Exekutor pro dnešek ukončil vyklízení Kliniky, aktivisté zůstávají v přízemí

Adam Němec ČTK Iva Studená, Václav Junek, Adam Němec, ČTK
Aktualizováno 10. 1. 2019 12:39
Exekutor pro dnešek ukončil vyklízení žižkovského sociálního centra klinika, pokračovat bude znovu zítra. Aktivisté mezitím zůstávají v přízemí budovy, přestože je opakovaně vyzval, aby objekt opustili.
Záznam: Exekutor chtěl vyklidit centrum Klinika | Video: ČTK
Aktivisté odmítli vyklidit Kliniku, exekutor se dovnitř dobýval beranidlem | Video: ČTK

Exekutor Ivo Luhan dorazil ráno k budově Kliniky v Jeseniově ulici na Žižkově, přesně v deset hodin pak vyzval shromážděné aktivisty, aby mu umožnili objekt vyklidit. Ti se ho místo toho snažili zapojit do probíhajícího happeningu a vyptávali se ho, jak se vyspal a co měl k snídani.

Když Luhan shledal, že do Kliniky hlavním vchodem neprojde, přivolal svůj tým, který se k budově dostal zezadu a snažil se dovnitř vlámat oknem pomocí beranidla. Postranní okna i vchody byly však zabarikádovány matracemi. Nakonec se jim podařilo vejít zadním vchodem, ovšem aktivisté vlastními těly zatarasili i ten a snažili se vyklízení překazit.

Foto: Jakub Plíhal

Exekutor poté oznámil, že byl napaden, a požádal policii, aby mu situaci pomohla řešit. Na místo dorazil antikonfliktní tým. Exekutor dal aktivistům lhůtu do 11:30, aby vyklidili nemovitost i pozemek, jinak podle něj dojde ke spáchání přestupku maření výkonu úředního rozhodnutí.

Aktivisté na výzvu exekutora nedbali, v půl dvanácté zněla z objektu hlasitá hudba a odpůrci vyklízení před budovou tančili. Na pokyn exekutora pak do budovy vnikl tým bezpečnostních pracovníků a obsadil část budovy. V některých místnostech však stále zůstávají odpůrci vyklizení a skandují například "Ať žije sociální revoluce!". Několik lidí také vylezlo na střechu objektu.

Exekutor oznámil, že věci v objektu jsou bezcenné a že na místo míří další pracovníci, kteří začnou budovu postupně vyklízet. To podle něj může trvat i několik dní. Zároveň vyzval všechny přítomné, aby do 12:30 opustili pozemek, a to včetně novinářů. Kdo výzvu neuposlechne a setrvá na místě, dopustí se podle něj minimálně spáchání přestupku.

I po půl jedné však na místě zůstává mnoho aktivistů, většina z nich se však přesunuje na ulici před budovu, kde chtějí pokračovat v nenásilném protestu proti vyklizení Kliniky. "Držte se kamarádi a kamarádky," povzbuzují při tom skupinku odpůrců, kteří se usídlili na střeše za komínem v provizorním přístřešku.

Nedává smysl, aby fungující projekt nahradil chátrající dům. Občanská neposlušnost je naprosto na místě, říká člen kolektivu Klinika Jakub Ort. | Video: DVTV

Hřib: Chtěl jsem spor urovnat, ale nebyla vůle najít smírné řešení

"Jakmile se podaří, aby objekt byl opuštěn kýmkoli, tak ihned následující (…) den začneme vyklízet celé ty prostory, začneme stabilizovat ta nejchoulostivější místa (…), zkontrolujeme elektroinstalaci, která je realizovaná lidovou tvořivostí," řekl Jiří Svoboda, ředitel SŽDC. Podle něj jsou v současné době na Klinice pochybným způsobem dodržovány bezpečnostní předpisy.

Foto: Jakub Plíhal

SŽDC současně připravuje soutěž na vyhlášení rekonstrukce, která bude čekat na stavební povolení. Do té doby se budeme starat o údržbu, dodal. Správa nechala vypracovat posudek od Kloknerova ústavu, podle kterého je možné budovu kompletně rekonstruovat.

Správa plánuje budovu opravit a přesunout do ní část svých zaměstnanců. Nyní má totiž 431 zaměstnanců správy, kteří pracují v Praze, kanceláře v pronajatých prostorách, což je podle Svobody ekonomicky nevýhodné.

Podle aktivistů rekonstrukce nezačne ještě nejméně rok a mezitím bude objekt chátrat. Navíc by jej podle nich mohlo převzít město, které by v něm zachovalo sociální funkci. Praha už SŽDC kvůli tomu oslovila, podle organizace nicméně není z právních důvodů možné budovu převést na jiného vlastníka. Zástupci Kliniky, která v objektu působí od roku 2014, se proti exekuci opakovaně bránili, soudy všech instancí však jejich námitky zamítly.

Na dnešní tiskové konferenci se ke sporu o Kliniku vyjádřil i pražský primátor Zdeněk Hřib: "My jsme se snažili hrát roli mediátora sporu, ale nenašli jsme prostor pro dohodu z důvodu nedostatku vůle na obou stranách. Naše možnosti Prahy byly tím vyčerpány. Je mi líto, že se nenašel prostor na obou stranách na smírné řešení."

 

Právě se děje

Další zprávy