Exministr Mertlík skončil v ČSSD, vadí mu Zimola i Foldyna. Nejsem nacionální socialista, říká

Jiří Pšenička
12. 6. 2018 11:05
V ČSSD začíná podle Pavla Mertlíka převažovat nová nacionálně socialistická ideologie. Spojuje jí hlavně s Jiřím Zimolou a Jaroslavem Foldynou.
Pavel Mertlík.
Pavel Mertlík. | Foto: ČTK

PrahaBývalý vicepremiér a ministr financí Pavel Mertlík ukončil po 23 letech své členství v ČSSD. "Už je to několik týdnů, nikde jsem to neventiloval, oznámil jsem to jen své místní organizaci. K odchodu jsem se rozhodl v únoru, po první fázi mimořádného sjezdu ČSSD," potvrdil Aktuálně.cz Mertlík, který je dnes rektorem Škoda Auto Vysoké školy.  

Důvody odchodu podle něj souvisí s celkovým směřováním strany pod novým vedením. "Já jsem sociální demokrat, nejsem nacionální socialista," prohlásil. Doplnil, prvky nacionálního socialismu byly prý v ČSSD vždycky přítomny, nicméně jen v menšinové formě, v současnosti ale podle jeho názoru začíná tato ideologie převažovat. Mertlík to spojuje například se jmény nových místopředsedů strany Jiřím Zimolou a Jaroslavem Foldynou.

Pavel Mertlík byl místopředsedou vlády Miloše Zemana v letech 1998 až 2001. V období 1999 až 2001 byl i ministrem financí, když nahradil Iva Svobodu, který tehdy odstoupil kvůli podezřením z tunelování podniku Liberta. Po odchodu z politiky působil Mertlík v Raiffeisenbank. Banku opustil v roce 2012 a stal se rektorem a členem představenstva Bankovního institutu. Rektorem Škoda Auto Vysoké školy je od února 2015.

Mertlík v minulých letech působil i v širším poradenském týmu sociálnědemokratického premiéra Bohuslava Sobotky. V ČSSD byl od roku 1995. Není to ale jediná strana, jejímž byl členem. Za minulého režimu vstoupil do KSČ.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 39 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy