Exministr Mertlík skončil v ČSSD, vadí mu Zimola i Foldyna. Nejsem nacionální socialista, říká

Jiří Pšenička
12. 6. 2018 11:05
V ČSSD začíná podle Pavla Mertlíka převažovat nová nacionálně socialistická ideologie. Spojuje jí hlavně s Jiřím Zimolou a Jaroslavem Foldynou.
Pavel Mertlík.
Pavel Mertlík. | Foto: ČTK

PrahaBývalý vicepremiér a ministr financí Pavel Mertlík ukončil po 23 letech své členství v ČSSD. "Už je to několik týdnů, nikde jsem to neventiloval, oznámil jsem to jen své místní organizaci. K odchodu jsem se rozhodl v únoru, po první fázi mimořádného sjezdu ČSSD," potvrdil Aktuálně.cz Mertlík, který je dnes rektorem Škoda Auto Vysoké školy.  

Důvody odchodu podle něj souvisí s celkovým směřováním strany pod novým vedením. "Já jsem sociální demokrat, nejsem nacionální socialista," prohlásil. Doplnil, prvky nacionálního socialismu byly prý v ČSSD vždycky přítomny, nicméně jen v menšinové formě, v současnosti ale podle jeho názoru začíná tato ideologie převažovat. Mertlík to spojuje například se jmény nových místopředsedů strany Jiřím Zimolou a Jaroslavem Foldynou.

Pavel Mertlík byl místopředsedou vlády Miloše Zemana v letech 1998 až 2001. V období 1999 až 2001 byl i ministrem financí, když nahradil Iva Svobodu, který tehdy odstoupil kvůli podezřením z tunelování podniku Liberta. Po odchodu z politiky působil Mertlík v Raiffeisenbank. Banku opustil v roce 2012 a stal se rektorem a členem představenstva Bankovního institutu. Rektorem Škoda Auto Vysoké školy je od února 2015.

Mertlík v minulých letech působil i v širším poradenském týmu sociálnědemokratického premiéra Bohuslava Sobotky. V ČSSD byl od roku 1995. Není to ale jediná strana, jejímž byl členem. Za minulého režimu vstoupil do KSČ.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni. Policie dopravu z obou směrů odklonila na objížďky, uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Jeden z řidičů na silnici mezi Ostřetínem a Vysokou u Holic kvůli poruše zastavil a místo označil výstražným trojúhelníkem. Vítr však zřejmě trojúhelník povalil. Do stojícího auta narazil řidič dalšího auta. Celkem se pak srazilo šest aut. Alkohol u řidičů policie dechovými zkouškami vyloučila.

Objízdnou trasu ve směru od Hradce Králové policie určila z Holic směrem na obec Roveň. V opačném směru od Vysokého Mýta musejí řidiči ve Vysoké u Holic odbočit vpravo a po silnici třetí třídy přijedou do Ostřetína.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Mimořádný summit k rozpočtu EU skončil, země se nedokázaly shodnout

Mimořádný summit věnovaný víceletému rozpočtu Evropské unie po dvou dnech skončil. Na Twitteru o tom dnes večer informoval mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Podle diplomatických zdrojů zástupci 27 zemí nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021-2027.

Zdroj: ČTK
Další zprávy