Zemřel válečný veterán Alois Dubec. Byl partyzánem v Itálii, připojil se také k RAF

Domácí mp Domácí, mp
Aktualizováno 19. 7. 2019 13:10
Zemřel válečný veterán Alois Dubec, v červnu oslavil 96. narozeniny. Zástupci Československé obce legionářské o tom informovali na Facebooku. "Vládní voják, partyzán v Itálii a nakonec příslušník RAF, který na konci války prodělával pilotní výcvik. Čest jeho památce," uvedli. V roce 2016 mu prezident udělil nejvyšší vyznamenání, Řád bílého lva.
Alois Dubec.
Alois Dubec. | Foto: Archiv Československé obce legionářské

Za druhé světové války v roce 1941 vstoupil Alois Dubec do protektorátního vládního vojska. V roce 1944, když se východní fronta blížila k bývalým československým hranicím, byla většina vládních vojáků nasazena do Itálie, píše na svém webu ministerstvo obrany.

Alois Dubec s několika dalšími vojáky však z vládního vojska zběhl - nejdříve do hor k italským partyzánům a pak do Švýcarska, kde se přihlásil do československé zahraniční armády. Přes Francii se dostal do Británie, kde ho vybrali pro pilotní výcvik v RAF. Protože válka v Evropě se chýlila ke konci, byli letci školeni speciálně pro boj na Dálném východě. Domů do vlasti se Dubec vrátil v srpnu 1945.

Po válce nejprve pracoval jako civilní zaměstnanec Vojenského zeměpisného ústavu, ale později byl nucen odejít do Stavoprojektu, odkud byl na hodinu vyhozen v únoru 1948. Aby uživil rodinu, pracoval postupně v kamenolomu, v dolech na Ostravsku, na melioracích, na stavbách silnic a železnic. Bydlel v maringotce, odloučen od rodiny.

V roce 1968 s manželkou emigroval. Za opuštění republiky byl v nepřítomnosti odsouzen na dva roky a sedm měsíců nepodmíněně.

Ve Švýcarsku začal pracovat jako technik na stavbách. Svou pracovitostí, slušností a poctivým přístupem k životu se vypracoval na úspěšného kantonálního úředníka švýcarské samosprávy.

Po roce 1989 začal Československo pravidelně navštěvovat, po roce 2000 se vrátil natrvalo. Obec Vlachova Lhota na Zlínsku mu udělila čestné občanství za hrdinství v protifašistickém odboji za druhé světové války. V roce 2016 mu prezident republiky udělil nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva.

Alois Dubec přebírá vyznamenání od prezidenta Zemana v roce 2016.
Alois Dubec přebírá vyznamenání od prezidenta Zemana v roce 2016. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy