Zemřela Miloslava Kalibová. Přežila vypálení Lidic, koncentrační tábor i pochod smrti

ČTK ČTK
30. 12. 2019 13:58
Ve věku nedožitých 97 let zemřela Miloslava Kalibová. Žena, která přežila vypálení Lidic, pobyt v koncentračním táboře i pochod smrti. Své vzpomínky předávala veřejnosti prostřednictvím besed i dokumentů. Ze 143 lidických žen, které se dočkaly konce války, žije už jen Jaroslava Skleničková.
Miloslava Kalibová přežila vyhlazení Lidic. | Video: Paměť národa

Miloslava Kalibová se narodila 29. prosince 1922. Jejího otce popravili nacisté v roce 1942 spolu s dalšími muži přímo v Lidicích. Vesnici následně kompletně vyhladili, nezbyla z ní žádná budova. S matkou a sestrou strávila Kalibová téměř tři roky v koncentračním táboře v Ravensbrücku, do Československa se vrátily 2. června 1945.

"Svou osobní zkušenost předávala dětem, mládeži i dospělým na besedách a v rozhovorech. Její výpovědi jsou zachyceny v řadě filmových dokumentů," uvedl mluvčí Památníku Lidice Filip Petlička. Kalibová se před sedmi lety spolu s dalšími lidickými přeživšími setkala s tehdejším německým prezidentem Joachimem Gauckem.

Miloslava Kalibová zemřela v pátek. Poslední rozloučení s ní se koná 7. ledna v motolském krematoriu.

V Lidicích žilo za druhé světové války kolem 500 obyvatel, 10. června 1942 zastřelili nacisté 173 lidických mužů. Ženy a děti nejdříve strávily tři dny v tělocvičně kladenského gymnázia, poté byly děti od matek odděleny. Ženy nacisté převezli do koncentračních táborů. Děti, které nebyly vybrány k poněmčení nebo přesáhly jeden rok věku, skončily v polském Chelmnu, kde je nacisté s největší pravděpodobností hromadně zavraždili plynem. Zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí. Vyhlazení Lidic bylo součástí německého teroru rozpoutaného po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

 

Právě se děje

Další zprávy