Zemřel bývalý státní zástupce Salichov, který opakovaně odmítl stíhat Čunka

ČTK ČTK
28. 2. 2018 12:13
Arif Salichov jihlavské zastupitelstvo opustil v polovině roku 2016 ze zdravotních důvodů.
Arif Salichov.
Arif Salichov. | Foto: Ondřej Besperát

Jihlava - Zemřel bývalý státní zástupce Arif Salichov. Narodil 28. března 1951 v Jihlavě, byl také spisovatelem a dva roky členem jihlavského zastupitelstva. Jako státní zástupce opakovaně odmítl stíhat Jiřího Čunka (KDU-ČSL) kvůli údajné korupci.

Jihlavské zastupitelstvo opustil v polovině roku 2016 ze zdravotních důvodů. "O úmrtí pana Salichova informovala jeho rodina," řekl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Kauzou tehdejšího vicepremiéra a předsedy lidovců, nynějšího zlínského hejtmana Jiřího Čunka, který údajně přijal úplatek od realitní společnosti, se začal Salichov zabývat v červnu 2007 z rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství.

Následně odvolal policejního vyšetřovatele Milana Šošovičku a v srpnu 2007 Čunkovo stíhání zastavil kvůli procesním pochybením. Renáta Vesecká tehdy jako nejvyšší státní zástupkyně nařídila doplnění kauzy a vydání nového rozhodnutí. Salichov znovu konstatoval, že se trestný čin nestal, a stíhání zastavil podruhé v listopadu 2007. Své rozhodnutí odůvodňoval mimo jiné nesrovnalostmi ve výpovědích hlavní svědkyně Marcely Urbanové.

Čunka vyšetřovala policie proto, že v roce 2002, kdy byl starostou Vsetína, údajně převzal od firmy HB Real úplatek 500 tisíc korun. Měl za něj zajistit prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Zeman sněmovně navrhl na post ombudsmanky bývalou ministryni spravedlnosti a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO).

před 19 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia dnes kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanc zrušila přes 350 letů, včetně jednoho spoje do Prahy. Stávky vyhlášené čtveřicí odborů kvůli nejasné budoucnosti ztrátové firmy se vedle jejích pracovníků účastní také zaměstnanci letišť Malpensa v Miláně a Fiumicino v Římě a aerolinií Air Italy. Protest ovlivní i některé sobotní lety. Stávka zaměstnanců nízkorozpočtové aerolinky Easyjet, kteří se původně měli k protestu přidat, byla ale nakonec přesunuta až na 14. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy