Jednání sněmovny skončilo. Poslanci budou jednat opět zítra.
Normě byla z řad ODS i KSČM vytýkána nepřipravenost navzdory tomu, že ministerstvo zákon připravovalo léta a pokoušelo se jej prosadit už v minulém funkčním období dolní komory.
Poslankyně ANO a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková by v zákoně chtěla omezit "privilegované postavení znaleckých ústavů a nejasné postavení znaleckých kanceláří", stejně jako přísné kárné řízení se znalci.
"Upřímně většina znalců nestojí o to, aby byli regulováni, protože se jim v neregulovaném světě docela pěkně žije," řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Dodal, že jeho úřad bude připraven k poslaneckým úpravám zákona.
Sněmovna umožnila další schvalování návrhů nových zákonů o znalcích a tlumočnících, od nichž si vláda slibuje zkvalitnění jejich práce. Rozhodla o tom navzdory kritice obou norem i z tábora vládního hnutí ANO. Předlohami se nyní bude zabývat sněmovní ústavně-právní výbor.
České úřady a veřejné instituce asi budou muset přizpůsobit své internetové stránky a aplikace tak, aby byly přístupnější pro osoby se zdravotním postižením nebo seniorům. Vyplývá to z návrhu zákona o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací, kterou sněmovna v prvním kole podpořila. Normu poslala k dalšímu projednání svému výboru pro veřejnou správu.
Někteří poslanci ANO potopili zákon, jehož návrh přitom podepsali.
Několik poslanců ANO (Malá, Berkovec, Juchelka...) podepsalo návrh zákona o kuřárnách a pak ho zamítalo v 1. čtení. Kvalitní doublethink.
— Jan Lipold (@jan_lipold) May 29, 2018
Pro návrh na zamítnutí novely, jak jej podal zpravodaj Rostislav Vyzula (ANO), hlasovalo 91 poslanců ze 172 přítomných, proti jich bylo 68. Za zachování nynější podoby protikuřáckého zákona byly jednotně kluby ANO a KDU-ČSL. Jednotně proti zamítnutí předlohy hlasovali poslanci ODS a SPD.
Opakované hlasování přineslo stejný výsledek. Projednávání Bendova návrhu je u konce. Zmírnění zákona v této podobě neprojde.
Návrh na zamítnutí byl přijat. Projednávání Bendova návrhu by tím mělo skončit. Kolem hlasování panují zmatky, zaznívají požadavky na opakování hlasování.
Marek Benda se vrátil k průzkumu, který si u STEM nechalo udělat ministerstvo zdravotnictví. Zmínil otázku, zda lidem vadí zákaz kouření v restauracích. "Pokud se jedná o hospody a pivnice, tak odpověď rozhodně ano a spíše ano převyšuje odpověď rozhodně ne a spíše ne," podotkl Benda.
Obecná rozprava o návrhu končí. Závěrečné slovo si vzal Marek Benda.
Kalousek ministrovi vyčetl, že na jednu stranu považuje změnu po roce za předčasnou, na druhou stranu se opírá o statistiky a průzkumy, které vznikly po takto krátké době. "Kdybyste toto řekl u zkoušky ze statistiky, tak vás vyhodí, pane ministře," řekl Kalousek.
Vojtěch připomněl, že v zemích, jako je Velká Británie či Irsko, kde už léta platí stejný zákaz, poklesl počet mladých kuřáků i úmrtí například na srdeční choroby. "Měnit zákon po 12 měsících je velmi nezodpovědné a povrchní. Žádám, aby (návrh) byl zamítnut v prvním čtení," řekl ministr.
"Myslíte si, že je možné, aby v hospodě byla tolerována špína, plíseň a myši? Už dnes jsou restaurace pod přísnou kontrolou. Není to soukromý prostor, kde si každý může dělat, co chce," reagoval na Staňkova slova o domovní svobodě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Petr Pávek ze STAN považuje protikuřácký zákon za další prolamování domovní svobody, protože hostinští často restaurace provozují ve svých prostorách. Dále kritizoval pokrytectví státu. "Všichni víme, že nikotin je jed a zabíjí, ale stát je přece jeho největším dealerem," řekl.
"Projednávali jsme za poslední tři roky petice proti kdečemu. Určitě ale rada města nemusela řešit petici na téma kouření," odpověděl Bendovi Dolínek.
