Zeman přijal poslední vládní nováčky, jednali o inkluzi, kanálu Dunaj-Odra-Labe i památkové péči

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 12. 2017 18:48
Úvodní schůzky kandidátů na ministry v menšinové vládě Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana jsou u konce. V pondělí prezident přijal budoucího ministra školství Roberta Plagu, budoucího šéfa zemědělského resortu Jiřího Milka i kandidáta na ministra kultury Ilju Šmída.
Kandidát na ministra školství Robert Plaga.
Kandidát na ministra školství Robert Plaga. | Foto: ČTK

Lány (Kladensko) - Prezident Miloš Zeman přijal v pondělí na zámku v Lánech kandidáty na ministra školství Roberta Plagu, změdělství Jiřího Milka a kultury Ilju Šmída. Hrad o tom informoval na Twitteru.

Na schůzku s prezidentem dorazil jako poslední z uvažovaných nováčků v kabinetu kandidát na ministra kultury Ilja Šmíd. Stejně jako s dalšími adepty na ministerská místa v budoucí menšinové vládě Andreje Babiše (ANO) s nimi Zeman diskutuje o jejich plánech v jednotlivých resortech.

S Robertem Plagou hovořil prezident především o potřebě navyšování finančních prostředků pro pedagogické i nepedagogické pracovníky ve školství. Shodli se také na nutné finanční i věcné revizi dosavadní podoby inkluze.

Diskutovali také o kariérním řádu, který loni neprošel Senátem a podle Plagy půjde jen těžko oživit. "Jsem zastáncem toho, aby více pravomocí měli ředitelé škol, kteří jsou v dennodenním kontaktu s učiteli. Nemyslím si, že má být nějaká komise na státní úrovni, která bude rozhodovat, v jakém stupni který učitel bude," řekl na tiskové konferenci.

Plaga také uvedl, že uvažuje o rozvojovém programu ve speciálním školství nebo o větší podpoře nedostatkových vysokoškolských oborů, jako je lékařství.

Zeman poté přijal budoucího ministra zemědělství Jiřího Milka, který prezidentovi přinesl darem koš s jablky.

"Jedno z hlavních témat byla potravinová soběstačnost, řešili jsme i vodu v krajině nebo lesy," řekl Milek na tiskové konferenci. Se Zemanem prý mluvil také o výstavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe jako o možnosti vypořádat se se suchem. Prezident projekt dlouhodobě prosazuje. 

Za možnosti, jak zemědělcům pomoci, označil dotace, jejich nedanění, zvýšení podpory tzv. zelené nafty nebo snížení odvodů na zdravotní a sociální pojištění.

Milek je dosud předsedou představenstva zemědělského a potravinářského koncernu Úsovsko. Po svém jmenování by se tak dostal do střetu zájmů. Jednou z možností, jak situaci vyřešit, je vložení jeho podílu do svěřenského fondu, řekl na dotaz novinářů. Rozhodnut ještě není.

Prioritou budoucího ministra kultury Ilji Šmída bude zvýšení platů v kultuře, růst rozpočtu a novela zákona o památkové péči.

Chtěl by také podpořit programy týkající se živého umění i památek. "My bychom rádi připravili nové programy, které by umožnily památky opravovat, a to nejen památky na úrovni místní správy, ale i památky ve vlastnictví soukromníků, protože tam zákon o památkové péči tyhle věci řeší ne úplně dobře," řekl Šmíd.

"Rádi bychom připravili nové programy, které by umožnily památky opravovat, a to nejen památky na úrovni místní správy, ale i památky ve vlastnictví soukromníků, protože tam zákon o památkové péči tyhle věci řeší ne úplně dobře," řekl Šmíd k novele zákona o památkové péči.

Se členy vlády, kteří byli i v dosavadním kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD), se Zeman setkávat nebude.

Schůzky s navrženými ministry Zeman zdůvodnil snahou se s nimi seznámit a prodiskutovat jejich záměry na jednotlivých ministerstvech. Vláda by se poprvé měla sejít hned ve středu po svém jmenování, Babiš ve stejný den také plánuje první ministry uvést do úřadu.

 

Právě se děje

Další zprávy