Zemřel válečný veterán Alois Dubec. Byl partyzánem v Itálii, připojil se také k RAF

Domácí mp Domácí, mp
Aktualizováno 19. 7. 2019 13:10
Zemřel válečný veterán Alois Dubec, v červnu oslavil 96. narozeniny. Zástupci Československé obce legionářské o tom informovali na Facebooku. "Vládní voják, partyzán v Itálii a nakonec příslušník RAF, který na konci války prodělával pilotní výcvik. Čest jeho památce," uvedli. V roce 2016 mu prezident udělil nejvyšší vyznamenání, Řád bílého lva.
Alois Dubec.
Alois Dubec. | Foto: Archiv Československé obce legionářské

Za druhé světové války v roce 1941 vstoupil Alois Dubec do protektorátního vládního vojska. V roce 1944, když se východní fronta blížila k bývalým československým hranicím, byla většina vládních vojáků nasazena do Itálie, píše na svém webu ministerstvo obrany.

Alois Dubec s několika dalšími vojáky však z vládního vojska zběhl - nejdříve do hor k italským partyzánům a pak do Švýcarska, kde se přihlásil do československé zahraniční armády. Přes Francii se dostal do Británie, kde ho vybrali pro pilotní výcvik v RAF. Protože válka v Evropě se chýlila ke konci, byli letci školeni speciálně pro boj na Dálném východě. Domů do vlasti se Dubec vrátil v srpnu 1945.

Po válce nejprve pracoval jako civilní zaměstnanec Vojenského zeměpisného ústavu, ale později byl nucen odejít do Stavoprojektu, odkud byl na hodinu vyhozen v únoru 1948. Aby uživil rodinu, pracoval postupně v kamenolomu, v dolech na Ostravsku, na melioracích, na stavbách silnic a železnic. Bydlel v maringotce, odloučen od rodiny.

V roce 1968 s manželkou emigroval. Za opuštění republiky byl v nepřítomnosti odsouzen na dva roky a sedm měsíců nepodmíněně.

Ve Švýcarsku začal pracovat jako technik na stavbách. Svou pracovitostí, slušností a poctivým přístupem k životu se vypracoval na úspěšného kantonálního úředníka švýcarské samosprávy.

Po roce 1989 začal Československo pravidelně navštěvovat, po roce 2000 se vrátil natrvalo. Obec Vlachova Lhota na Zlínsku mu udělila čestné občanství za hrdinství v protifašistickém odboji za druhé světové války. V roce 2016 mu prezident republiky udělil nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva.

Alois Dubec přebírá vyznamenání od prezidenta Zemana v roce 2016.
Alois Dubec přebírá vyznamenání od prezidenta Zemana v roce 2016. | Foto: ČTK
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bitcoin ztrácí přes 16 procent, jeho cena klesla pod 48 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin v sobotu výrazně oslabuje, od pátku její cena odepsala více než 16 procent a klesla pod 48 tisíc amerických dolarů. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk. Oslabují i další kryptoměny, jako je ethereum.

"Zatím jsem zaznamenal, že se prodalo více než 4000 bitcoinů, což trh stlačilo prudce dolů," uvedl expert na kryptoměny a šéf společnosti CEC Capital Laurent Kssis. "Hned 1500 bitcoinů se v čase toho propadu vlastně prodalo za méně než jednu minutu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy