Živě: Česko si připomnělo výročí konce války. Zeman znovu nepovýšil šéfa BIS Koudelku

Přenos skončil
Česko ve středu slavilo Den vítězství, přesně před 74 lety skončily v Evropě boje druhé světové války. Dopolední ceremonie na nádvoří Národního památníku na Vítkově se zúčastnili prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar nebo předseda Senátu Jaroslav Kubera. Hlava státu taky odpoledne podle tradice jmenovala nové generály, prezident ale navzdory přání vlády znovu vynechal ředitele BIS Michala Koudelku. Oslavy konce druhé světové války v Česku i ve světě jsme sledovali v on-line přenosu Aktuálně.cz.
Prezident Zeman povyšuje vojenského veterána Emila Bočka do generálské hodnosti.
Prezident Zeman povyšuje vojenského veterána Emila Bočka do generálské hodnosti. | Foto: ČTK
Přenos skončil
18:45

Vážení čtenáři, tímto naše on-line reportáž končí. Děkujeme za pozornost a budeme se těšit někdy příště.

18:39

Kromě oficiálních pietních akcí se konala napříč republikou také celá řada těch neformálních. Například setkání příznivců KSČM uprostřed lesů na místě pomníku ruského partyzána Saši Bogdanova nad vesnicí Sruby u Chocně s účastí zástupců z ruského velvyslanectví, na kterou náhodou natrefila naše redaktorka.

Foto: Zuzana Hronová
17:50

Den vítězství oslavila včerejším koncertem v Rudolfinu také Ústřední hudba armády ČR. Zúčastnila se jej také bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová, která na Twitteru poděkovala dirigentům za krásný hudební zážitek.

17:35 Ministr obrany Lubomír Metnar

Nově jmenovaným generálům na Twitteru pogratuloval ministr obrany Lubomír Metnar.

17:15

Slovenský velvyslanec Weiss na při ceremonii na Klárově prohlásil, že britský premiér Winston Churchill a americký prezident Franklin Roosevelt neměli iluze o sovětském vůdci Josifu Stalinovi, ale museli se s ním spojit proti Hitlerovi, který neváhal pro vítězství použít ani ty nejbrutálnější metody. "Na druhou světovou válku bychom se měli dívat před fakta, a ne přes ideologické brýle. Bez milionů padlých Rusů by spojenci nezvítězili tak rychle a Stalina do střední Evropy pozval Mnichov 1938 a neochota spojenců dříve otevřít západní frontu," uvedl.

17:05

Podle bádání historiků Vojenského ústředního archívu v Praze činí počet obětí německého nacismu v bývalém Československu zhruba 343 000 lidí. Většinu z nich tvořili Židé. Do tohoto počtu však nejsou zahrnuti lidé, kteří zemřeli po druhé světové válce na následky týrání, perzekucí, věznění v koncentračních táborech a věznicích, totálního nasazení a podobně.

17:02

Starosta Čižinský ve svém projevu na Klárově uvedl, že odkaz květnového povstání není ani v dnešní době zcela naplněn. "Není naplněn boj za lidská práva, ke květnovému osvobození patří také špatné zacházení sovětských velitelů s podřízenými, odvlečení ruských emigrantů a násilí na nevinných Němcích. Už tenkrát se připravoval nástup komunismu," sdělil.

17:00

U památníku v podobě národní vlajky na pražském Klárově přibližně dvě stovky lidí uctily oběti domácího odboje proti nacistické okupaci v letech 1938 až 1945. Setkání organizoval Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS). Jeho kontroverzní předseda Jaroslav Vodička se pietního aktu nezúčastnil kvůli pobytu v zahraničí. Hlavními mluvčími byli první místopředseda ČSBS Emil Kulfánek, starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě) a velvyslanec Slovenské republiky Peter Weiss.

U památníku na pražském Klárově přibližně dvě stovky lidí uctily oběti domácího odboje proti nacistické okupaci v letech 1938 až 1945.
U památníku na pražském Klárově přibližně dvě stovky lidí uctily oběti domácího odboje proti nacistické okupaci v letech 1938 až 1945. | Foto: ČTK
16:35

Výročí konce války dnes netradičním způsobem vzpomněl na svém Twitteru Státní ústav pro kontrolu léčiv. Připomněl, že hrůzy války vedly mimo jiné k velkým objevům, jakým byla například masová výroba antibiotik, která zachránila životy nespočtu lidí.

16:25

Památku padlých dnes uctil také ministr zahraničí Tomáš Petříček.

15:45

Výročí konce války si dnes připomněli také Francouzi ceremonií u Vítězného oblouku. Památku padlých uctil tradičně u Hrobu neznámého vojína i francouzský prezident Emmanuel Macron. Za deštivého počasí Macron na pietním místě zapálil oheň a položil věnec. Pozdravil se přitom s válečnými veterány, kteří v roce 1945 přispěli k vítězství spojenců nad nacistickým Německem. Aktu se zúčastnili i francouzský premiér Édouard Philippe a předsedové obou komor parlamentu či exprezident François Hollande.

15:35

Nepovýšený šéf BIS Michal Koudelka poděkoval těm, kteří jej do generálské hodnosti navrhli, a pogratuloval těm, kteří ji získali.

15:25 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z roku 2019

Zeman také uvedl, že je znepokojen tím, jak je česká vojenská mise v Afghánistánu ohrožena vyjednávání s Tálibánem. "Jistá naivita těchto vyjednavačů, víra v čestné tálibánské, mně trochu připomíná vyjednávání s Hitlerem ve 30. letech minulého století. S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje," zopakoval Zeman svou tezi.

15:20 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z roku 2019

Prezident dnes na ceremoniálu také oznámil, že udělí in memoriam medaili Za hrdinství vojenskému kynologovi Tomáši Procházkovi, který loni v říjnu zahynul na misi v Afghánistánu. "Letos udělím Medaili Za hrdinství poslednímu z padlých vojáků. Byl to psovod, jak dobře víte. Pevně doufám, že oběti těchto vojáků nebudou zmarněny vyjednáváním s teroristy," řekl Zeman.

Procházka v Afghánistánu působil jako kynolog Centra vojenské kynologie Chotyně u jednotky, kterou tvoří především příslušníci speciálních sil. Zemřel loni 22. října na základně Šindánd v provincii Herát, když afghánský voják zahájil střelbu na projíždějící české vozidlo.

15:10

Na generálmajora byl prezidentem povýšen také válečný veterán Miloslav Masopust, dosavadní brigádní generál ve výslužbě. Stejnou hodnost získali šéf Generálního ředitelství cel Milan Poulíček, ředitel sekce podpory ministerstva obrany Štefan Muránský a zástupci náčelníka generálního štábu Milan Schulc a Miroslav Hlaváč. Generálporučíkem se stal zástupce náčelníka generálního štábu Jaromír Zůna.

15:00

Na brigádní generály byli spolu s Procházkou povýšeni štábní plukovníci - zástupce ředitele sekce rozvoje sil Petr Čepelka a zástupce ředitele sekce rozvoje sil Miloslav Lafek. Stejné hodnosti dosáhli policejní ředitel Jan Švejdar, ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel, velitel Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru Radim Řehulka, náměstek ředitele vězeňské služby Pavel Hadrava a ředitel Vazební věznice v Olomouci Jiří Ruprecht.

14:45

Procházkovo povýšení na brigádního generála Zeman loni dvakrát odmítl jako trest za to, že dva příslušníci jeho jednotky v Afghánistánu měli na helmách symboly nacistických jednotek SS. Procházka podle médií údajně nechal spálit potahy přileb s těmito symboly podřízených a většinu usvědčujících fotografií. Byl kvůli tomu vyšetřován a nakonec mu byl uložen kázeňský trest. O případu jsme psali ZDE.

14:36

Miloš Zeman dnes nakonec do generálských hodností jmenoval celkem 15 mužů. Nejvyšší hodnost armádního generála ve výslužbě získal Emil Boček, poslední žijící československý stíhací pilot z druhé světové války. Prezident o možnost jeho povýšení sám požádal. Povýšení na třetí pokus se dočkal zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany Petr Procházka, který byl dosud plukovníkem.

Foto: ČTK
14:28

Prezident Miloš Zeman ve středu podle očekávání opět nejmenoval generálem ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku. Vláda ho přitom navrhla do vyšší hodnosti jmenovat už třikrát. Premiér Andrej Babiš (ANO) loni v říjnu uvedl, že mu Zeman slíbil Koudelkovo povýšení. O napětí mezi Hradem a vedením BIS jsme psali opakovaně, souhrnně například ZDE

Ředitel BIS Michal Koudelka.
Ředitel BIS Michal Koudelka. | Foto: ČTK
14:18

Do Hořic a Velichovek na Náchodsku dnes dorazil konvoj americké historické techniky. Je připomínkou konce 2. světové války. Američané přijeli do Velichovek 8. května 1945, aby s německým maršálem Ferdinandem Schörnerem vyjednali kapitulaci.

Vzpomínkové akce se dnes zúčastnilo asi 25 vozidel, nejčastěji džípy, nákladní vozidla ze 40. let, a také přijely vozidla z pozdější doby, které se účastnily korejské a vietnamské války. Auta jela z hořického kempu na náměstí do Hořic a odtud pokračovala do areálu Lázní Velichovky, kde je pomník americké armády.

13:09 Ministr obrany Lubomír Metnar

Ministr obrany při pietním aktu na Vítkově. 

13:06

Pro veřejnost je dnes otevřený i Černínský palác. Zájem o jeho prohlídku je mezi lidmi velký. 

13:04 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z roku 2019

Prezident Miloš Zeman se zítra zúčastní recepce na ruské ambasádě, kde vystoupí s projevem. 

13:01

Při návštěvě Česka předseda Evropské rady Donald Tusk uctil památku prvního českého prezidenta Václava Havla. 

12:23 Ministr obrany Lubomír Metnar

"Desítky milionů padlých, tato situace už nikdy nesmí nastat," řekl ministr obrany Lubomír Metnar. 

12:22 Český premiér Andrej Babiš

"Vzdáváme hold a úctu všem našim vojákům, legionářům, kteří bojovali za svobodu naší země," řekl Babiš novinářům. Konec války je podle něj důležité připomínat mladší generaci.

12:15

Ke státnímu svátku se na Twitteru vyjádřil i předseda STAN Vít Rakušan. 

12:09

Předseda ODS Petr Fiala si památku dnešního dne připomněl v Brně. 

11:59

Den vítězství si připomenul také bývalý ministr kultury Daniel Herman.

11:55 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z roku 2019

Prezident Miloš Zeman na Vítkově. 

11:35

Věnce spolu se Zemanem k památníku na Vítkově položili předsedové Senátu Jaroslav Kubera a sněmovny Radek Vondráček, premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar a pražský primátor Zdeněk Hřib. Pietnímu aktu předcházel průlet dvojice stíhaček Gripen.

11:30

Pietní akce probíhají také v Brně. Na místo někdejšího popraviště v areálu Kounicových kolejí asi stovka lidí položila květiny. V budově, kde dnes bydlí studenti Veterinární a farmaceutické univerzity, byla za války věznice. Veřejné popravy českých antifašistů hojně navštěvovali brněnští Němci.

Studentské koleje jsou obvykle místem symbolizujícím mládí, radost a veselí. "Tyto koleje se však staly symbolem smutku, bezpráví, bolesti a smrti," řekla v projevu brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Zdůraznila nutnost připomínat historické události, myslet na oběti nacistické totality a dále bojovat proti násilí a za svobodu.

11:12

Lidé včetně ústavních činitelů na Vítkově minutou ticha uctili památku těch, kteří při obraně demokracie padli. 

11:11

Mezitím probíhá den otevřených dveří v Senátu. 

11:05 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z roku 2019

"Vojáci, nazdar!" pozdravil prezident vojáky. Nyní zní česká státní hymna. 

11:00

Začíná pietní akt na Vítkově. Právě přichází prezident Miloš Zeman. 

10:51 Český premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš se během svátku sešel s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. 

10:10

Prezident Miloš Zeman opět nejmenuje generálem ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek mu za jeho službu poděkoval. 

10:01

Výročí připomíná předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

9:45

Tento svátek je příležitostí pro veřejnost, jak se podívat do prostor, do kterých si jinak nedostanou. Den otevřených dveří mají sídla Poslanecké sněmovny i Senátu. 

9:40 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z roku 2019

Prezident Miloš Zeman jako obvykle v tento den jmenuje generály. Nebude však mezi nimi ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, kterého vláda navrhla na povýšení již třikrát. 

9:35

Den vítězství, který připadá na 8. května, je státním svátkem, během kterého jsou v Česku obchody uzavřeny. 

9:30

Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line přenosu z oslav Dne vítězství.

Aktuálně.cz ČTK Reuters Aktuálně.cz, ČTK, Reuters
8. 5. 2019 10:51
 

Právě se děje

Další zprávy