Šéf čínské CEFC je Zemanovým "speciálním poradcem"

ČTK ČTK
5. 9. 2015 16:50
Předseda představenstva čínské CEFC je poradcem pro Čínu. Na seznamu oficiálních poradců ale není. Podle Hradu proto, že nejde o placenou funkci.
Miloš Zeman při rozhovoru pro čínskou televizi v říjnu 2014.
Miloš Zeman při rozhovoru pro čínskou televizi v říjnu 2014. | Foto: Repro CCTV

Praha - Poradcem prezidenta Miloše Zemana je od dubna Jie Ťien-ming, předseda představenstva čínské skupiny CEFC, která v těchto dnech získala podíl v několika českých firmách a oznámila také koupi několika pražských nemovitostí. Uvedl to v sobotu Český rozhlas.

Jméno šéfa představenstva firmy ale v oficiálním seznamu Zemanových poradců na webu Hradu nefiguruje. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka není totiž součástí klasického poradního sboru a není za to placen.

Podle Ovčáčka má předseda představenstva CEFC speciální poslání, je prezidentovým speciálním poradcem "pro Čínskou lidovou republiku pro ekonomické otázky a otázky ekonomického rozvoje". Rozhlas uvedl, že podle informací na webu CEFC dostal Jie Ťien-ming jmenovací pověření osobně z rukou vedoucího prezidentovy kanceláře Vratislava Mynáře a šéfa poradců Martina Nejedlého přímo v Šanghaji.

Zeman je v Číně i v těchto dnech a dnes při jeho návštěvě Šanghaje firma CEFC podepsala několik smluv, na základě kterých postupně získá významné podíly v aerolinkách Travel Service,  Pivovarech Lobkowicz Group a stane se minoritním vlastníkem mediálních firem Médea Group a Empresa Media.

CEFC je největší soukromou společnosti v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. Působí především ve financích, energetice a průmyslu, kde se zabývá zpracováním, skladováním, distribucí a obchodováním s ropnými, agrochemickými, petrochemickými a plynovými produkty.

 

Právě se děje

Další zprávy