kamerový systém "žirafa". | Foto: Martin Biben

Pardubice - Byl to tehdy pro příznivce dostihového sportu a Velké pardubické smutný den. V lednu 2016 měnil nejslavnější český překážkový dostih poprvé ve své historii vítěze kvůli dopingu.

Rozbor druhého vzorku potvrdil, že vítězný kůň Nikas měl v krvi nepovolené množství kofeinu a theobrominu, o triumf přišel i žokej Marek Stromský. Majiteli původně vítězné stáje se však tehdy podařilo prokázat, že její lidé koni doping nepodali.

Událost přinutila pořadatele Velké pardubické k do té doby na českých závodištích nevídanému kroku. Bezpečnostní kamery tak letos sledují nejen vnější prostranství, ale i vnitřek stájí.

"Máme tady šestnáct kamer, které zabírají z obou stran všech osm chodeb, ze kterých se dá dostat do jednotlivých stání. Jejich záběry nahráváme, v případě problému s dopingem tak máme přehled o každém, kdo se ke koním dostal a v jakém přesně čase," říká Jan Peroutka, technický ředitel společnosti Securitas. Ta v sobotu instalovala bezpečnostní kamery v areálu pardubického závodiště a v pondělí je opět odveze.

Kromě kamer uvnitř stájí však hlídají areál i další desítky zařízení. Zejména prostory u vchodů, které sleduje služba u monitoru s pomocí moderního zařízení umístěného na několik metrů vysoké tyči. Díky němu je možné zachytit třeba kapesního zloděje a vyzvat ho, aby s okrádáním přestal.

"Říkáme mu žirafa. Je to technologie, která je vzdáleným on-line monitoringem pomocí mobilních kamerových systémů. Dohled na kamery tak probíhá pouze v takzvaných poplachových stavech. Operátor vyhodnotí situaci a má možnost vyzvat pachatele pomocí reproduktoru, aby prostor opustil, přestal krást, případně vyslat zásahovou jednotku. Taková výzva má skvělou účinnost," chválí si Peroutka.

Pokud by náhodou pachatel nereagoval na první výzvu, dispečer ho osloví opakovaně. "Může říci, ale pane v černém klobouku, já vás stejně vidím a nahrávám, je to marné," popisuje Peroutka. Podobná zařízení, jako je takzvaná žirafa, která se tyčí u hlavního vchodu, jsou na závodišti pro účely Velké pardubické ještě další tři.

Bezpečnostní kamery nové generace umožňují také pokročilou videoanalýzu. Automaticky signalizují překročení stanovené povolené linie a pomáhají tak bezpečnostním pracovníkům ohlídat dostihovou dráhu a prostory kolem stájí. "Žirafy", které mají nezávislý zdroj napájení, spojení s dispečinkem a lze je přemísťovat dle aktuální potřeby, dokáží podle Peroutky také vytvářet statistiky využitelné k marketingovým účelům, například spočítat počet procházejících lidí.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Babiš požádal, aby státy EU zvážily kvůli Vrběticím vyhoštění ruských diplomatů

Premiér Andrej Babiš požádal, aby evropské státy zvážily vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata v solidaritě s Českou republikou kvůli kauze Vrbětice. Řekl to v sobotu novinářům po příchodu na neformální jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Portugalsku. O věci debatoval s lídry členských států v pátek večer.

Babiš vyzval, aby Evropská rada na příštím zasedání vrbětický útok odsoudila. "Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Uvidíme na příštím summitu, jak se k tomu postaví," poznamenal premiér.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy