Zemřela jedna z prvních signatářek Charty 77 Libuše Šilhánová, bylo jí 87 let

ČTK ČTK
10. 10. 2016 14:14
Signatářka Charty 77, socioložka a aktivní ochránkyně lidských práv Libuše Šilhánová zemřela. Bylo ji 87 let. Rozloučení s ní proběhne v užším kruhu, kde se sejdou příbuzní, chartisté a její známí. Lítost nad její smrtí projevila ochránkyně lidských práv Anna Šabatová.
Libuše Šilhánová.
Libuše Šilhánová. | Foto: Repro ČT

Praha – Ve věku 87 let v pondělí v Praze zemřela signatářka Charty 77 Libuše Šilhánová. Informovala o tom její dcera Kateřina Šilhánová. Novinářka a socioložka, která byla desítky let aktivní na poli obrany lidských práv, patřila mezi zakladatele Československého helsinského výboru, několik let pak stála v jeho čele. V roce 2001 ji prezident Václav Havel vyznamenal medailí Za zásluhy.

Šilhánová spolu s manželem Věňkem Šilhánem, který byl jednou z důležitých postav pražského jara 1968, patřila mezi první signatáře Charty. "Libuši Šilhánovou jsem znala jak z Charty 77, tak z práce Československého a Českého helsinského výboru. Statečně se podílela na obraně lidských práv v době, kdy to bylo spojeno s mnoha obtížemi," řekla veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Ombudsmanka dodala, že ve stejném úsilí pokračovala Šilhánová i po roce 1989. "Její zásluhou přežil Helsinský výbor i v dobách, kdy si mnozí mysleli, že lidská práva už v nových poměrech nepotřebují ochranu. Její skromná a neúnavná práce z výboru udělala respektovanou a funkční organizaci i v demokratických poměrech," uvedla Šabatová.

Šilhánová se narodila 10. dubna 1929. V roce 1957 absolvovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy (UK), po škole pracovala jako učitelka a později se stala redaktorkou nakladatelství Svoboda. V roce 1964 přešla na Vysokou školu ekonomickou, kde řídila laboratoř sociologických výzkumů. Ve druhé polovině 60. let působila v Ústavu sociálních a politických věd UK.

V roce 1957 vstoupila do KSČ, kde se zařadila do tzv. reformního křídla strany. V roce 1970 byla v reakci na otevřený protest proti okupaci Československa vyloučena. Koncem 60. let ještě krátce působila na ministerstvu mládeže a tělesné výchovy, po jeho likvidaci pracovala jako domácí dělnice. Od roku 1973 se jako externí pracovnice podílela na psychologických výzkumech dětí. Od roku 1988 se zapojovala do činnosti Helsinského výboru.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy