Foto: Z nebe padaly letouny. To zažil Přerov před 70 lety

Foto: archiv J. Schön
Martina Křížová Martina Křížová, ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově
10. 12. 2014 18:00
Výstavní projekt Muzea Komenského v Přerově se snaží přiblížit osudy Přerovska v souvislosti s leteckou bombardovací ofenzívou v roce 1944.

PřerovVýstava připomíná 70. výročí bombardování Přerova, pro moravské město tragickou událost 2. světové války, ke kterému došlo 20. listopadu 1944, a rovněž související atraktivní  téma „války v oblacích“, jež se v druhé půli roku 1944 nezanedbatelně dotkla regionu Přerovska. 

Letecká bombardovací ofenzíva, známá také jako „bitva o benzín“, se začala našich zemí, resp. území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava dotýkat od května roku 1944, na síle však začala nabírat o dva měsíce později. 

Stejně jako nad slezskými průmyslovými oblastmi byly i nad Moravou americké bombardéry napadány německou protiletadlovou obranou i jednotkami stíhačů Luftwaffe, snažících se odvrátit hrozící „palivový kolaps“ německého válečného soustrojí.

Nad Přerovskem došlo k četným soubojům v oblacích, z oblohy padaly sestřelené letouny a na padácích se snášeli ti šťastnější ze spojeneckých i německých letců, kterým osud přál přežít zánik svých strojů. 

Expozice přibližuje popisované události formou originálních trojrozměrných exponátů (části sestřelených strojů, pozůstatků po bombardování), dobových fotografií, map a písemných svědectví, využívá ale také modely a atraktivní dioramatické rekonstrukce. Výstavu je možno zhlédnout do 15. března 2015.

 

Právě se děje

Další zprávy