Prezident daroval Valachové kytici na rozloučenou, nový ministr školství Štech slíbil peníze sportu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 21. 6. 2017 19:02
Prezident Miloš Zeman ve středu oficiálně jmenoval Stanislava Štecha novým ministrem školství. Ten nastupuje na ministerstvo po Kateřině Valachové (ČSSD), která odstoupila po zásahu policie kvůli sportovním dotacím. S jejím odvoláním Zeman dlouho otálel. Se Štechem se prezident sešel již v úterý, kdy s ním probíral kariérní řád a jmenování do funkce mu po třítýdenním odkládání potvrdil. Ceremoniál jsme sledovali v přímém přenosu.
Přímý přenos: jmenování Stanislava Štecha ministrem školství | Video: ČTK

Praha - Sotva prezident Miloš Zeman jmenoval do čela resortu školství Stanislava Štecha, začal nový ministr slibovat co nejrychlejší hašení nejakutnějšího "požáru", který se týká vyplácení dotací sportovním organizacím.

"Je nutné, aby byly co nejrychleji vyplaceny prostředky v nejkritičtějším programu," slíbil Štech, který oznámil, že nabídne Českému olympijskému výboru, České unii sportu a dalším zájemcům schůdné řešení, jak k nim peníze dostat.

"Otevřeli bychom druhé kolo výzvy tak, aby bylo možné se přihlásit a prostředky co nejrychleji vyplatit," vysvětlil. Zároveň ale dodal, že sportovci si musí zvyknout na nová dotační pravidla, protože ta předcházející kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad a nelze už podle nich postupovat. Nová opatření by svazům chtěl představit už v pátek.

Za prioritu označil také prosazení kariérního řádu učitelů a vyjednání více peněz pro vysoké školy. "Musím říct, že to jmenování do úřadu, jakkoli je významné a já si toho velmi vážím, pro mě nepředstavuje žádný zásadní zlom," řekl na tiskové konferenci novinářům. Své úkoly prý zná, protože byl u jejich vzniku.

Zopakoval také, že odmítá úpravy kariérního řádu, jak je navrhl Senát. Sněmovna o něm bude hlasovat v úterý. Štech pokládá za nepochopitelné například zrušení některých specializovaných učitelských pozic, které jsou ve školách léta.

Ještě před oznámením svých prvních kroků obdržel Štech jmenovací dekret od prezidenta, který vyzdvihl jeho odborné znalosti.

"Vážím si toho, že jako předchozí náměstek paní ministryně jste zasvěcen do tajemství ministerstva a že tedy budete svoji funkci vykonávat, aniž byste se s ní musel seznamovat zvenčí," řekl Zeman.

Jedinou překážkou je podle prezidenta krátká doba ve funkci. "Váš handicap je, že na to vše máte do voleb pouze pět měsíců. V každém případě vám přeji, abyste i v tomto krátkém intervalu vše zvládl a abyste měl z vykonané práce radost," popřál prezident Štechovi. 

Na závěr Zeman poděkoval také Kateřině Valachové a předal jí kytici. "My jsme spolu skvěle spolupracovali až na jednu věc, kterou byla inkluze, na niž jsme měli velmi odlišné názory. U pana ministra jsem včera pochodil jako sedláci u Chlumce, jelikož má na inkluzi stejný názor jako vy," poukázal Zeman na názorovou shodu Štecha a Valachové.

"Ať se vám daří, a nenechte se nikým a ničím otrávit - ani vašimi kolegy ve vládě," vyzval na závěr prezident nového ministra školství.

 

Právě se děje

Další zprávy