"Překvapuje mě, že zrovna člen rady hlavního města Prahy řekne, že zákaz pálí jenom kuřáky, když největší křik zněl právě z pražských ulic," reagoval Marek Benda na Dolínkovo vystoupení.
Petr Dolínek z ČSSD uvedl, že po zvolení do sněmovny očekával, že se poslanci budou věnovat palčivějším záležitostem. "Ve svém okolí jsem nepocítil tento problém jako tak závažný, aby ho sněmovna musela řešit," řekl a vyčetl autorům návrhu, že ho sepsali, když zákaz platil teprve asi půl roku.
"Není možné, aby stát neustále organizoval život svéprávným dospělým lidem. My v SPD, ač většinou nekuřáci, budeme hlasovat pro zmírnění," řekl Lubomír Španěl z SPD.
Mikuláš Ferjenčík z Pirátů zopakoval, že jeho strana posun návrhu do dalšího čtení podporuje. Vadí mu hlavně to, že se kuřáci přesunuli před restaurace a překážejí kolemjdoucím. "Třeba na Žižkově mají lidé problém vůbec projít po chodníku," podotkl.
Autor návrhu Marek Benda (ODS) Vyzulovu výtku odmítl s tím, že každý může činit, co není zákonem zakázáno. Zdůraznil, že malé podniky si samozřejmě budou moci vybrat, zda budou kuřácké, či nekuřácké.
Rostislav Vyzula (ANO) kritizuje formulaci v návrhu, z níž podle něj vyplývá, že malé provozovny pod 80 metrů čtvereční se nebudou moci vybrat a budou automaticky kuřácké. Vyzula navrhuje zamítnout celý návrh v prvním čtení.
Exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) cituje z výzkumu agentury Ipsos, podle něhož například jen osm procent dotázaných restaurací uvedlo, že by jim zrušení zákazu kouření pomohlo. Z průzkumu také vyplynulo, že 71 procentům veřejnosti zákaz nevadí.
Podle Válkové tak možná sněmovna řeší problém, který si sama vytváří. "To, co mě dráždí nejvíc, je, že se tu menšina vydává za většinu," řekla.
Poslanci začali debatovat o zmírnění protikuřáckého zákona.
Poslanci odsouhlasili nový vodní zákon. Hlasovalo pro něj 121 poslanců.
Mikuláš Ferjenčík ke schválené sněmovní novele zákona o střetu zájmů.
Úspěch, podařilo se nám zabránit úplnému vykostění zákona o střetu zájmů. STAN v souznění se Senátem navrhoval, aby byla majetková přiznání komunálních politiků přístupná jen na žádost. Povedlo se nám přesvědčit sněmovnu, že je to technický nesmysl.
— Mikulas Ferjencik (@Mikiferjencik) May 29, 2018
Změny ze Senátu, podle něhož by lidé měli mít k majetkovým přiznáním komunálních politiků přístup na základě individuálních žádostí, dolní komora odmítla. Novelu o střetu zájmů nyní dostane k podpisu prezident.
Poslanci začali diskutovat o novele vodního zákona.
Část údajů v majetkových přiznáních obecních politiků bude neveřejná, registr oznámení zůstane otevřený. Schválila to sněmovna, změny Senátu odmítla.
Senátní verze zákona o střetu zájmů má zabránit tomu, aby údaje o vybraných politicích byly přístupné automaticky a dostal se k nim každý i anonymně. Pro senátní verzi je většina klubů. Proti jsou ale poslanci za SPD, piráti a poslanci z hnutí ANO.
Poslanci nyní otevřeli bod číslo čtyři, a to návrh zákona o střetu zájmů.
Poslanci nyní diskutují o novele zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu.
Vládní plán na posílení některých zahraničních misí české armády a nové působení vojáků v Pobaltí bude Sněmovna schvalovat na podnět KDU-ČSL v pátek. Poslanci o tom rozhodli při dnešním projednávání změn programu nynější schůze. Návrh na zařazení bodu podpořili kluby ANO, Pirátů, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.
"Tomu cynikovi, který předsedá vládě bez důvěry, je úplně jedno, jestli ty mise budou schváleny," řekl Miroslav Kalousek.
"Nám to jedno být nemůže, nám záleží na tom, jak nás budou vnímat naši spojenci," dodal Kalousek.
SPD je proti zvyšování počtu vojáků na zahraničních misích, šéf jejího poslaneckého klubu Radim Fiala řekl, že členové hnutí budou ve sněmovně hlasovat proti.
Poslanecký klub ANO bude hlasovat proti zmírnění protikuřáckého zákona, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
"Správný krok," komentoval stručně Zbyněk Stanjura dnešní odvolání šéfa CERMAT Jiřího Zíky. Ministr školství Robert Plaga Zíku se tak rozhodl kvůli chybám, které se objevily v letošních maturitních testech z češtiny a přijímacích zkouškách na střední školy.
"Jmenování Andreje Babiše před výsledkem referenda chápeme jako tlak na to, aby ČSSD vstoupila do vlády," řekl k slibu Zemana, že jmenuje Babiše podruhé premiér šéf pirátů Ivan Bartoš.
"Není důvod zakazovat restauracím a hospodám, aby si tam zřídili kuřárnu," řekl k protikuřáckému zákonu Mikuláš Ferjenčík.
Hnutí SPD nepodpoří mimořádnou čtvrteční schůzi Poslanecké sněmovny kvůli výrokům o novičoku. "My si myslíme, že tato diskuze a tato témata do PS nepatří," řekl Radim Fiala s tím, že by to byla jen exhibice některých politických stran se snahou dehonestovat prezidenta.
Lidovci chtějí, aby Sněmovna v pátek hlasovala o podpoře vládního plánu vojenských misí. Podle předsedy poslaneckého klubu Jana Bartoška jde před blížícím se summitem NATO o vzkaz spojencům, že Česko plní svoje závazky.
Nerozšiřováním misí mimo mandát OSN podmiňují komunisté podporu vznikající vládě hnutí ANO. Podle Bartoška není možné, aby se ANO chovala, jako že návrh v Poslanecké sněmovně neleží a jednání neustále ho odkládalo.
"Je třeba, aby armáda měla dost času, aby se mohla připravit," uvedl Bartošek k požadavku. Dalším rozměrem pak označil blížící se summit aliance. "Neplníme závazek rozpočtu, kdybychom tam jeli s tím, že nemáme ani schválené mise, poškodí to dobré jméno České republiky," konstatoval.
Kroky hnutí ANO posilují v našich řadách počty odpůrců vstupu do vlády, s dalším pokusem o sestavení vlády Babiš hazarduje, pokud to nevyjde, bude vědět, kde hledat příčinu, říká Jan Chvojka, poslanec za ČSSD.
"Postoj pana prezidenta nás nějak nepřekvapil," komentoval předseda lidovců Pavel Bělobrádek k tomu, že prezident Zeman řekl, že Babiše jmenuje podruhé premiérem. "Způsob nátlaku na vnitrostranické referendum ČSSD," dodal Bělobrádek.
KDU-ČSL nepodporuje změnu protikuřáckého zákona. "Většina lidí si chválí, že se přestalo v restauracích kouřit," připomněl Bartošek.
Lidovci zdůraznili, že je nutné, aby sněmovna na čtvrtečním mimořádném zasedání deklarovala, že se na území Česka nevyráběl a neskladoval novičok, jak řekl prezident Zeman.
TOP 09 má volné hlasování v případě zmírnění protikuřáckého zákona. V rámci poslaneckého klubu jsou názory na tento zákon rozdělené. "Je to zhruba půl na půl," řekla místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. Pekarová Adamová souhlasí ale se současným zněním zákona.
"Neodpovědnost opakuje už podruhé," komentoval Miroslav Kalousek Zemanovo rozhodnutí, že Babiše jmenuje premiérem ještě před ukončením referenda ČSSD.
"Dává bianko šek Babišovi, za ten svůj výkon si ho ale nezaslouží," komentoval Rakušan prohlášení prezidenta Miloše Zemana, který řekl, že Andreje Babiše znovu jmenuje premiérem. "Ukazuje to, že se vytváří zásadní tlak na ČSSD," dodal k tomu, že Zeman chce Babiše jmenovat ještě před skončením referenda ČSSD.
Místopředseda STAN Vít Rakušan podotkl, že program schůze Poslanecké sněmovny jde pomalu, a připomněl, že minulý týden poslanci čekali na členy vlády. "Vláda maká, ale asi ne úplně ve sněmovně," řekl Rakušan.
Poslanci budou debatovat o zmírnění protikuřáckého zákona.
Ani půl roku po volbách nemá Česká republika vládu s důvěrou. Prezident Miloš Zeman oznámil, že současnému premiérovi v demisi Andreji Babišovi dá další šanci a opět ho jmenuje premiérem.