Zemřel válečný veterán Alois Dubec. Byl partyzánem v Itálii, připojil se také k RAF

Domácí mp Domácí, mp
Aktualizováno 19. 7. 2019 13:10
Zemřel válečný veterán Alois Dubec, v červnu oslavil 96. narozeniny. Zástupci Československé obce legionářské o tom informovali na Facebooku. "Vládní voják, partyzán v Itálii a nakonec příslušník RAF, který na konci války prodělával pilotní výcvik. Čest jeho památce," uvedli. V roce 2016 mu prezident udělil nejvyšší vyznamenání, Řád bílého lva.
Alois Dubec.
Alois Dubec. | Foto: Archiv Československé obce legionářské

Za druhé světové války v roce 1941 vstoupil Alois Dubec do protektorátního vládního vojska. V roce 1944, když se východní fronta blížila k bývalým československým hranicím, byla většina vládních vojáků nasazena do Itálie, píše na svém webu ministerstvo obrany.

Alois Dubec s několika dalšími vojáky však z vládního vojska zběhl - nejdříve do hor k italským partyzánům a pak do Švýcarska, kde se přihlásil do československé zahraniční armády. Přes Francii se dostal do Británie, kde ho vybrali pro pilotní výcvik v RAF. Protože válka v Evropě se chýlila ke konci, byli letci školeni speciálně pro boj na Dálném východě. Domů do vlasti se Dubec vrátil v srpnu 1945.

Po válce nejprve pracoval jako civilní zaměstnanec Vojenského zeměpisného ústavu, ale později byl nucen odejít do Stavoprojektu, odkud byl na hodinu vyhozen v únoru 1948. Aby uživil rodinu, pracoval postupně v kamenolomu, v dolech na Ostravsku, na melioracích, na stavbách silnic a železnic. Bydlel v maringotce, odloučen od rodiny.

V roce 1968 s manželkou emigroval. Za opuštění republiky byl v nepřítomnosti odsouzen na dva roky a sedm měsíců nepodmíněně.

Ve Švýcarsku začal pracovat jako technik na stavbách. Svou pracovitostí, slušností a poctivým přístupem k životu se vypracoval na úspěšného kantonálního úředníka švýcarské samosprávy.

Po roce 1989 začal Československo pravidelně navštěvovat, po roce 2000 se vrátil natrvalo. Obec Vlachova Lhota na Zlínsku mu udělila čestné občanství za hrdinství v protifašistickém odboji za druhé světové války. V roce 2016 mu prezident republiky udělil nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva.

Alois Dubec přebírá vyznamenání od prezidenta Zemana v roce 2016.
Alois Dubec přebírá vyznamenání od prezidenta Zemana v roce 2016. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 34 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy