Zeman přijal poslední vládní nováčky, jednali o inkluzi, kanálu Dunaj-Odra-Labe i památkové péči

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 12. 2017 18:48
Úvodní schůzky kandidátů na ministry v menšinové vládě Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana jsou u konce. V pondělí prezident přijal budoucího ministra školství Roberta Plagu, budoucího šéfa zemědělského resortu Jiřího Milka i kandidáta na ministra kultury Ilju Šmída.
Kandidát na ministra školství Robert Plaga.
Kandidát na ministra školství Robert Plaga. | Foto: ČTK

Lány (Kladensko) - Prezident Miloš Zeman přijal v pondělí na zámku v Lánech kandidáty na ministra školství Roberta Plagu, změdělství Jiřího Milka a kultury Ilju Šmída. Hrad o tom informoval na Twitteru.

Na schůzku s prezidentem dorazil jako poslední z uvažovaných nováčků v kabinetu kandidát na ministra kultury Ilja Šmíd. Stejně jako s dalšími adepty na ministerská místa v budoucí menšinové vládě Andreje Babiše (ANO) s nimi Zeman diskutuje o jejich plánech v jednotlivých resortech.

S Robertem Plagou hovořil prezident především o potřebě navyšování finančních prostředků pro pedagogické i nepedagogické pracovníky ve školství. Shodli se také na nutné finanční i věcné revizi dosavadní podoby inkluze.

Diskutovali také o kariérním řádu, který loni neprošel Senátem a podle Plagy půjde jen těžko oživit. "Jsem zastáncem toho, aby více pravomocí měli ředitelé škol, kteří jsou v dennodenním kontaktu s učiteli. Nemyslím si, že má být nějaká komise na státní úrovni, která bude rozhodovat, v jakém stupni který učitel bude," řekl na tiskové konferenci.

Plaga také uvedl, že uvažuje o rozvojovém programu ve speciálním školství nebo o větší podpoře nedostatkových vysokoškolských oborů, jako je lékařství.

Zeman poté přijal budoucího ministra zemědělství Jiřího Milka, který prezidentovi přinesl darem koš s jablky.

"Jedno z hlavních témat byla potravinová soběstačnost, řešili jsme i vodu v krajině nebo lesy," řekl Milek na tiskové konferenci. Se Zemanem prý mluvil také o výstavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe jako o možnosti vypořádat se se suchem. Prezident projekt dlouhodobě prosazuje. 

Za možnosti, jak zemědělcům pomoci, označil dotace, jejich nedanění, zvýšení podpory tzv. zelené nafty nebo snížení odvodů na zdravotní a sociální pojištění.

Milek je dosud předsedou představenstva zemědělského a potravinářského koncernu Úsovsko. Po svém jmenování by se tak dostal do střetu zájmů. Jednou z možností, jak situaci vyřešit, je vložení jeho podílu do svěřenského fondu, řekl na dotaz novinářů. Rozhodnut ještě není.

Prioritou budoucího ministra kultury Ilji Šmída bude zvýšení platů v kultuře, růst rozpočtu a novela zákona o památkové péči.

Chtěl by také podpořit programy týkající se živého umění i památek. "My bychom rádi připravili nové programy, které by umožnily památky opravovat, a to nejen památky na úrovni místní správy, ale i památky ve vlastnictví soukromníků, protože tam zákon o památkové péči tyhle věci řeší ne úplně dobře," řekl Šmíd.

"Rádi bychom připravili nové programy, které by umožnily památky opravovat, a to nejen památky na úrovni místní správy, ale i památky ve vlastnictví soukromníků, protože tam zákon o památkové péči tyhle věci řeší ne úplně dobře," řekl Šmíd k novele zákona o památkové péči.

Se členy vlády, kteří byli i v dosavadním kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD), se Zeman setkávat nebude.

Schůzky s navrženými ministry Zeman zdůvodnil snahou se s nimi seznámit a prodiskutovat jejich záměry na jednotlivých ministerstvech. Vláda by se poprvé měla sejít hned ve středu po svém jmenování, Babiš ve stejný den také plánuje první ministry uvést do úřadu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy