Zemřel bývalý generální prokurátor Jiří Šetina, který se zasazoval o vyšetření zločinů StB

ČTK ČTK
5. 6. 2018 14:18
Během normalizace působil v dělnických profesích. Po listopadu 1989 inicioval vznik Útvaru pro dokumentaci a vyšetřování činnosti Státní bezpečnosti, později se stal jeho ředitelem.
Bývalý generální prokurátor Jiří Šetina.
Bývalý generální prokurátor Jiří Šetina. | Foto: ČTK

Praha - Ve věku 86 let minulý týden zemřel advokát a bývalý generální prokurátor České republiky Jiří Šetina. Potvrdila to Milada Drahošová, starostka obce Perálec na Chrudimsku, kde Šetina v posledních letech žil.

Jiří Šetina se narodil 8. května 1932 v Praze. Absolvoval právnickou fakultu Univerzity Karlovy, poté působil jako prokurátor v několika severočeských městech, naposledy v Ústí nad Labem. V roce 1967 se z politických důvodů funkce prokurátora vzdal a začal pracovat v městské organizaci Svazu československých výtvarných umělců v Praze.

Během normalizace působil v dělnických profesích. Po listopadu 1989 inicioval vznik Útvaru pro dokumentaci a vyšetřování činnosti Státní bezpečnosti, později se stal jeho ředitelem. V září 1992 byl jmenován generálním prokurátorem, o rok později z této vlivné funkce odstoupil. Poté vykonával samostatnou praxi advokáta se zaměřením na trestní, občanské a správní právo.

Několik let byl Šetina stíhán kvůli aféře s odposlechem telefonů na ministerstvu obchodu a průmyslu, jemuž šéfoval Vladimír Dlouhý (ODA). BIS tehdy údajně požádala o povolení odposlouchávat služební telefon jednoho z pracovníků ministerstva, jehož podezřívala z trestné činnosti. Šetina jako tehdejší generální prokurátor odposlech povolil pod podmínkou, že ministr se o odposlechu dozví. Později byl Šetina za to, že o odposlechu ministra informoval, stíhán za vyzrazení státního tajemství. Až po několika letech jej soud definitivně zbavil viny.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy