Zemřel bývalý státní zástupce Salichov, který opakovaně odmítl stíhat Čunka

ČTK ČTK
28. 2. 2018 12:13
Arif Salichov jihlavské zastupitelstvo opustil v polovině roku 2016 ze zdravotních důvodů.
Arif Salichov.
Arif Salichov. | Foto: Ondřej Besperát

Jihlava - Zemřel bývalý státní zástupce Arif Salichov. Narodil 28. března 1951 v Jihlavě, byl také spisovatelem a dva roky členem jihlavského zastupitelstva. Jako státní zástupce opakovaně odmítl stíhat Jiřího Čunka (KDU-ČSL) kvůli údajné korupci.

Jihlavské zastupitelstvo opustil v polovině roku 2016 ze zdravotních důvodů. "O úmrtí pana Salichova informovala jeho rodina," řekl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Kauzou tehdejšího vicepremiéra a předsedy lidovců, nynějšího zlínského hejtmana Jiřího Čunka, který údajně přijal úplatek od realitní společnosti, se začal Salichov zabývat v červnu 2007 z rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství.

Následně odvolal policejního vyšetřovatele Milana Šošovičku a v srpnu 2007 Čunkovo stíhání zastavil kvůli procesním pochybením. Renáta Vesecká tehdy jako nejvyšší státní zástupkyně nařídila doplnění kauzy a vydání nového rozhodnutí. Salichov znovu konstatoval, že se trestný čin nestal, a stíhání zastavil podruhé v listopadu 2007. Své rozhodnutí odůvodňoval mimo jiné nesrovnalostmi ve výpovědích hlavní svědkyně Marcely Urbanové.

Čunka vyšetřovala policie proto, že v roce 2002, kdy byl starostou Vsetína, údajně převzal od firmy HB Real úplatek 500 tisíc korun. Měl za něj zajistit prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy